REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości objętej spisem z natury można korzystać ze zwolnienia

REKLAMA

W styczniu zlikwidowałam spółkę cywilną. Od sporządzonego spisu z natury zapłaciłam VAT od towarów handlowych i od nieruchomości, która stanowiła środek trwały i przy zakupie której przysługiwało odliczenie VAT. W lutym wprowadziłam powyższą nieruchomość do swojej firmy, którą prowadzę jako osoba fizyczna. Proszę o udzielenie odpowiedzi, czy w przypadku sprzedaży powyższej nieruchomości zapłacę VAT, czy będzie to sprzedaż zwolniona?
RADA
Tak, w opisanym przypadku podatnik ma prawo skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT, pod warunkiem że nieruchomość ta będzie przedmiotem sprzedaży w terminie 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego od sporządzonego remanentu.
UZASADNIENIE
W przypadku rozwiązania spółki cywilnej ustawa o podatku od towarów i usług zobowiązuje podatnika do sporządzenia na dzień rozwiązania spółki spisu z natury towarów (art. 14. ust. 1 i 5). Spis z natury obejmuje posiadane przez podatnika towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dalszej dostawy towarów, a w momencie zakupu podatnik posiadał w stosunku do nich prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.
Po rozwiązaniu spółki były wspólnik może jednak ponownie rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, np. jako osoba fizyczna – i w ramach tej działalności wykorzystywać objęte spisem z natury towary, w tym środki trwałe, takie jak nieruchomości będące w jego posiadaniu w momencie likwidacji spółki. Wówczas, w przypadku gdy podatnik dokona sprzedaży tych towarów, powstanie u niego obowiązek podatkowy z tego tytułu. Tego rodzaju dostawa może jednak podlegać zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli:
• dostawa objętych spisem z natury towarów, dokonywana przez byłego wspólnika, nastąpi w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu posiadania tych towarów w momencie rozwiązania spółki cywilnej (art. 14 ust. 7). Po upływie tego okresu sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu na normalnych zasadach;
• został rozliczony podatek objęty spisem z natury.
Przykład
Spółka została rozwiązana 15 marca 2005 r. Spisem z natury zostały objęte towary handlowe i środki trwałe. Jednak nie została złożona deklaracja z rozliczonym spisem z natury. W związku z tym, mimo że towary te zostały sprzedane przez jednego ze wspólników w lipcu br., nie można zastosować zwolnienia. W tym przypadku będą miały zastosowanie stawki VAT właściwe dla sprzedaży tych towarów.

• art. 14 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Karolina Socha
pracownik aparatu skarbowego,
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA