| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy samochód musi być własnością pracownika

Czy samochód musi być własnością pracownika

W prowadzonej działalności pokrywam wydatki związane z wykorzystywaniem samochodów przez moich pracowników. Czy wydatki te mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w sytuacji, gdy niektórzy z pracowników nie są właścicielami wykorzystywanych samochodów?

Przepisy podatkowe formułują określone warunki, przy spełnieniu których możliwe jest zaliczenie określonych wydatków ponoszonych z tytułu używania samochodów na potrzeby zakładu pracy w poczet kosztów podatkowych, ale wyłącznie pod warunkiem zadośćuczynienia określonym dla podatnika rygorom formalnym.
Przepisy różnicują sposób rozliczania tych kosztów w zależności od tego, czy mamy do czynienia z jazdami lokalnymi, czy też podróżą służbową (jazdami zamiejscowymi). W orzecznictwie słusznie wskazano, iż w świetle obowiązujących przepisów nie ma uzasadnionych prawnie podstaw do przyjęcia, że warunkiem uznania za koszt uzyskania przychodu wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na użytek podatnika w celu podróży służbowej jest to, by pracownik był właścicielem samochodu i osobiście nim kierował (wyrok NSA z 15 marca 2000 r., sygn. akt SA/Sz 59/99, niepublikowany). Przepisy traktują o używaniu samochodów przez pracowników na potrzeby podatnika, jednocześnie nie formułują dodatkowych warunków, zgodnie z którymi wykorzystywany samochód ma stanowić własność pracownika. Również rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r., które określa zasady rozliczania samochodów używanych dla celów pracodawcy, mówi o samochodach niebędących własnością pracodawcy, a jednocześnie niebędących własnością pracownika.
Późniejsze ewentualne rozliczenia między pracownikiem a osobą trzecią, będącą właścicielem samochodu, nie mogą wpływać na wykładnię funkcjonalną tych przepisów i możliwość zaliczenia w poczet kosztów poniesionych wydatków.

Dariusz Strzelec

Podstawa prawna:
• art. 23 ust. 1 pkt 36 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
• rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27, poz. 271 z późn.zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK