REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy prawidłowo ujęliśmy obciążenie zakładu kosztami zarządzania

REKLAMA

Spółka z o.o. posiada w Niemczech samobilansujący się zakład, który zarządzany jest bezpośrednio ze spółki macierzystej w Polsce. Zarządzanie z tytułu pełnienia funkcji zarządczej dla potrzeb zakładu następuje poprzez comiesięczne obciążenie kosztami zarządzania zakładu w Niemczech w formie noty obciążeniowej. Nota księgowa w spółce macierzystej księgowana jest w następujący sposób: DT 500-01 - koszty działalności podstawowej, CT 550-10 - koszty zarządu, DT 249 - rozrachunki wewnątrzzakładowe, CT 500-01 - koszty działalności podstawowej. Czy takie księgowanie jest prawidłowe?
Dla celów prawidłowego określenia wyniku działalności spółki w Polsce, w sposób sztuczny wprowadziłam do rachunku wyników w pozycji: „Zmiana stanu produktów” równowartość kosztów zarządu, którymi obciążany jest zakład w Niemczech. Czy z punktu widzenia zasad rachunkowości i czystości zapisu jest to dopuszczalne?
Nie. Zaproponowany przez czytelniczkę sposób ujęcia w księgach obciążenia przez jednostkę statutową zagranicznego zakładu kosztami zarządu nie jest prawidłowy.
Wprowadzenie w sposób sztuczny do rachunku zysków i strat w pozycji „Zmiana stanu produktów” równowartości kosztów zarządu, którymi obciążany jest zagraniczny zakład, nie ma treści ekonomicznej właściwej tej kategorii. Wartość kategorii „Zmiana stanu produktów” powinna odpowiadać wartości określonej przez przyrosty wartości zapasów wyrobów gotowych i produkcji niezakończonej oraz przyrosty operacyjnych czynnych i biernych rozliczeń międzyokresowych.
Obciążenie zakładu kosztami z tytułu pełnienia funkcji zarządczych powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych jednostki statutowej w następujący sposób:
Nota obciążeniowa:
(Dt) Rozrachunki wewnątrzzakładowe
(Ct) Obroty wewnętrzne: zakład
Wyksięgowanie kosztów:
(Dt) Koszt obrotów wewnętrznych – koszty ogólnego zarządu: zakład
(Ct) Konta zespołu 5
Księgowanie na dzień bilansowy:
(Dt) Rozliczenie kosztów
(Ct) Koszt obrotów wewnętrznych – koszty ogólnego zarządu zakładu
W porównawczym wariancie rachunku zysków i strat jednostki statutowej „Obroty wewnętrzne – zakład” będą wykazane w pozycji „Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki”. W zakładzie samobilansującym w Niemczech obciążenie kosztami ogólnego zarządu powinno zostać zaksięgowane w następujący sposób:
(Dt) Koszty rodzajowe
(Ct) Rozrachunki wewnątrzzakładowe
(Dt) Koszty ogólnego zarządu
(Ct) Rozliczenie kosztów
Przy sporządzaniu łącznego sprawozdania finansowego, zgodnie z art. 51 ustawy o rachunkowości, wzajemne należności i zobowiązania, przychody i koszty z tytułu operacji dokonywanych między jednostką a jej oddziałami (zakładami), wynik finansowy operacji gospodarczych dokonywanych wewnątrz jednostki, zawarty w aktywach jednostki lub jej oddziałów (zakładów), podlegają wyłączeniu.

Małgorzata Szaniawska,
biegły rewident BDO Polska Sp. z o.o.

Not. EM


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA