REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie skutki podatkowe wywołuje sprzedaż nieruchomości w drodze przetargu

REKLAMA

Jakie podatki i w jakich terminach musi uiścić spółka, zbywając zabudowaną nieruchomość i prawo wieczystego użytkowania gruntu w drodze przetargu? Wycena została dokonana w następujący sposób: wartość rynkowa nieruchomości, w tym wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu. Jeżeli w drodze przetargu spółka uzyska wyższą cenę niż na wycenie - czy zwiększa tylko wartość nieruchomości, czy również wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu?
RADA
Jeżeli przedmiotowa nieruchomość, z prawem użytkowania wieczystego, nie spełnia definicji towaru używanego, wówczas nie może skorzystać z prawa do zwolnienia z VAT. Jednocześnie będzie podlegać opodatkowaniu i rozliczeniu w deklaracji podatkowej VAT-7. Przychód uzyskany z tytułu przedmiotowej sprzedaży stanowić będzie dla spółki (lub jej wspólników) przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Należy proporcjonalnie zwiększyć wartość nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania.
UZASADNIENIE
Z treści pytania wynika, że spółka zamierza sprzedać grunt będący przedmiotem użytkowania wieczystego, wraz ze znajdującą się na nim nieruchomością. Transakcja taka podlegać będzie opodatkowaniu:
• podatkiem VAT, jeśli przedmiotowy budynek (budowla) nie posiada statusu towaru używanego, a w konsekwencji nie jest zwolniona od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (ewentualnym zwolnieniem objęte będzie również zbycie prawa użytkowania wieczystego – por. § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia wykonawczego), ewentualne rozliczenie podatku VAT z tego tytułu następuje w ramach ogólnych rozliczeń VAT, tj. w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po danym miesiącu,
• podatkiem od czynności cywilnoprawnych – jeżeli transakcja powyższa będzie zwolniona od podatku VAT jako dostawa towaru używanego (por. art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych); podatek zostanie pobrany przez notariusza w momencie zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.
Ponadto, przychód uzyskany z tytułu przedmiotowej sprzedaży stanowić będzie dla spółki (lub jej wspólników) przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przychodem tym będzie uzyskana na przetargu cena, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (koszty organizacji przetargu, ewentualny podatek od czynności cywilnoprawnych). Przychód ten winien zostać wykazany w deklaracji CIT (w przypadku spółki cywilnej lub osobowej – w deklaracjach PIT lub CIT składanych przez wspólników).
ZAPAMIĘTAJ
Przychodem z tytułu sprzedaży nieruchomości będzie uzyskana w drodze przetargu cena, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.
Fakt przeprowadzenia wyceny przedmiotowej nieruchomości ma znaczenie głównie z punktu widzenia ewentualnego opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (podstawą opodatkowania jest w przypadku tego podatku właśnie wartość rynkowa). Ewentualne uzyskanie ceny wyższej od ceny rynkowej nie skutkuje zwiększeniem podstawy opodatkowania tym podatkiem (konsekwencją takiej sytuacji mogą być jednak wątpliwości organu podatkowego, który może powołać własnego rzeczoznawcę).
Na gruncie VAT podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży, a przychodem na gruncie podatku dochodowego jest, jak zostało wskazane, uzyskana cena (pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia). W obu przypadkach wartość rynkowa przedmiotu sprzedaży nie jest brana, co do zasady, pod uwagę przy ustalaniu skutków podatkowych (tym niemniej w obu przypadkach przepisy przewidują pewne wyjątki).
Jeśli chodzi o przyporządkowanie wzrostu uzyskanej na przetargu ceny w stosunku do wyceny rzeczoznawcy, to – w mojej ocenie – najbezpieczniejsze jest proporcjonalne jego przyporządkowanie do ceny nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu. Tym niemniej, przepisy nie zawierają w tej kwestii żadnych postanowień, a więc nie jest wykluczone przyjęcie odmiennego sposobu postępowania.
• art. 5, art. 29 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA