REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy należy rozliczyć podatek naliczony na podstawie proporcji

REKLAMA

Nasz klient prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 czerwca 2005 r. jest podatnikiem VAT. W roku bieżącym obrót firmy wyniósł 44 219 zł, w tym: pośrednictwo ubezpieczeniowe 4488,37 zł, doradztwo techniczne 1526,00 zł, usługi wewnątrzwspólnotowe 38 204,63 zł. Czy należy ustalić proporcję rocznego udziału obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego?
RADA
W przedstawionej sytuacji firma powinna przede wszystkim rozważyć możliwość prowadzenia odrębnej ewidencji nabytych towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo odliczenia podatku (opodatkowanych VAT), jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (zwolnionych z opodatkowania). Jeżeli nie jest to możliwe, należy ustalić proporcję sprzedaży na podstawie art. 90 i 91 ustawy w celu ustalenia kwoty podatku naliczonego, podlegającej odliczeniu.
UZASADNIENIE
Podstawowym prawem podatnika podatku od towarów i usług jest prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Prawo to przysługuje wyłącznie, gdy nabycie towarów i usług związane jest z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu. Również w tym zakresie przepisy określają różnego rodzaju wyłączenia z prawa do tego odliczenia. W sytuacji natomiast, gdy przedsiębiorca wykonuje jednocześnie czynności opodatkowane, jak i czynności, w związku z którymi prawo do odliczenia podatku nie przysługuje, jest on zobowiązany, na podstawie art. 90 ustawy o VAT, do odrębnego określania kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego – tj. z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT.
Jeżeli wyodrębnienie tego podatku nie jest możliwe, wówczas w celu ustalenia kwoty przypadającej do odliczenia stosuje się procentowy, proporcjonalny udział rocznego obrotu ze sprzedaży opodatkowanej w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu sprzedaży. Jeżeli nabycie nastąpiło w trakcie 2005 r., to do wyliczenia tej proporcji w celu ustalenia przypadającej kwoty odliczenia (w danym miesiącu) należy zastosować kwoty obrotu za ubiegły rok podatkowy, czyli rok 2004, a następnie, po zakończeniu roku, dokonać korekty podatku naliczonego na podstawie struktury obrotu z roku podatkowego, w którym miały miejsce te czynności.
ZAPAMIĘTAJ
Jeżeli podatnik w ramach działalności gospodarczej wykonuje czynności opodatkowane, jak i zwolnione i nie ma możliwości wyodrębnienia wydatków ponoszonych w tym celu, wówczas jest zobowiązany do ustalenia kwoty przypadającej do odliczenia na podstawie struktury obrotu.
Przepisy ustawy nie określają katalogu czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku. Z pewnością są to zarówno czynności zwolnione z opodatkowania, jak i czynności niepodlegające opodatkowaniu. Usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 (zał. nr 4 do ustawy, poz. 3), co oznacza, że poniesione w związku z ich świadczeniem wydatki nie będą uprawniały do odliczenia podatku naliczonego. Z pytania nie wynika dokładnie, w jakim zakresie świadczone są usługi doradztwa technicznego, zatem trudno zająć stanowisko, czy one również korzystają ze zwolnienia czy też podlegają opodatkowaniu.
Natomiast co do usług wewnątrzwspólnotowych, to regulacje ustawy przyznają w tym przypadku prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju (art. 86 ust. 8 ustawy). Dotyczy to sytuacji, gdy dane czynności są opodatkowane u nabywcy usługi (wewnątrzwspólnotowego usługobiorcy) zgodnie z przepisami o miejscu ich świadczenia. Są to usługi niepodlegające opodatkowaniu w kraju usługodawcy, ale z prawem do odliczenia podatku naliczonego. Podatnik może odliczyć podatek związany z tymi czynnościami pod warunkiem, że wykonując takie czynności w kraju (na rzecz polskiego usługobiorcy) miałby prawo do odliczenia takiego podatku. Oznacza to, że w stosunku do tych usług przepisy ustawy o VAT nie zakazują odliczenia podatku w związku z ich wykonaniem, albo że czynności te nie korzystają ze zwolnienia (tzn. kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami, mimo że czynności te niepodlegają opodatkowaniu). W pytaniu nie określono konkretnie, jakie usługi zostały wykonane. Zatem należy dokonać dokładnej ich analizy również pod względem prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W przedstawionej w pytaniu sytuacji, ze względu na fakt, że firma wykonuje jednocześnie czynności zwolnione z opodatkowania oraz opodatkowane, z pewnością powinna prowadzić odrębną ewidencję czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Jeżeli wyodrębnienie takie nie będzie możliwe, znajdzie zastosowanie przepis art. 90 i 91 ustawy i należy postąpić zgodnie z ich postanowieniami.

• art. 86, art. 90, art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA