reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wykazać w księdze wydatki na eksploatację samochodu niewprowadzonego do środków trwałych

Jak wykazać w księdze wydatki na eksploatację samochodu niewprowadzonego do środków trwałych

Prowadzę działalność gospodarczą - sklep z odzieżą damską. Do zakupów towarów handlowych na rynkach hurtowych wykorzystuję samochód prywatny niewpisany do środków trwałych, tylko rozliczany poprzez ewidencję. Czy wydatki do wysokości limitu związane tylko z zakupem towarów handlowych powinienem zaksięgować w księdze podatkowej w kolumnie "koszty uboczne" czy w kolumnie "pozostałe wydatki"?

RADA
Wydatki związane z używaniem samochodu prywatnego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zasadniczo księguje się w kolumnie 14 „pozostałe wydatki”. Jeśli jednak podatnik zdecyduje się używać samochodu wyłącznie do przewożenia zakupionych towarów, to poniesione koszty ich transportu może ująć w kol. 11 księgi. Wydatki te w tym przypadku stanowią koszty uzyskania przychodu do wysokości limitu wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu.

UZASADNIENIE
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą ma prawo wykorzystywać do celów tej działalności prywatny samochód osobowy, niewprowadzony do ewidencji środków trwałych. Jednak warunkiem zaliczenia ponoszonych na eksploatację tego samochodu wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów umożliwiającej ustalenie górnego limitu tych kosztów.
Z objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika, że wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej podatnika należy wpisywać w kolumnie 14 „pozostałe wydatki”, po zakończeniu miesiąca, na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków wynikających z faktur zawierających numer rejestracyjny tego pojazdu.
(-) Suma wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, w poszczególnych miesiącach, ustalona od początku roku podatkowego, nie może przekraczać kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu za ten sam okres, czyli kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach przez właściwego ministra.
Z pytania wynika, że podatnik zamierza wykorzystywać prywatny samochód wyłącznie do przewożenia zakupionych towarów handlowych. Koszty transportu towarów handlowych – zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów – są traktowane jako koszty uboczne zakupu. Podlegają one ewidencjonowaniu w kol. 11 księgi.
Zatem jeśli samochód będzie przez podatnika wykorzystywany wyłącznie do przewożenia zakupionych towarów handlowych, to wydatki z tym związane mogą zostać ujęte w kolumnie 11 księgi jako koszty uboczne zakupu – do wysokości limitu wynikającego z prowadzonej przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu.

• pkt 11 i 14 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
• art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Welsyng
doradca podatkowy


reklama

Czytaj także

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama