reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak udokumentować eksport towarów, gdy wywozu dokonał nabywca

Jak udokumentować eksport towarów, gdy wywozu dokonał nabywca

Jaki dokument upoważnia do zastosowania stawki 0% w przypadku eksportu pośredniego? Sprzedaliśmy towar firmie z Danii. Towar został odebrany przez nabywcę i przewieziony bezpośrednio do portu w Gdyni celem odprawienia poza Wspólnotę. Transport opłaca firma duńska. Kontrahent nie wyraził zgody na odprawienie towaru przez nas i nie prześle nam swojego dokumentu SAD, argumentując to tajemnicą handlową.

RADA
W tym przypadku, dla uznania eksportu, od dostawcy towaru wymagane jest posiadanie kopii dokumentu, w którym urząd celny potwierdzi wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. W krajach Wspólnoty dokumentem takim jest zazwyczaj karta 3 dokumentu SAD. Z dokumentu tego powinna wynikać tożsamość towarów dostarczonych nabywcy i wywiezionych następnie poza Wspólnotę.
UZASADNIENIE
Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest eksport towarów. Z dniem 1 czerwca br. ustawodawca zmienił nieco definicję eksportu, przez którą obecnie, na potrzeby podatku VAT, rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Przy czym, wywóz towarów musi być dokonywany przez dostawcę lub na jego rzecz, lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz. Istotne jest również, dla uznania eksportu towarów, aby wywóz ten był dokonany w ramach czynności wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 1–4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czyli musi być dokonywany w celu przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, ale nie w przypadku np. darowizny lub nieodpłatnego przekazania. Przez „urząd celny” rozumie się każdy urząd, w którym mogą zostać dokonane, w całości lub w części, formalności przewidziane przepisami celnymi.
Przepisy ustawy rozróżniają dwa rodzaje eksportu towarów:
• eksport bezpośredni – gdy wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty dokonywany jest przez dostawcę towaru lub na jego rzecz, oraz
• eksport pośredni – gdy wywóz towarów dokonywany jest przez nabywcę towaru mającego siedzibę poza terytorium Wspólnoty lub na jego rzecz.
Co do zasady, w eksporcie towarów przysługuje prawo zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania VAT w wysokości 0%. Aby jednak było to możliwe, eksporter musi spełnić wymagane przepisami warunki. Musi posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. W zależności od tego, czy eksport towarów ma charakter bezpośredni czy pośredni, wymagany jest inny rodzaj dokumentów potwierdzających wywóz.
WAŻNE
W przypadku eksportu pośredniego przepisy wymagają, aby polski dostawca towarów, w celu uznania transakcji za eksport opodatkowany stawką 0%, przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy, posiadał kopię dokumentu, w którym urząd celny potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama