reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstają różnice kursowe od należności

Kiedy powstają różnice kursowe od należności

Jesteśmy firmą budowlaną prowadzącą budowy na terenie Niemiec, w związku z tym wystawiamy faktury sprzedaży w euro, za które kontrahenci dokonują wpłat na nasz rachunek walutowy w banku. Według jakich kursów powinny być księgowane poszczególne zdarzenia gospodarcze i kiedy powstają różnice kursowe?

RADA
Różnice kursowe powstają w takim przypadku między kwotą z faktury sprzedaży obliczoną w złotych a kwotą w złotych, w jakiej wyceniono otrzymaną płatność. Faktura sprzedaży powinna zostać ujęta w księgach w dacie jej wystawienia, według średniego kursu NBP z tego dnia. Płatność na rachunek walutowy w euro powinna zostać zaksięgowana według kursu kupna banku, z którego usług korzysta jednostka.
UZASADNIENIE
Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie (art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości):
1) kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka – w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
2) średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie został ustalony inny kurs – w przypadku pozostałych operacji.
Księgi rachunkowe są prowadzone w złotych, dlatego faktura sprzedaży powinna zostać ujęta w księgach w dacie jej wystawienia, zgodnie z cytowanym przepisem według średniego kursu NBP z tego dnia.
Natomiast płatność na rachunek walutowy w euro powinna zostać zaksięgowana według kursu kupna banku, z którego usług korzysta jednostka. Różnice kursowe powstają w takim przypadku między kwotą z faktury sprzedaży obliczoną w złotych a kwotą w złotych, w jakiej wyceniono otrzymaną płatność.
Przykład
Faktura została wystawiona na 1000 euro 8 lipca 2005 r., średni kurs euro ogłoszony przez NBP w tym dniu to 4,0885 PLN/EUR, czyli wartość sprzedaży wyniosła 4088,50 zł. Płatność za tę fakturę została dokonana na rachunek bankowy 30 lipca 2005 r. Kurs kupna banku, z którego usług korzystała jednostka, wynosił w tym dniu 4,100 PLN/EUR, czyli wpłata wyniosła 4100 zł.
Księgowania
Faktura sprzedaży:
Wn „Należności z tytułu dostaw i usług” 4088,50 zł,
Ma „Przychody ze sprzedaży” 4088,50 zł.
Otrzymana zapłata na konto bankowe:
Wn „Środki pieniężne na rachunku bankowym” 4100,00 zł,
Ma „Należności z tytułu dostaw i usług” 4088,50 zł,
Ma „Przychody finansowe” 11,50 zł.
Różnice kursowe dodatnie wyniosły 11,50 zł.
Z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych różnica ta jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Nie ma znaczenia, że jednostka utrzymuje środki pieniężne na walutowym rachunku bankowym i nie dokonała faktycznej sprzedaży euro. Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i 3 updop przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeśli pomiędzy dniem uzyskania przychodu w walucie obcej a dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama