REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy należy rozliczyć fakturę korygującą zwiększającą cenę sprzedaży

REKLAMA

Spółka zamierza dokonać korekty sprzedaży, tj. podwyższenia ceny sprzedaży, a tym samym podwyższenia podatku należnego, wystawiając fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z poprzedniego miesiąca. Kiedy należy rozliczyć tę korektę - w deklaracji za miesiąc wystawienia faktury korygującej, czy też za miesiąc poprzedni, w którym wystąpiła sprzedaż?
RADA
Fakturę korygującą zwiększającą obrót i podatek należny należy ująć w miesiącu jej wystawienia. Bez znaczenia w takim przypadku jest potwierdzenie przez kontrahenta odbioru faktury.
UZASADNIENIE
Podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). Ta należność może być modyfikowana, a jej wielkość zależy wyłącznie od woli stron transakcji, które uzgadniają cenę. Podstawa ta może być określona przez organ podatkowy jedynie w przypadku istnienia powiązań między stronami, o których mowa w art. 32 ustawy, jeżeli miały one wpływ na cenę. Ustalona cena może więc być zmieniana (zwiększana lub przez udzielenie rabatu – zmniejszana). Dokumentowanie tych zmian następuje przez wystawianie faktur korygujących.
W przypadku zmniejszenia ceny, po wystawieniu faktury dokumentującej sprzedaż wystawia się odpowiednio faktury zmniejszające obrót i podatek należny. W tej sytuacji, zgodnie z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r., sprzedawca jest zobowiązany do posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru stanowi bowiem podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc (w przypadku rozliczeń kwartalnych za kwartał), w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.
Gdy natomiast dochodzi do podwyższenia ceny, jest to okoliczność, która powoduje obowiązek wystawienia stosownej faktury korygującej. Stanowi o tym § 17 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. Przepisy w tym zakresie nie wskazują na obowiązek sprzedawcy, by posiadał on potwierdzenie odbioru faktury, co jest skorelowane z zasadą, iż generalnie faktury nie wymagają podpisu nabywcy. Mylące w tym zakresie może być odwołanie się w § 17 ust. 6 do odpowiedniego zastosowania § 16 ust. 4 nakazującego otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Należy jednak zauważyć, że potwierdzenie odbioru faktury korygującej, o którym mowa w § 16 ust. 4, dotyczy sytuacji obniżenia podatku należnego, a nie jego zwiększenia. Nie należy zatem tego przepisu stosować do sytuacji podwyższenia ceny i podwyższenia podatku należnego. Wynika z tego, że zadeklarowanie wyższej ceny powinno nastąpić w tym miesiącu, w którym dokonano zmiany ceny i wystawiono na tę okoliczność fakturę korygującą zwiększającą obrót i podatek należny. Rozliczenie poprzedniego miesiąca jest prawidłowe, bo pierwotna faktura dokumentowała taką należność, jaką ustaliły strony na moment zawarcia transakcji. Zmiana tej wartości nastąpiła dopiero po wystawieniu faktury korygującej, już w następnym miesiącu. Wtedy też faktura korygująca powinna być rozliczona.
Przykład
Podatnik sprzedał towar 29 lipca 2005 r. za kwotę 2000 zł netto + 440 zł VAT. Kwota należności została jednak omyłkowo podana w wysokości niższej od należnej. Prawidłowo powinna być wykazana kwota 2500 zł netto + 550 zł VAT. Podatnik skorygował pomyłkę w sierpniu, wystawiając fakturę korygującą. Kwotę podwyższającą cenę (500 zł) oraz zwiększenie kwoty podatku (110 zł) podatnik wykazuje w rozliczeniu za sierpień 2005 r.
• § 16 ust. 4, § 17 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Iwona Skrok
ekspert w zakresie VAT, prawnik


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA