reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak w bilansie wykazać pożyczki i odsetki od pożyczek udzielonych z funduszu socjalnego

Jak w bilansie wykazać pożyczki i odsetki od pożyczek udzielonych z funduszu socjalnego

Ustalamy na dzień bilansowy salda należności pracowników z tytułu pożyczek udzielonych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy należy oddzielnie wykazywać ich część długoterminową i krótkoterminową? Czy w należnościach tych ujmować należy część odsetek przypadającą na ten dzień, jak je naliczyć i zaksięgować (oprocentowanie 5%)?

RADA
Pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wykazywane są w całości jako pozostałe należności w części B.II bilansu. Decyzja o sposobie naliczenia i momencie zaksięgowania odsetek od pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uzależniona jest od treści zasad udzielania tych pożyczek, zawartych w zakładowym regulaminie wykorzystania funduszu, w tym terminu wymagalności ich zapłaty.

UZASADNIENIE
Pożyczek udzielonych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na okres dłuższy niż rok nie wykazuje się w bilansie jako długoterminowe aktywa finansowe, ponieważ nie są one inwestycją w odróżnieniu od innych pożyczek i pełnią funkcję pomocy socjalnej dla pracowników. W bilansie wykazywane są w całości jako aktywa obrotowe – inne należności. Nie ma również potrzeby naliczać i wykazywać odsetek, które nie są jeszcze wymagalne, gdyż nie będą one stanowiły przychodów finansowych, ale w przyszłości powiększą fundusz socjalny. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 2 pkt 1) pracodawca może prowadzić działalność socjalną między innymi w formie zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Pożyczka z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych udzielana jest pracownikowi na jego wniosek, na podstawie umowy pożyczki zawartej pomiędzy pracownikiem a zakładem pracy. Zasady udzielania takiej pożyczki, w tym wysokość i sposób naliczania oprocentowania pożyczki czy jego umarzania, również powinny zostać określone w zakładowym regulaminie funduszu. Przepisy dotyczące działalności socjalnej w zakładach pracy pozostawiają tu całkowitą dowolność kształtowania takich umów. Powinny być więc zawierane na zasadach przepisów Kodeksu cywilnego (art. 720–724, art. 359–360).
WAŻNE!
W przypadku braku odmiennego zastrzeżenia w umowie pożyczki co do terminu płatności odsetek są one płatne co roku z dołu, a jeżeli termin płatności sumy pieniężnej jest krótszy niż rok – jednocześnie z zapłatą tej sumy (art. 360 Kodeksu cywilnego).
PRZYKŁAD 1
Dnia 31 maja 2005 roku zakład pracy udzielił pracownikowi pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w kwocie 3000 zł, na czas 15 miesięcy, oprocentowanej w wysokości 5% od udzielonej kwoty za cały okres spłaty. Spłata wraz z odsetkami nastąpi w 15 równych comiesięcznych ratach. Umowa pożyczki, zgodnie z regulaminem, określa, że odsetki te płatne są z góry, przez potrącenie w całości z pierwszej raty. Spłata pożyczki pracownika pobierana jest comiesięcznie z wynagrodzenia netto.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama