REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczać limit przychodów pozwalający na zastosowanie ryczałtu w 2006 r.

Działalność opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Rozpocząłem ją od początku września 2005 r. Obrót z tej działalności najprawdopodobniej do końca 2005 r. nie przekroczy 500 000 zł. Czy moja firma może być nadal objęta zryczałtowanym podatkiem w 2006 r.?
RADA
Tak, będzie Pan mógł być opodatkowany ryczałtem w 2006 r., gdyż przychód 500 000 zł z 2005 r. nie spowoduje przekroczenia limitu 250 000 euro, co wykluczałoby możliwość opodatkowania ryczałtem w 2006 r. Jeśli jednak prowadził Pan już wcześniej działalność gospodarczą, to przychody z niej osiągnięte od stycznia 2005 r. należałoby doliczyć do kwoty 500 000 zł. W konsekwencji może to spowodować przekroczenie wspomnianego limitu.
UZASADNIENIE
W Pana pytaniu brakuje informacji, czy przed wrześniem 2005 r. prowadził Pan działalność gospodarczą i w jakiej formie. Dla skorzystania z opodatkowania ryczałtem istotny jest limit 250 000 euro przychodów. Z ryczałtu w 2006 r. mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy w 2005 r. nie przekroczyli tego limitu.
Pana pytanie związane jest z częstą w zakresie ryczałtu wątpliwością, jak obliczać ten limit, gdy przedsiębiorca prowadził działalność tylko przez część 2005 r. Wynika ona z przenoszenia zasad znanych przedsiębiorcom z ustawy o VAT do rozliczania podatków dochodowych. Przedsiębiorcy dzielą błędnie limit 250 000 euro w proporcji do okresu prowadzenia działalności w 2005 r. Taki podział roku jest stosowany np. przy zwolnieniu podmiotowym z VAT, gdzie limit 10 000 euro dzielony jest w proporcji do roku podatkowego. Przypomnijmy, że z VAT zwolnieni są przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro (dla 2006 r. jest to kwota 39 200 zł). Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego jest jednak zwolniony z VAT pod dodatkowym warunkiem. Przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie może przekroczyć – w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży – kwoty limitu 10 000 euro. Nie należy przenosić tych reguł na obszar podatków dochodowych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak podkreślono, przedsiębiorca zainteresowany opodatkowaniem swojej działalności ryczałtem w 2006 r., niezależnie od tego czy prowadzi swoją firmę od kilku lat, czy też rozpoczął działalność gospodarczą w 2005 r., musi zwrócić uwagę na limit 250 000 euro przychodów. Istotne jest, że ustawodawca zabezpieczył się przed przedsiębiorcami, którzy tuż przed przekroczeniem tego limitu kończyliby działalność gospodarczą i zakładali nową, również opodatkowaną ryczałtem. W przypadku nowo utworzonej firmy za rozpoczęcie działalności uważa się datę uzyskania przez nią pierwszego przychodu i od tego dnia rozpoczyna się obliczanie limitu 250 000 euro. Nie stanowi jednak rozpoczęcia działalności w roku podatkowym całkowita lub częściowa zmiana branży lub przedmiotu działalności, zmiana umowy spółki lub zmiana wspólnika. Nie wiemy, czy w opisanej w pytaniu sytuacji była przez Pana prowadzona wcześniej jakaś działalność gospodarcza. Jeżeli tak, to pierwszym faktem, jaki sprawdzi fiskus, będzie to, czy do osiągniętych przez Pana przychodów na poziomie 500 000 zł za okres wrzesień – grudzień 2005 r. należy doliczyć przychody z innej działalności gospodarczej za okres np. styczeń – sierpień 2005 r.
Przykład
Andrzej K. i Piotr Z. prowadzili w 2005 r. działalność opodatkowaną ryczałtem (przewozy ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton) w formie spółki cywilnej X. Wspólnicy byli opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym, nie prowadzili poza spółką innej działalności gospodarczej. W miejsce Piotra Z. do spółki przystąpiła we wrześniu 2005 r. Anna Z. Jednocześnie firma zmieniła przedmiot działalności na kolportaż prasy. Przy ocenie, czy obecni wspólnicy spółki cywilnej mają prawo do opodatkowania ryczałtem w 2006 r. przychodów z tytułu kolportażu prasy, należy zsumować przychody wynikające z uczestnictwa w tej spółce. Zsumowaniu podlegać będą przychody, które można przypisać Andrzejowi K., Piotrowi Z. (pomimo że na koniec 2005 r. już nie był wspólnikiem tej spółki) oraz oczywiście Annie Z. Wynika to z tego, że spółka cywilna po zmianie wspólnika i rodzaju prowadzonej działalności nie jest traktowana przez fiskusa jako nowa firma.
Natomiast jeżeli podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej we wrześniu 2005 r. i kontrolerzy nie stwierdzą zmiany branży lub przedmiotu działalności, zmiany umowy spółki lub zmiany wspólnika, to do obliczeń, czy został przekroczony limit 250 000 euro, zostaną przyjęte przychody Pana firmy od września 2005 r. do końca tego roku.

• art. 6–8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Małgorzata Korycka
specjalista w zakresie podatków dochodowych


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA