REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób udokumentować przekazanie drukarki do zniszczenia i jak rozliczyć zakup nowej

REKLAMA

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jestem podatnikiem VAT. Drukarka, której używam, zepsuła się i nie nadaje się do naprawy. Chcę ją zniszczyć i kupić nową. Jak powinien wyglądać protokół zniszczenia? Czy muszę zapłacić VAT od tej czynności? Czy nowa drukarka stanowi koszt w momencie zakupu?
RADA
Protokół likwidacji środka trwałego (wzór zamieszczono na płycie CD nr 6 dołączonej do nr 12 Mk) oraz wyposażenia powinien zawierać datę likwidacji oraz przyczynę likwidacji, którą w sytuacji opisanej w pytaniu będzie naturalne zużycie sprzętu na skutek eksploatacji. Nie spowoduje to obowiązku zapłaty VAT. Jeśli chodzi o ujęcie zakupu nowej drukarki w kosztach, decydujące znaczenie będzie miała tutaj jej wartość. Szczegóły wraz z przykładami – w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Osoby fizyczne prowadzące księgę przychodów i rozchodów zobowiązane są do prowadzenia:
• ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
• ewidencji wyposażenia (jeśli jego wartość początkowa przekracza 1500 zł).
W obydwu tych ewidencjach dokonuje się zapisu dotyczącego m.in. daty nabycia oraz daty likwidacji środków trwałych lub wyposażenia. Protokół likwidacji środka trwałego oraz wyposażenia powinien zawierać datę likwidacji oraz przyczynę likwidacji, którą zgodnie z sytuacją opisaną w pytaniu będzie naturalne zużycie sprzętu na skutek eksploatacji, które mieści się w ogólnym ryzyku prowadzenia działalności gospodarczej.
WAŻNE!
Jeżeli zepsuta drukarka wskutek zużycia nie stanowi żadnej wartości ekonomicznej, czyli nie będzie odsprzedana na części, to taka likwidacja nie ma wpływu na podatek dochodowy, jak również na podatek od towarów i usług, a sporządzony przez podatnika protokół zniszczenia potwierdza utratę wartości wraz z określeniem jej fizycznej likwidacji.
Natomiast w przypadku sprzedaży części drukarki powstanie przychód z tego tytułu jednocześnie opodatkowany VAT.
Wartość nabycia zepsutej drukarki może wpływać na koszty podatkowe jeżeli podatnik dokonywał odpisów amortyzacyjnych i na dzień likwidacji amortyzacja nie była zakończona. W takim przypadku wartość nie w pełni umorzonych środków trwałych, które utraciły swoją przydatność gospodarczą z powodu zużycia, nie zaś z powodu zmiany rodzaju działalności, stanowi koszty uzyskania przychodu.
Jeśli natomiast chodzi o możliwość jednorazowego obciążenia kosztów uzyskania przychodu wartością nowo zakupionej drukarki, to taka możliwość istnieje tylko w przypadku, gdy wartość początkowa nie przekracza 3500 zł. Nieprzekroczenie tej granicy powoduje, iż na podstawie art. 22d ust. 1 lub art. 22f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki na nabycie drukarki stanowią koszty uzyskania przychodu w miesiącu oddania jej do używania.
Przykład
Podatnik nabył trzy drukarki:
Drukarka A o wartości 300 zł
– brak obowiązku wprowadzenia do ewidencji wyposażenia (wartość poniżej 1500 zł),
– stanowi koszt uzyskania przychodu w miesiącu oddania do używania.
Drukarka B o wartości 2 500 zł
– obowiązek wprowadzenia do ewidencji wyposażenia lub do ewidencji środków trwałych w zależności od decyzji podatnika,
– zakup stanowi koszt w miesiącu oddania do używania w przypadku nieuznania drukarki za środek trwały,
– uznanie zakupionej drukarki za środek trwały uprawnia podatnika, w przypadku gdy wartość drukarki jest równa lub niższa niż 3500 zł, do dokonania:
 jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu oddania do używania lub w miesiącu następnym, 
 odpisów amortyzacyjnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono drukarkę do ewidencji.
Drukarka C o wartości 3600 zł
– obowiązek wprowadzenia zakupionej drukarki do ewidencji środków trwałych,
– obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono drukarkę do ewidencji.
• § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
• art. 22d ust. 1, art. 22f ust. 3, art. 22h, art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA