Kupiliśmy samochód osobowy do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Otrzymaliśmy fakturę na wpłaconą zaliczkę, a później fakturę na całość wartości auta. Czy do celów VAT należy rozliczyć fakturę zaliczkową i pomniejszyć odpowiednio drugą fakturę wystawioną na całą wartość zakupu? Czy można zaewidencjonować tylko tę drugą fakturę?
RADA
Nie mogą Państwo zaewidencjonować tylko faktury końcowej, gdyż została ona wystawiona w sposób nieprawidłowy. W przypadku wpłat zaliczek prawidłowo wystawiona
faktura końcowa zawiera jedynie część podatku naliczonego. Pozostała jego kwota wynika z faktur zaliczkowych. Szczegóły – w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Odpowiedź na Państwa pytanie należy rozpocząć od stwierdzenia, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz potwierdzających dokonywane przedpłaty (zaliczki, zadatki, raty).
Dla właściwej oceny sposobu zaewidencjonowania otrzymanych przez Państwa faktur niezbędne jest odwołanie się do przepisów regulujących sposób wystawiania faktur w przypadku wpłat zaliczek.
Każde przyjęcie zapłaty na poczet dostawy towaru lub wykonania usługi rodzi obowiązek zafakturowania tego zdarzenia w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zapłaty (§ 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie faktur). Oznacza to, iż sprzedawca, od którego zakupili Państwo samochód, prawidłowo wystawił fakturę. Przyjętą w niej zaliczkę potraktował jako kwotę brutto i według określonego w rozporządzeniu wzoru wyliczył zawarty w niej podatek. Podatek ten stanowi dla Państwa podatek do odliczenia. Ponieważ
zaliczka nie obejmowała całej ceny, sprzedawca po wydaniu towaru, w tym przypadku samochodu, w ciągu 7 dni powinien wystawić fakturę dokumentującą dostawę towaru. Sumę wartości sprzedanego towaru należało pomniejszyć o wartość otrzymanej części należności. Kwotę podatku pomniejszyć zaś o kwotę podatku wykazanego w fakturze zaliczkowej.
WAŻNE!
Faktura końcowa powinna zawierać również numer faktury wystawionej za otrzymaną zaliczkę.
Wystawiona w ten sposób faktura zawierałaby prawidłowo określoną kwotę podatku i dawałaby
prawo do jego
odliczenia. Niestety, otrzymana przez Państwa faktura końcowa została wystawiona nieprawidłowo i powinna zostać skorygowana. Wystawiona w ten sposób nie daje prawa do odliczenia całej kwoty wynikającego z niej podatku.
• art. 86 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2005 r. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798
Iwona Skrok
specjalista w zakresie VAT