REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługa świadczona na podstawie umowy zlecenia może być dokumentowana przez zlecającego fakturą wewnętrzną

REKLAMA

Jak praktycznie powinna rozliczać VAT od umów zleceń osoba fizyczna, podlegająca temu podatkowi. Czy musi się rejestrować, wystawiać faktury i składać VAT-7? Czy można rozliczać się w inny sposób - np. VAT odprowadza zleceniodawca fakturą wewnętrzną?
RADA
Nie ma takiej możliwości, aby VAT od umów zlecenia odprowadzał zleceniodawca na podstawie faktury wewnętrznej, dokumentującej to świadczenie. Skutki w VAT wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia obciążają zleceniobiorcę. Sposób, w jaki należy dokonywać tego rozliczenia, jest uzależniony od kilku czynników, które zostaną przedstawione w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników – a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jeżeli zatem osoba fizyczna, poza czynnościami w ramach stosunku pracy, wykonuje inne czynności podlegające opodatkowaniu, działając w tym zakresie samodzielnie, jest z tego tytułu, w świetle przepisów ustawy, uważana za podatnika VAT.
Z działalności gospodarczej zostały wyłączone czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami, tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Ma to zastosowanie również do usług twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.
Dotyczy to zatem takich umów zlecenia (i innych), które polegają na braku samodzielności lub zawierają postanowienia o ograniczeniu samodzielności wykonującego (mają zbliżony charakter do umowy o pracę). Wyłączeniu z zakresu opodatkowania VAT podlegają tylko te umowy zlecenia, które spełniają warunki co do więzów prawnych łączących strony umowy.
WAŻNE
Czynności wykonywane osobiście przez osobę fizyczną na podstawie umowy zlecenia w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej oraz te świadczenia wykonywane na podstawie umowy zlecenia, z których będzie wynikało, iż wykonywane są samodzielnie, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w Pani przypadku, to na podstawie ustawy jest Pani uznana za podatnika VAT. Oznacza to w praktyce, że jeżeli nie jest Pani podatnikiem VAT z tytułu wykonywania innych czynności, tylko świadczy usługi na podstawie umowy zlecenia, to może Pani korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Ze zwolnienia można korzystać do czasu przekroczenia kwoty obrotu równowartości 10 000 euro w skali roku w przypadku podatnika rozpoczynającego wykonywanie czynności. Jeżeli natomiast przekroczy Pani kwotę limitu obrotu, to powstanie obowiązek dokonania rejestracji na potrzeby VAT i stanie się Pani czynnym podatnikiem tego podatku. W związku z tym będzie Pani zobowiązana do opodatkowania wykonywanych czynności i rozliczania tego podatku z urzędem skarbowym poprzez składanie comiesięcznych deklaracji VAT-7.
Niezależnie od tego, czy będzie Pani mogła korzystać ze zwolnienia podmiotowego, czy też nie, ciężar dokumentowania świadczonych usług będzie zawsze spoczywał na Pani jako wykonawcy usługi. Z tą jednak różnicą, że będąc podatnikiem VAT czynnym jest Pani zobowiązana dokumentować wykonywane czynności fakturą VAT, natomiast do momentu otrzymania tego statusu – rachunkiem.
W żadnym przypadku nie jest możliwe dokumentowanie świadczonych przez Panią usług fakturą wewnętrzną przez usługobiorcę i rozliczanie przez niego podatku od tego świadczenia. Takiej sytuacji przepisy o VAT nie dopuszczają. Wprawdzie w niektórych przypadkach istnieje możliwość dokumentowania przez podatnika VAT wykonanych czynności fakturą wewnętrzną, ale jest to możliwe wyłącznie przy wykonywanych przez niego określonych czynnościach lub nabyciu tych świadczeń od podmiotów zagranicznych lub kontrahentów unijnych (dotyczy to importu usług). Zakres czynności podlegających dokumentowaniu fakturą wewnętrzną określa przepis art. 106 ust. 7 ustawy i należą do nich czynności nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów lub świadczenia usług wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla których podatnikiem jest ich nabywca oraz w przypadku importu usług.
• art. 15 ust. 1–3, art. 109 ust. 7, art. 113 ust. 1, 9 i 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA