reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości objętej spisem z natury można korzystać ze zwolnienia

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości objętej spisem z natury można korzystać ze zwolnienia

W styczniu zlikwidowałam spółkę cywilną. Od sporządzonego spisu z natury zapłaciłam VAT od towarów handlowych i od nieruchomości, która stanowiła środek trwały i przy zakupie której przysługiwało odliczenie VAT. W lutym wprowadziłam powyższą nieruchomość do swojej firmy, którą prowadzę jako osoba fizyczna. Proszę o udzielenie odpowiedzi, czy w przypadku sprzedaży powyższej nieruchomości zapłacę VAT, czy będzie to sprzedaż zwolniona?

RADA
Tak, w opisanym przypadku podatnik ma prawo skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT, pod warunkiem że nieruchomość ta będzie przedmiotem sprzedaży w terminie 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego od sporządzonego remanentu.
UZASADNIENIE
W przypadku rozwiązania spółki cywilnej ustawa o podatku od towarów i usług zobowiązuje podatnika do sporządzenia na dzień rozwiązania spółki spisu z natury towarów (art. 14. ust. 1 i 5). Spis z natury obejmuje posiadane przez podatnika towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dalszej dostawy towarów, a w momencie zakupu podatnik posiadał w stosunku do nich prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.
Po rozwiązaniu spółki były wspólnik może jednak ponownie rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, np. jako osoba fizyczna – i w ramach tej działalności wykorzystywać objęte spisem z natury towary, w tym środki trwałe, takie jak nieruchomości będące w jego posiadaniu w momencie likwidacji spółki. Wówczas, w przypadku gdy podatnik dokona sprzedaży tych towarów, powstanie u niego obowiązek podatkowy z tego tytułu. Tego rodzaju dostawa może jednak podlegać zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli:
• dostawa objętych spisem z natury towarów, dokonywana przez byłego wspólnika, nastąpi w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu posiadania tych towarów w momencie rozwiązania spółki cywilnej (art. 14 ust. 7). Po upływie tego okresu sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu na normalnych zasadach;
• został rozliczony podatek objęty spisem z natury.
Przykład
Spółka została rozwiązana 15 marca 2005 r. Spisem z natury zostały objęte towary handlowe i środki trwałe. Jednak nie została złożona deklaracja z rozliczonym spisem z natury. W związku z tym, mimo że towary te zostały sprzedane przez jednego ze wspólników w lipcu br., nie można zastosować zwolnienia. W tym przypadku będą miały zastosowanie stawki VAT właściwe dla sprzedaży tych towarów.

• art. 14 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Karolina Socha
pracownik aparatu skarbowego,
specjalista w zakresie VAT


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama