| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką opodatkowane są usługi wykonywane w Czechach na ruchomym majątku rzeczowym

Jaką stawką opodatkowane są usługi wykonywane w Czechach na ruchomym majątku rzeczowym

Jesteśmy agentami handlowymi firmy portugalskiej, na rzecz której świadczymy usługi związane z montażem i naprawą maszyn do przerobu złomu. Do tej pory otrzymywaliśmy od tej firmy części niezbędne do napraw, ale nie płaciliśmy za nie. Teraz wystawimy firmie portugalskiej fakturę za montaż i uruchomienie maszyny w Czechach. Czy mieliśmy prawo księgować te faktury jako kosztowe, skoro skompensujemy je dopiero teraz fakturą za usługę? Jaką stawkę VAT przyjąć za wykonanie usługi w Czechach?

RADA
Wydatki udokumentowane fakturą otrzymaną od portugalskiego kontrahenta nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu w momencie jej otrzymania. Świadczone przez Państwa usługi podlegają opodatkowaniu w Czechach według obowiązującej w tym Państwie stawki 19%.
UZASADNIENIE
Z treści pytania wynika, że świadczą Państwo na rzecz portugalskiej firmy usługi montażu i naprawy maszyn. Jednocześnie z pytania zdaje się wynikać, że należności za nabywane od portugalskiej firmy części niezbędne do napraw kompensowane są z należności za wykonywane przez Państwa usługi.
Aczkolwiek nie wskazaliście Państwo, czy rozliczacie się metodą kasową czy memoriałową, w obu przypadkach wydatki dokumentowane fakturą otrzymywaną od portugalskiego kontrahenta nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w momencie jej otrzymania. Wydatki te staną się kosztem dopiero w momencie dokonania potrącenia (w przypadku metody kasowej) lub w momencie uzyskania przychodu z tytułu wykonania przedmiotowej usługi (w przypadku metody memoriałowej).
ZAPAMIĘTAJ
Usługi na ruchomym majątku rzeczowym podlegają opodatkowaniu w miejscu ich faktycznego świadczenia, według tamtejszych przepisów podatkowych.
Pragnę wyjaśnić, że miejsce świadczenia usług, o których mowa w pytaniu (usług na ruchomym majątku rzeczowym), ustala się według miejsca ich faktycznego świadczenia (por. art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług). Oznacza to, że usługi te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, lecz w Czechach (według obowiązującej w tym państwie stawki 19%). Oznacza to również, że najprawdopodobniej są Państwo obowiązani do rejestracji w tym państwie jako podatnik VAT (chyba że jako podatnik czeski zarejestrowany jest portugalski kontrahent) celem rozliczenia podatku VAT.

• art. 22 ust. 4 i 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK