reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak sporządzić zeznanie roczne (PIT-28) dla podatnika opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym

Jak sporządzić zeznanie roczne (PIT-28) dla podatnika opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym

W 2005 r. wybrałem opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Do 31 stycznia muszę złożyć zeznanie roczne. Jak prawidłowo je wypełnić? Czy przysługują mi jakieś ulgi albo odliczenia? Proszę o zaprezentowanie takiego rozliczenia na przykładzie.

RADA
Podatnik opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym ma prawo korzystać z ulg i odliczeń, z tym że odliczeń dokonuje od przychodu ( a nie od dochodu) bądź kwoty ryczałtu. Szczegółowe zasady sporządzenia zeznania w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym są pierwszą grupą zobligowaną do złożenia zeznania rocznego. Muszą to uczynić nie później niż do 31 stycznia następnego roku. W tym samym terminie muszą rozliczyć się z podatku za ostatni okres płatności (grudzień – jeśli opłacali ryczałt miesięcznie, lub czwarty kwartał roku podatkowego, jeśli opłacali ryczałt za takie okresy).
Zeznanie podatkowe powinno być wypełnione na podstawie danych wynikających z prowadzonych przez podatnika ewidencji lub innych dokumentów związanych z prowadzoną działalnością.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Do zeznania nie należy dołączać żadnych innych dokumentów poza wymaganymi przez przepisy załącznikami, które stanowią integralną część zeznania.
Podatnicy mogą dołączyć do zeznania za 2005 r. następujące załączniki:
• PIT-28/A – Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
• PIT-28/B – Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych,
• PIT/D – Informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w 2005 r.,
• PIT/O – Informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku,
• PIT-2K – Oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokajaniu celów mieszkaniowych.
Zeznanie może zostać złożone osobiście lub przesłane pocztą. W tym drugim przypadku datą złożenia zeznania będzie data nadania przesyłki w urzędzie pocztowym.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Do złożenia zeznania są zobligowani nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby osiągające przychody z umów najmu, podnajmu, dzierżawy itp., które wybrały ich opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Podatnicy opodatkowani w tej formie mogą korzystać ze wszystkich ulg i odliczeń przysługujących podatnikom opodatkowanym na zasadach ogólnych. Są to ulgi odliczane zarówno od przychodu, jak i od zryczałtowanego podatku.
Rozliczenie podatnika opodatkowanego w formie ryczałtu ewidencjonowanego prezentuje poniższy przykład.
Przykład
Jan Maliniak od 2003 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na własne nazwisko – tzw. małą gastronomię. W 2004 r. był opodatkowany na zasadach ogólnych. W zeznaniu za ten rok wykazał stratę z tej działalności w wysokości 2600 zł. Od 2005 r. jest opodatkowany ryczałtem. Ponadto od 1 stycznia 2005 r. wynajmuje lokal mieszkalny stanowiący jego prywatną własność. Przychody z najmu również opodatkowuje ryczałtem.
reklama

Czytaj także

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama