REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rabat naturalny obniża obrót

REKLAMA

Jesteśmy firmą deweloperską, spółką cywilną. Budujemy i sprzedajemy mieszkania w budynku wielorodzinnym oraz garaże - w tym budynku i wolnostojące. Cena określona jest za m2 za mieszkanie i od sztuki za garaż. W ofercie mamy upust, polegający na przekazaniu garażu gratis przy jednorazowej wpłacie wartości mieszkania. Czy takie przekazanie obniża podstawę opodatkowania?
RADA
Biorąc pod uwagę orzecznictwo sądów administracyjnych i praktykę organów podatkowych w przypadku przekazania tzw. rabatu towarowego (naturalnego), podatnik nie ma prawa do obniżenia o ten rabat podstawy opodatkowania, lecz zobowiązany jest opodatkować dostawę nieodpłatnie przekazanych towarów.
UZASADNIENIE
Co do zasady, podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Podlegający opodatkowaniu obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) oraz o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze – a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur (art. 29 ust. 4 ustawy).
Gdy Czytelnik przy wpłacie jednorazowej wartości mieszkania udziela klientowi rodzaju rabatu w postaci przekazania garażu gratis, należy zastanowić się, czy jest to pomniejszający obrót rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT.
W tym celu należy przede wszystkim powołać się na często przywoływany przez organy podatkowe wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 listopada 1997 r. (SA/Bk 1453/96). Zgodnie z nim, rabaty podobne do rabatów udzielanych przez Czytelnika mogą zostać uznane za tzw. rabaty towarowe lub naturalne, polegające na dodatkowym, bezpłatnym dostarczeniu kupującemu pewnej ilości towarów tytułem swoistej premii za dokonanie zakupu. Sąd w przedstawionym wyroku stwierdził, że: takie bezpłatnie dostarczone towary nie mieszczą się w prawnym pojęciu rabatu w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z 1993 r. o VAT, podobnie jak też w użytych w art. 12 ust. 3 ustawy z 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych określeniach „bonifikat i skont”.
WAŻNE
Sąd stwierdza, że jako rabat powinna być rozumiana jedynie zniżka ceny, udzielona kupującemu przez sprzedawcę. Przy rabacie towarowym, jak stwierdził NSA: nie dochodzi do obniżenia ceny, lecz do bezpłatnego przekazania pewnej ilości towarów. Takie przekazanie z punktu widzenia prawa stanowi darowiznę. Nie zmienia tego fakt, iż z ekonomicznego punktu widzenia u podłoża tej darowizny leży zamiar zyskania sobie klienta.
Powyższe stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdzają również interpretacje wydawane przez organy podatkowe. Między innymi, w wyjaśnieniu z 22 listopada 2004 r. (PP I 443/2900/345/BN/04) w stanie faktycznym, polegającym na przekazywaniu przez podatnika klientowi przy zakupie przez niego sześciu palet towaru dodatkowej palety innego towaru za złotówkę, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego stwierdził, że: nieodpłatnie przekazane towary, określane jako tzw. rabaty towarowe, nie są rabatami w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Rabat towarowy nie tylko nie zmniejsza podstawy opodatkowania, lecz jego udzielenie stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Niemniej jednak, organ podatkowy stwierdza, że z rabatem obniżającym podstawę opodatkowania podatnik będzie miał do czynienia między innymi w sytuacji, gdy w zamian za zakup określonej ilości towaru nabywca otrzymuje rabat, polegający na prawie do zakupu innego towaru po obniżonej cenie. Ponadto organ zauważa, że aby rabat obniżał podstawę opodatkowania, musi być udokumentowany. Fakt jego udzielenia powinien być potwierdzony dokumentem, np. mającym postać umowy lub aneksu do umowy.
W przedstawionej sytuacji z rabatem uregulowanym w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT mógłby Czytelnik mieć do czynienia wówczas, gdyby w zamian za zakup mieszkania i jednorazową zapłatę kwoty z tytułu jego zakupu klient otrzymywał prawo do zniżki w cenie garażu. W sytuacji natomiast, gdy klient otrzymuje garaż nieodpłatnie, bez względu na podstawę takiego otrzymania, Czytelnik będzie zobowiązany do uznania, iż dokonał nieodpłatnej dostawy towarów.
WAŻNE
Nieodpłatne przekazanie będzie podlegać opodatkowaniu VAT pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi czynnościami. Przekazanie to powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną. Podstawą opodatkowania tego przekazania będzie cena nabycia towarów – a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia, określony w momencie dostawy tych towarów (art. 29 ust. 10 ustawy).
W przypadku więc, gdy Czytelnik wybudował garaże w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, podstawą opodatkowania nieodpłatnego przekazania będzie koszt ich wytworzenia, jaki Czytelnik poniósł na ich wybudowanie. Jednocześnie należy zauważyć, że garaże będące przedmiotem dostawy, jako obiekty budownictwa niemieszkalnego, opodatkowane będą stawką 22%.
• art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Marcin Sikora
specjalista w zakresie VAT, prawnik


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA