reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje przychód przy eksporcie

Kiedy powstaje przychód przy eksporcie

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów, i jestem podatnikiem VAT. W jakim miesiącu należało zaewidencjonować przychód uzyskany ze sprzedaży towarów na eksport, jeśli wyroby wydano i wystawiono fakturę w listopadzie, zaś potwierdzony przez graniczny urząd celny eksport nastąpił w grudniu?

ODPOWIEDŹ:
Niestety, od 1 stycznia 2004 r. w ustawie o PIT nie ma już przepisu, który regulowałby w sposób szczególny moment powstania przychodu w przypadku wykonania świadczenia na eksport.
WYJAŚNIENIE:
Decydują zatem ogólne zasady określone w ustawie o PIT. W tym przypadku zastosowanie znajdzie przepis, który przewiduje, że jeżeli podatnik: po pierwsze, jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku; po drugie, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, i po trzecie, ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury – to za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach (przepisach o VAT), za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona.
Z przepisu tego wynika dalej, że w przypadku gdy wydanie towaru nastąpiło w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia. W przypadku opisanym w pytaniu nie miało to jednak miejsca. Zatem przychód powstaje w dniu wystawienia faktury.
PODSTAWA PRAWNA:

• art. 14 ust. 1f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Marek Kutarba


reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama