| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz w VAT prenumeratę czasopism

Jak rozliczyć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz w VAT prenumeratę czasopism

Otrzymałam fakturę VAT na prenumeratę "MONITORA księgowego" na 2006 rok. Jak należy zaksięgować tę fakturę w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz jak rozliczyć VAT? Czy poprawne jest zaliczenie bezpośrednio w koszty tego roku, choć faktura dotyczy 2006 r.?

RADA
Rozliczenie faktury w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zależy od przyjętej metody rozliczeniowej. Jeśli stosuje Pani metodę kasową, koszt prenumeraty należy ująć w dacie jego poniesienia w kolumnie 14 księgi. W metodzie memoriałowej koszt opłacenia prenumeraty za 2006 r. powinien zostać ujęty dopiero w tym roku podatkowym, którego dotyczy, czyli w 2006 r. W 2005 r. można jednak odnotować pojawienie się kosztu dotyczącego lat następnych w kolumnie 16. Jeśli chodzi o rozliczenie VAT, to otrzymanie przez podatnika faktury za prenumeratę stanowi dla niego podstawę do odliczenia VAT wykazanego na tej fakturze w rozliczeniu za miesiąc, w którym ją otrzymał, albo za miesiąc następny.

UZASADNIENIE
Rozliczenie w pkpir
Moment rozliczenia faktury za prenumeratę czasopisma na następny rok zależy od tego, jaką metodę rozliczania kosztów w czasie Pani stosuje. W odróżnieniu od podatników prowadzących księgi rachunkowe podatnicy prowadzący ewidencję w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów mają możliwość wyboru pomiędzy dwiema metodami:
•  tzw. kasową, która polega na ujmowaniu kosztów w dacie ich poniesienia,
•  tzw. memoriałową, polegającą na ujmowaniu kosztów w tym roku podatkowym, którego przychodów dotyczą. Oznacza to, że w danym roku podatkowym rozliczeniu podlegają koszty:
– poniesione i dotyczące tego roku,
– jeszcze nieponiesione, ale dotyczące tego roku,
– poniesione w roku lub w latach poprzednich, ale dotyczące tego roku,
pod warunkiem że dany koszt jest określony co do rodzaju i kwoty.
W praktyce oznacza to, że podatnik dysponuje dokumentem, na podstawie którego może dokonać zapisu w księdze. W przeciwnym razie koszt podlega rozliczeniu w dacie jego poniesienia. Metoda ta może być stosowana, gdy w każdym roku podatkowym księga będzie prowadzona w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego.
Wyboru jednej z metod księgowania kosztów należy dokonać w momencie zaprowadzenia księgi. Nie można jej później zmienić ani w trakcie roku podatkowego, ani z początkiem kolejnego. Raz wybraną metodę należy stosować do końca działalności.
Korzyści
Należy pamiętać, że wybór jednej z metod nie ma wpływu na księgowanie niektórych kosztów, np. zakupu towarów handlowych i materiałów podstawowych (rozliczane są niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży) oraz kosztów rozliczanych na mocy ustawy „kasowo”, np. zapłaconych odsetek.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »