REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przenieść koszty spedycji

REKLAMA

Firma produkcyjna jest zarejestrowana do celów VAT w Polsce. Korzysta z usług spedycyjnych i otrzymuje fakturę VAT z 22% stawką VAT. Chcąc obciążyć kontrahenta zagranicznego, który podał swój numer identyfikacyjny VAT, jaką stawkę VAT mam zastosować przy wystawieniu faktury za wykonaną usługę? Jakie muszę posiadać dokumenty, aby móc zastosować art. 28 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatek płaci nabywca usługi? Jaki należy zastosować kurs waluty do przeliczenia, jeżeli faktura wystawiona przez spedytora jest z 25 maja 2005 r., a data otrzymania faktury 2 czerwca 2005 r.?
RADA
Refakturując na nabywcę koszty spedycji, należy wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku i wykazać na niej numer identyfikacyjny nabywcy wraz z informacją, że nabywca rozlicza VAT. Prawo do wystawienia refaktury powinno wynikać z umów z kontrahentami. Do przeliczenia kwot wykazanych na fakturze spedytora należy zastosować kurs waluty z dnia wystawienia faktury, jeżeli została ona wystawiona w określonym przepisami terminie.
UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że występuje tutaj następujący schemat obrotu. Polski producent w celu wysłania swoich wyrobów kontrahentowi unijnemu korzysta z usług innego polskiego podmiotu – spedytora, który dla swojej usługi stosuje podstawową stawkę VAT i wystawia fakturę VAT producentowi. Następnie producent chce – co zrozumiałe – przerzucić koszty spedycji na kontrahenta unijnego. Mamy więc do czynienia z tzw. refakturowaniem, które nie znalazło uregulowania w normach podatkowych, jest natomiast szeroko stosowane w praktyce. Polega ona na obciążaniu poniesionymi kosztami innego podmiotu bez narzucania jakiejkolwiek marży ani stosowania innych form zarabiania na takiej operacji.
Ponieważ kontrahent zagraniczny podał świadczącemu usługę (refakturującemu polskiemu producentowi) numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT w swoim kraju, znajdzie tu zastosowanie norma art. 28 ust. 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem miejscem świadczenia usługi (refakturowanej usługi spedycyjnej) jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy podany przez niego numer identyfikacyjny.
Ponieważ usługa taka jest świadczona poza terytorium Polski, nie będzie ona w ogóle obciążona podatkiem od towarów i usług jako wykonywana w innym państwie.
Jednak aby możliwy był do zastosowania przepis art. 28 ust. 6 ustawy o VAT, niezbędne jest podanie świadczącemu usługę numeru, pod którym kontrahent unijny jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium państwa, które numer ten nabywcy wydało. Z pytania wynika, że warunek ten został spełniony. Wystawiacie zatem Państwo fakturę bez stawki i kwoty podatku, podając numer identyfikacyjny nabywcy oraz informację, że podatek rozliczy nabywca usługi.
Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według bieżącego kursu średniego wyliczonego na dzień wystawienia faktury i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski. Taki sposób przeliczania stosowany jest pod warunkiem, że faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany był do jej wystawienia.
Gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni obcej waluty nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
Jeżeli natomiast podatnik nie wystawił faktury w terminie, w którym był do tego zobligowany, kwoty wyrażone w obcej walucie należy przeliczyć na pieniądze polskie po kursie bieżącym średnim wyliczonym i ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski na dzień powstania obowiązku podatkowego.
Jeżeli więc spedytor 25 maja 2005 r. był obowiązany wystawić fakturę, jej wartość powinna być przeliczona po kursie z tego dnia. Dzień otrzymania faktury przez nabywcę usługi nie jest istotny przy przeliczaniu jej wartości z waluty obcej na złote.
• art. 28 ust. 5 i 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• § 37 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797
Adam Okonkwo
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA