REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udokumentować usługę międzynarodowego transportu osób

REKLAMA

Jak powinny wyglądać prawidłowo wystawione faktury za transport osób, jeżeli spółka z o.o. ma uprawnienia do transportu międzynarodowego na przewóz osób i przewozi osoby z Polski do Włoch i z Włoch do Polski, lecz nie jest podatnikiem VAT UE? Faktura jest wystawiana dla biura turystycznego, zarejestrowanego jako podatnik VAT UE. Jak powinna być opodatkowana taka usługa? Obecnie Spółka wystawia jedną fakturę za cały miesiąc ze stawką 7% w kraju i "nie dotyczy", jeśli chodzi o kraje UE.
RADA
Przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu we wszystkich państwach, na terytorium których przebiega transport. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wystawianych przez Spółkę fakturach.

UZASADNIENIE
Miejscem świadczenia usług transportowych jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Zasada ta dotyczy również wewnątrzwspólnotowego transportu osób, a zatem świadczona przez Spółkę usługa podlega opodatkowaniu (zakładając, że trasa przebiega przez Czechy i Austrię) podatkiem VAT częściowo:
• w Polsce,
• w Czechach,
• w Austrii,
• we Włoszech.
Należy zwrócić uwagę, iż obowiązkiem firmy transportowej jest w takim przypadku rozliczenie podatku w każdym z wymienionych państw (z obowiązku tego firma może być zwolniona, jeśli nabywca świadczonej usługi jest zdolny rozliczyć podatek w tych państwach w ramach importu usług), a nie tylko w Polsce. Oznacza to również, że odcinek usługi opodatkowany w danym państwie dokumentowany winien być, co do zasady, fakturą (rachunkiem) wystawianą na zasadach obowiązujących w danym państwie.
Dlatego też, w omawianej sytuacji najpierw należy rozważyć, czy Spółka nie jest obowiązana do rejestracji w państwach, po których przebiega transport, a w konsekwencji – nie jest obowiązana wystawiać faktur na zasadach obowiązujących w tych państwach (z obowiązku takiego Spółka może być zwolniona, jeśli transport wykonywany przez Spółkę jest uważany za okazjonalny i opodatkowany jest na szczególnych zasadach obowiązujących przy okazjonalnym transporcie osób). Dopiero ustalenie, że Spółka nie ma obowiązku takiej rejestracji, pozwala na udokumentowanie części usługi polską fakturą uproszczoną, a więc fakturą bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (por. art. 106 ust. 2 ustawy).
W tym kontekście, wystawianie tylko polskiej faktury z podziałem na część trasy opodatkowaną w Polsce oraz część pozostałą nie jest polecanym wyjściem. Za najbardziej prawidłowe uważam wystawienie faktury „polskiej” oraz trzech faktur dokumentujących pozostałe odcinki transportu (faktury czeskiej, austriackiej oraz włoskiej, względnie polskich faktur uproszczonych).
Jeśli chodzi o brak rejestracji Spółki jako podatnika VAT UE, to fakt ten nie ma znaczenia z punktu widzenia zasad i dokumentacji przedmiotowych usług.

• art. 27 ust. 2 pkt 2 oraz art. 106 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA