Kupiliśmy używany kombajn zbożowy, na który została zaciągnięta pożyczka - i jednocześnie złożyliśmy wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie zakupu. Czy pomoc otrzymana z Agencji na zakup kombajnu jest opodatkowana podatkiem VAT? Przychody to działalność rolnicza opodatkowana podatkiem VAT - 70%. Dopłaty obsza- rowe do ziemi są zwolnione z podatku VAT - 30%.
RADA
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają jedynie dopłaty mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakupu kombajnu służy generalnie pokryciu części kosztów działalności podatnika, a jego związek ze stosowanymi cenami jest jedynie pośredni. Zatem, otrzymywane dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu VAT. UZASADNIENIE
W opisanej sprawie, otrzymane przez Państwa dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do zakupu kombajnu nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dofinansowanie to, zgodnie z treścią przepisu art. 29 ustawy o VAT, ma związek pośredni ze sprzedawanymi przez rolnika produktami rolnymi, pochodzącymi z jego własnej działalności rolniczej.
Zgodnie z ustawą z 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 264), do zadań Agencji należy m.in. wspieranie inwestycji w rolnictwie. Czytelnik otrzymał dofinansowanie w związku z poczynioną inwestycją, tj. zakupem kombajnu.
Ustawa o podatku od towarów i usług objęła obowiązkiem podatkowym również dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, związane z dostawą lub świadczeniem usług.
Podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o podatek VAT. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
WAŻNE
Podstawę opodatkowania stanowi obrót, który zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Ostatnią nowelizacją ustawy o VAT z 21 kwietnia 2005 r. w art. 29 ust. 1 doprecyzowano, jakie dopłaty będą zwiększać obrót (czyli będą podlegać opodatkowaniu). Uznano, że będą to tylko dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) dostarczanych towarów lub świadczonych usług, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Użycie takiego sformułowania usuwa wątpliwości, czy otrzymana dotacja jest kwotą brutto czy netto, a także podkreśla związek otrzymanej dotacji z ceną konkretnych towarów lub usług.
Przy czym związek otrzymywanej dopłaty z dostarczanymi (sprzedawanymi) towarami czy też świadczonymi usługami musi być bezpośredni i bezsporny.
Należy zauważyć, że zasada ta obowiązywała również przed ostatnią nowelizacją ustawy o VAT, ale wskutek pojawienia się u niektórych podatników wątpliwości, zdecydowano o doprecyzowaniu tego przepisu.
ZAPAMIĘTAJ
Nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT dotacje podmiotowe, gdyż nie wpływają wprost na wysokość ceny sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.
Podsumowując, należy stwierdzić, iż do podstawy opodatkowania dostarczanych towarów i świadczonych usług, zgodnie z ww. przepisem, należy doliczać jedynie te otrzymywane środki finansowe, które są bezpośrednio związane z ceną sprzedawanych towarów lub świadczonych usług. Natomiast w przypadku, gdy dofinansowanie służy generalnie pokryciu części kosztów działalności podatnika, a jego związek ze stosowanymi cenami ma jedynie charakter pośredni, wówczas otrzymywane dofinansowanie nie powinno zwiększać obciążeń z tytułu VAT.
W opisanej sprawie, dofinansowanie, zgodnie z treścią przepisu art. 29 ustawy o VAT, ma związek pośredni ze sprzedawanymi przez rolnika produktami rolnymi, pochodzącymi z jego własnej działalności rolniczej. Dofinansowanie to ma charakter dopłaty podmiotowej, ponieważ wpływa na inwestycje w gospodarstwie rolnym.
Jak wynika z przedstawionego przez podatnika pytania, otrzymane dofinansowanie dotyczy pokrycia kosztów działalności (zakup kombajnu). Tym samym, otrzymana dopłata, niemająca bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi, nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Podkreślić należy, iż obecnie dopłata ta, jako niezwiązana z konkretną dostawą towarów i świadczeniem konkretnej usługi, pomijana jest przy ustalaniu proporcji.
Jeśli
podatnik uzyskałby dotację przedmiotową, związaną ze świadczeniem określonej usługi lub dostawą określonych towarów, to kwota tej dotacji zwiększyłaby podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
• art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Krystyna Dziedzic
specjalista w zakresie VAT