REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik po wznowieniu działalności musi ponownie składać VAT-R

REKLAMA

Pierwszy raz dokonałem rejestracji w zakresie podatku VAT w czerwcu 1999 r. Składałem deklaracje VAT-7 - miesięcznie. Następnie, w maju 2003 r. zawiesiłem działalność gospodarczą. Czy teraz jestem zobowiązany złożyć zgłoszenie rejestracyjnego VAT-R przed wykonaniem pierwszej czynności po wznowieniu działalności?
RADA
Tak, przed wykonaniem pierwszej czynności w zakresie podatku VAT powinien Pan zarejestrować się jako podatnik VAT czynny. Przy czym należy pamiętać, iż organy podatkowe uważają, że podmiot staje się podatnikiem VAT w momencie otrzymania decyzji potwierdzającej rejestrację, a nie następnego dnia po złożeniu formularza VAT-R do urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE
Podatnicy zarejestrowani na ostatni dzień przed dniem wejścia w życie nowych przepisów dotyczących rejestracji podatników, tj. 12 kwietnia 2004 r., uznani zostali za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Należy zaznaczyć, iż jako podatników VAT czynnych zarejestrowano podmioty, które złożyły co najmniej jedną deklarację w okresie 6 kolejnych miesięcy lub za dwa kolejne kwartały poprzedzające ostatni miesiąc przed wejściem w życie ustawy, tj. za miesiące od września 2003 r. do lutego 2004 r. lub za III i IV kwartał 2003 r. Podatnicy, którzy dokonali zgłoszenia rejestracyjnego, ale korzystali ze zwolnienia z podatku VAT, uznani zostali za podatników VAT zwolnionych.
Z treści pytania Czytelnika wynika, iż był on zarejestrowany jako podatnik VAT w swoim urzędzie skarbowym, jednak prowadzona przez niego działalność gospodarcza została na pewien czas zawieszona. Zatem nie składał deklaracji VAT-7 za 6 kolejnych miesięcy poprzedzających ostatni miesiąc przed wejściem w życie nowych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tj. za miesiące od września 2003 r. do lutego 2004 r.). W takiej sytuacji z dniem 13 kwietnia 2004 r. utracił status zarejestrowanego podatnika podatku VAT i został wykreślony z rejestru podatników VAT.
Aby ponownie wstąpić w prawa i obowiązki podatnika VAT czynnego, Czytelnik musi złożyć formularz VAT–R do właściwego urzędu skarbowego oraz wnieść opłatę rejestracyjną na konto urzędu gminy w kwocie 152 zł. Następnie, po dopełnieniu wszystkich obowiązków, podatnik powinien otrzymać VAT-5 – decyzję zarejestrowania go jako podatnika VAT czynnego. Od dnia otrzymania tej decyzji ma on prawo dokonywać sprzedaży, wystawiać faktury oraz odliczać podatek VAT naliczony z faktur zakupu. Przedstawione stanowisko potwierdzają w swoich interpretacjach organy podatkowe, m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław – Fabryczna w postanowieniu nr EI 406/1/1/1/05 z 26 sierpnia 2005 r.

• art. 96, art. 157 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Ewa Michalak
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA