REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dofinansowanie inwestycji w rolnictwie podlega VAT

Kupiliśmy używany kombajn zbożowy, na który została zaciągnięta pożyczka - i jednocześnie złożyliśmy wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie zakupu. Czy pomoc otrzymana z Agencji na zakup kombajnu jest opodatkowana podatkiem VAT? Przychody to działalność rolnicza opodatkowana podatkiem VAT - 70%. Dopłaty obsza- rowe do ziemi są zwolnione z podatku VAT - 30%.
RADA
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają jedynie dopłaty mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakupu kombajnu służy generalnie pokryciu części kosztów działalności podatnika, a jego związek ze stosowanymi cenami jest jedynie pośredni. Zatem, otrzymywane dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu VAT.
UZASADNIENIE
W opisanej sprawie, otrzymane przez Państwa dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do zakupu kombajnu nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dofinansowanie to, zgodnie z treścią przepisu art. 29 ustawy o VAT, ma związek pośredni ze sprzedawanymi przez rolnika produktami rolnymi, pochodzącymi z jego własnej działalności rolniczej.
Zgodnie z ustawą z 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 264), do zadań Agencji należy m.in. wspieranie inwestycji w rolnictwie. Czytelnik otrzymał dofinansowanie w związku z poczynioną inwestycją, tj. zakupem kombajnu.
Ustawa o podatku od towarów i usług objęła obowiązkiem podatkowym również dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, związane z dostawą lub świadczeniem usług.
Podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o podatek VAT. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
WAŻNE
Podstawę opodatkowania stanowi obrót, który zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Ostatnią nowelizacją ustawy o VAT z 21 kwietnia 2005 r. w art. 29 ust. 1 doprecyzowano, jakie dopłaty będą zwiększać obrót (czyli będą podlegać opodatkowaniu). Uznano, że będą to tylko dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) dostarczanych towarów lub świadczonych usług, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Użycie takiego sformułowania usuwa wątpliwości, czy otrzymana dotacja jest kwotą brutto czy netto, a także podkreśla związek otrzymanej dotacji z ceną konkretnych towarów lub usług.
Przy czym związek otrzymywanej dopłaty z dostarczanymi (sprzedawanymi) towarami czy też świadczonymi usługami musi być bezpośredni i bezsporny.
Należy zauważyć, że zasada ta obowiązywała również przed ostatnią nowelizacją ustawy o VAT, ale wskutek pojawienia się u niektórych podatników wątpliwości, zdecydowano o doprecyzowaniu tego przepisu.
ZAPAMIĘTAJ
Nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT dotacje podmiotowe, gdyż nie wpływają wprost na wysokość ceny sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.
Podsumowując, należy stwierdzić, iż do podstawy opodatkowania dostarczanych towarów i świadczonych usług, zgodnie z ww. przepisem, należy doliczać jedynie te otrzymywane środki finansowe, które są bezpośrednio związane z ceną sprzedawanych towarów lub świadczonych usług. Natomiast w przypadku, gdy dofinansowanie służy generalnie pokryciu części kosztów działalności podatnika, a jego związek ze stosowanymi cenami ma jedynie charakter pośredni, wówczas otrzymywane dofinansowanie nie powinno zwiększać obciążeń z tytułu VAT.
W opisanej sprawie, dofinansowanie, zgodnie z treścią przepisu art. 29 ustawy o VAT, ma związek pośredni ze sprzedawanymi przez rolnika produktami rolnymi, pochodzącymi z jego własnej działalności rolniczej. Dofinansowanie to ma charakter dopłaty podmiotowej, ponieważ wpływa na inwestycje w gospodarstwie rolnym.
Jak wynika z przedstawionego przez podatnika pytania, otrzymane dofinansowanie dotyczy pokrycia kosztów działalności (zakup kombajnu). Tym samym, otrzymana dopłata, niemająca bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi, nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Podkreślić należy, iż obecnie dopłata ta, jako niezwiązana z konkretną dostawą towarów i świadczeniem konkretnej usługi, pomijana jest przy ustalaniu proporcji.
Jeśli podatnik uzyskałby dotację przedmiotową, związaną ze świadczeniem określonej usługi lub dostawą określonych towarów, to kwota tej dotacji zwiększyłaby podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

• art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Krystyna Dziedzic
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA