| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy usługa świadczona na podstawie umowy zlecenia może być dokumentowana przez zlecającego fakturą wewnętrzną

Czy usługa świadczona na podstawie umowy zlecenia może być dokumentowana przez zlecającego fakturą wewnętrzną

Jak praktycznie powinna rozliczać VAT od umów zleceń osoba fizyczna, podlegająca temu podatkowi. Czy musi się rejestrować, wystawiać faktury i składać VAT-7? Czy można rozliczać się w inny sposób - np. VAT odprowadza zleceniodawca fakturą wewnętrzną?

RADA
Nie ma takiej możliwości, aby VAT od umów zlecenia odprowadzał zleceniodawca na podstawie faktury wewnętrznej, dokumentującej to świadczenie. Skutki w VAT wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia obciążają zleceniobiorcę. Sposób, w jaki należy dokonywać tego rozliczenia, jest uzależniony od kilku czynników, które zostaną przedstawione w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników – a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jeżeli zatem osoba fizyczna, poza czynnościami w ramach stosunku pracy, wykonuje inne czynności podlegające opodatkowaniu, działając w tym zakresie samodzielnie, jest z tego tytułu, w świetle przepisów ustawy, uważana za podatnika VAT.
Z działalności gospodarczej zostały wyłączone czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami, tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Ma to zastosowanie również do usług twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.
Dotyczy to zatem takich umów zlecenia (i innych), które polegają na braku samodzielności lub zawierają postanowienia o ograniczeniu samodzielności wykonującego (mają zbliżony charakter do umowy o pracę). Wyłączeniu z zakresu opodatkowania VAT podlegają tylko te umowy zlecenia, które spełniają warunki co do więzów prawnych łączących strony umowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK