REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczać limit przychodów pozwalający na zastosowanie ryczałtu w 2006 r.

REKLAMA

Działalność opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Rozpocząłem ją od początku września 2005 r. Obrót z tej działalności najprawdopodobniej do końca 2005 r. nie przekroczy 500 000 zł. Czy moja firma może być nadal objęta zryczałtowanym podatkiem w 2006 r.?
RADA
Tak, będzie Pan mógł być opodatkowany ryczałtem w 2006 r., gdyż przychód 500 000 zł z 2005 r. nie spowoduje przekroczenia limitu 250 000 euro, co wykluczałoby możliwość opodatkowania ryczałtem w 2006 r. Jeśli jednak prowadził Pan już wcześniej działalność gospodarczą, to przychody z niej osiągnięte od stycznia 2005 r. należałoby doliczyć do kwoty 500 000 zł. W konsekwencji może to spowodować przekroczenie wspomnianego limitu.
UZASADNIENIE
W Pana pytaniu brakuje informacji, czy przed wrześniem 2005 r. prowadził Pan działalność gospodarczą i w jakiej formie. Dla skorzystania z opodatkowania ryczałtem istotny jest limit 250 000 euro przychodów. Z ryczałtu w 2006 r. mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy w 2005 r. nie przekroczyli tego limitu.
Pana pytanie związane jest z częstą w zakresie ryczałtu wątpliwością, jak obliczać ten limit, gdy przedsiębiorca prowadził działalność tylko przez część 2005 r. Wynika ona z przenoszenia zasad znanych przedsiębiorcom z ustawy o VAT do rozliczania podatków dochodowych. Przedsiębiorcy dzielą błędnie limit 250 000 euro w proporcji do okresu prowadzenia działalności w 2005 r. Taki podział roku jest stosowany np. przy zwolnieniu podmiotowym z VAT, gdzie limit 10 000 euro dzielony jest w proporcji do roku podatkowego. Przypomnijmy, że z VAT zwolnieni są przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro (dla 2006 r. jest to kwota 39 200 zł). Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego jest jednak zwolniony z VAT pod dodatkowym warunkiem. Przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie może przekroczyć – w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży – kwoty limitu 10 000 euro. Nie należy przenosić tych reguł na obszar podatków dochodowych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak podkreślono, przedsiębiorca zainteresowany opodatkowaniem swojej działalności ryczałtem w 2006 r., niezależnie od tego czy prowadzi swoją firmę od kilku lat, czy też rozpoczął działalność gospodarczą w 2005 r., musi zwrócić uwagę na limit 250 000 euro przychodów. Istotne jest, że ustawodawca zabezpieczył się przed przedsiębiorcami, którzy tuż przed przekroczeniem tego limitu kończyliby działalność gospodarczą i zakładali nową, również opodatkowaną ryczałtem. W przypadku nowo utworzonej firmy za rozpoczęcie działalności uważa się datę uzyskania przez nią pierwszego przychodu i od tego dnia rozpoczyna się obliczanie limitu 250 000 euro. Nie stanowi jednak rozpoczęcia działalności w roku podatkowym całkowita lub częściowa zmiana branży lub przedmiotu działalności, zmiana umowy spółki lub zmiana wspólnika. Nie wiemy, czy w opisanej w pytaniu sytuacji była przez Pana prowadzona wcześniej jakaś działalność gospodarcza. Jeżeli tak, to pierwszym faktem, jaki sprawdzi fiskus, będzie to, czy do osiągniętych przez Pana przychodów na poziomie 500 000 zł za okres wrzesień – grudzień 2005 r. należy doliczyć przychody z innej działalności gospodarczej za okres np. styczeń – sierpień 2005 r.
Przykład
Andrzej K. i Piotr Z. prowadzili w 2005 r. działalność opodatkowaną ryczałtem (przewozy ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton) w formie spółki cywilnej X. Wspólnicy byli opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym, nie prowadzili poza spółką innej działalności gospodarczej. W miejsce Piotra Z. do spółki przystąpiła we wrześniu 2005 r. Anna Z. Jednocześnie firma zmieniła przedmiot działalności na kolportaż prasy. Przy ocenie, czy obecni wspólnicy spółki cywilnej mają prawo do opodatkowania ryczałtem w 2006 r. przychodów z tytułu kolportażu prasy, należy zsumować przychody wynikające z uczestnictwa w tej spółce. Zsumowaniu podlegać będą przychody, które można przypisać Andrzejowi K., Piotrowi Z. (pomimo że na koniec 2005 r. już nie był wspólnikiem tej spółki) oraz oczywiście Annie Z. Wynika to z tego, że spółka cywilna po zmianie wspólnika i rodzaju prowadzonej działalności nie jest traktowana przez fiskusa jako nowa firma.
Natomiast jeżeli podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej we wrześniu 2005 r. i kontrolerzy nie stwierdzą zmiany branży lub przedmiotu działalności, zmiany umowy spółki lub zmiany wspólnika, to do obliczeń, czy został przekroczony limit 250 000 euro, zostaną przyjęte przychody Pana firmy od września 2005 r. do końca tego roku.

• art. 6–8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Małgorzata Korycka
specjalista w zakresie podatków dochodowych


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

REKLAMA