reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak obliczać limit przychodów pozwalający na zastosowanie ryczałtu w 2006 r.

Jak obliczać limit przychodów pozwalający na zastosowanie ryczałtu w 2006 r.

Działalność opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Rozpocząłem ją od początku września 2005 r. Obrót z tej działalności najprawdopodobniej do końca 2005 r. nie przekroczy 500 000 zł. Czy moja firma może być nadal objęta zryczałtowanym podatkiem w 2006 r.?

RADA
Tak, będzie Pan mógł być opodatkowany ryczałtem w 2006 r., gdyż przychód 500 000 zł z 2005 r. nie spowoduje przekroczenia limitu 250 000 euro, co wykluczałoby możliwość opodatkowania ryczałtem w 2006 r. Jeśli jednak prowadził Pan już wcześniej działalność gospodarczą, to przychody z niej osiągnięte od stycznia 2005 r. należałoby doliczyć do kwoty 500 000 zł. W konsekwencji może to spowodować przekroczenie wspomnianego limitu.
UZASADNIENIE
W Pana pytaniu brakuje informacji, czy przed wrześniem 2005 r. prowadził Pan działalność gospodarczą i w jakiej formie. Dla skorzystania z opodatkowania ryczałtem istotny jest limit 250 000 euro przychodów. Z ryczałtu w 2006 r. mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy w 2005 r. nie przekroczyli tego limitu.
Pana pytanie związane jest z częstą w zakresie ryczałtu wątpliwością, jak obliczać ten limit, gdy przedsiębiorca prowadził działalność tylko przez część 2005 r. Wynika ona z przenoszenia zasad znanych przedsiębiorcom z ustawy o VAT do rozliczania podatków dochodowych. Przedsiębiorcy dzielą błędnie limit 250 000 euro w proporcji do okresu prowadzenia działalności w 2005 r. Taki podział roku jest stosowany np. przy zwolnieniu podmiotowym z VAT, gdzie limit 10 000 euro dzielony jest w proporcji do roku podatkowego. Przypomnijmy, że z VAT zwolnieni są przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro (dla 2006 r. jest to kwota 39 200 zł). Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego jest jednak zwolniony z VAT pod dodatkowym warunkiem. Przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie może przekroczyć – w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży – kwoty limitu 10 000 euro. Nie należy przenosić tych reguł na obszar podatków dochodowych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak podkreślono, przedsiębiorca zainteresowany opodatkowaniem swojej działalności ryczałtem w 2006 r., niezależnie od tego czy prowadzi swoją firmę od kilku lat, czy też rozpoczął działalność gospodarczą w 2005 r., musi zwrócić uwagę na limit 250 000 euro przychodów. Istotne jest, że ustawodawca zabezpieczył się przed przedsiębiorcami, którzy tuż przed przekroczeniem tego limitu kończyliby działalność gospodarczą i zakładali nową, również opodatkowaną ryczałtem. W przypadku nowo utworzonej firmy za rozpoczęcie działalności uważa się datę uzyskania przez nią pierwszego przychodu i od tego dnia rozpoczyna się obliczanie limitu 250 000 euro. Nie stanowi jednak rozpoczęcia działalności w roku podatkowym całkowita lub częściowa zmiana branży lub przedmiotu działalności, zmiana umowy spółki lub zmiana wspólnika. Nie wiemy, czy w opisanej w pytaniu sytuacji była przez Pana prowadzona wcześniej jakaś działalność gospodarcza. Jeżeli tak, to pierwszym faktem, jaki sprawdzi fiskus, będzie to, czy do osiągniętych przez Pana przychodów na poziomie 500 000 zł za okres wrzesień – grudzień 2005 r. należy doliczyć przychody z innej działalności gospodarczej za okres np. styczeń – sierpień 2005 r.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama