REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jaką częstotliwością winny być wystawiane refaktury

REKLAMA

Jaki jest termin i częstotliwość wystawania refaktur, np. za energię elektryczną, wodę i rozmowy telefoniczne, jeśli umowa z kontrahentem tego nie reguluje? W umowie (dotyczącej energii) jest jedynie mowa o obciążeniu na podstawie odczytu stanu podlicznika, lecz nie jest określona częstotliwość tego odczytu. W praktyce różna jest częstotliwość i odczytu, i wystawiania refaktur. Czy refaktury trzeba koniecznie wystawiać co miesiąc, czy można np. co dwa czy trzy miesiące, tak jak przychodzą faktury za energię czy wodę?
RADA
Nie ma przeszkód, aby refaktury były wystawiane za inne okresy rozliczeniowe niż miesiąc.

UZASADNIENIE
Przepisy nie znają pojęcia „refakturowania”. W praktyce przez refakturowanie rozumie się obciążanie kosztami usług nabytych we własnym imieniu, lecz na rachunek innych podmiotów (przy czym charakterystyczne dla refakturowania jest niedoliczanie jakiejkolwiek marży, a więc obciążanie po kosztach nabycia odsprzedawanych usług). Typowym przykładem sytuacji, gdy refakturowanie ma miejsce, jest obciążanie kontrahentów kosztami mediów (energii elektrycznej, wody, rozmów telefonicznych).

WAŻNE!
Częstotliwość wystawiania faktur dokumentujących odsprzedaż usług (w tym refaktur) winna przede wszystkim określać zawarta między stronami umowa (która częstotliwość tę określać może w sposób dowolny).
Może się jednak zdarzyć, że umowa taka nie będzie zawierała stosownych postanowień. W takiej sytuacji należy uznać, że strona obciążana pozostawiła drugiej stronie swobodę w tej kwestii. W takich przypadkach nie ma przeszkód, aby refaktury wystawiane były za inne okresy rozliczeniowe niż miesiąc (raz na dwa miesiące, raz na kwartał czy raz na rok). Dotyczy to w szczególności refaktur wystawianych na podstawie faktur otrzymywanych za inne niż miesiąc okresy rozliczeniowe.

Jeśli chodzi o termin wystawiania refaktur, to zależy to od sposobu, w jaki zawarta z kontrahentem umowa reguluje termin płatności. Faktury dokumentujące wymienione w pytaniu usługi wystawiane mogą być między 30. dniem przed powstaniem obowiązku podatkowego a dniem powstania obowiązku podatkowego (§ 15 rozporządzenia o fakturach), który to obowiązek powstaje z chwilą określonego umową upływu terminu płatności (por. art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Chyba że na fakturze określono, jakiego okresu rozliczeniowego faktura dotyczy, to wtedy można wystawić fakturę wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Przykład
Spółka zawarła z najemcą umowę, że termin płatności za energię będzie ustalony na 30. dzień każdego miesiąca. W związku z tym refaktury można wystawiać najpóźniej 30. dnia każdego miesiąca, a najwcześniej 1. dnia każdego miesiąca.

• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
• art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA