W trakcie 2005 r. został rozwiązany stosunek pracy z kilkoma pracownikami w naszej firmie. Po kilku miesiącach od ich zwolnienia okazało się, że osoba odpowiedzialna za rozliczenia z pracownikami nie wystawiła im w ogóle PIT-11. Jakie sankcje grożą za nieprzekazanie informacji PIT-11? Czy możemy zostać pociągnięci za to do odpowiedzialności?
RADA
Tak. Niesporządzenie i nieprzekazanie informacji
PIT-11 pracownikom w ustawowym terminie skutkuje tym, że
płatnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego.
UZASADNIENIE
Pełnienie funkcji płatnika wiąże się z realizacją szeregu obowiązków. Jednym z nich jest sporządzanie i przekazywanie podatnikom oraz właściwym organom podatkowym informacji o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Zasadniczo takie przekazanie powinno mieć miejsce w terminie do końca lutego następnego roku. Jednak w przypadku gdy stosunek pracy ustanie w ciągu roku podatkowego, ustawodawca wyznaczył płatnikowi szczególny termin do przekazania takiej informacji.
WAŻNE!
Informacja PIT-11 powinna zostać przekazana pracownikowi, z którym w trakcie roku rozwiązano stosunek pracy nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana ostatnia
zaliczka (art. 39 ust. 2 updof).
W praktyce często zdarza się, że z różnych przyczyn termin ten nie zostaje dotrzymany. Powstaje pytanie, czy płatnik z tego powodu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
Zasady odpowiedzialności płatnika reguluje przede wszystkim Ordynacja podatkowa. Oprócz tego niedopełnienie przez płatnika obowiązków pociąga za sobą określone sankcje, przewidziane przepisami Kodeksu karnego skarbowego.
WAŻNE!
Za nieprzekazanie w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej płatnikowi na podstawie art. 80 Kodeksu karnego skarbowego grozi
kara grzywny do 120 stawek dziennych. Za czyn mniejszej wagi
płatnik odpowie jak za wykroczenie skarbowe.
Aby rozstrzygnąć, czy nieprzekazanie byłemu pracownikowi informacji PIT-11 może skutkować pociągnięciem płatnika do odpowiedzialności na podstawie powyższego przepisu, należy zdefiniować pojęcie informacji podatkowej. Definicję taką zawiera art. 53 § 30 Kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi, że pojęcie informacji podatkowej ma znaczenie nadanemu w Ordynacji podatkowej. Analiza przepisów Ordynacji podatkowej prowadzi z kolei do wniosku, że informacje podatkowe to są te informacje, o których jest mowa w rozdziale 11 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę, że nowelizacją Ordynacji podatkowej, dokonaną ustawą z 12 września 2002 r., która weszła w życie od 1 stycznia 2003 r., dodano do art. 82 § 1 pkt 3, który rozszerzył zakres stosowania art. 80 Kodeksu karnego skarbowego.
WAŻNE!
Obecnie przez informacje podatkowe rozumie się również informacje, które płatnicy są zobowiązani sporządzać i przekazywać – w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach.
Tym samym art. 80 Kodeksu karnego skarbowego stanowi podstawę pociągnięcia do odpowiedzialności płatnika, który nieterminowo sporządzi i przekaże informacje określone m.in. w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Takie stanowisko w tej kwestii zajmują również organy podatkowe. Jednoznacznie wypowiedział się na ten temat zwłaszcza Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 16 lipca 2004 r. nr PSUS/OPBI/423/119/04/IU. Organ podatkowy w piśmie tym stwierdził m.in., że:
jeżeli z odrębnych ustaw wynika obowiązek przekazywania informacji podatkowych przez osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, to czyn polegający na niedopełnieniu tego obowiązku wypełnia znamiona czynów zabronionych określonych w art. 80 Kodeksu karnego skarbowego.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, iż należy ściśle interpretować termin „informacja” zawarty w treści przepisu art. 82 § 1 pkt 3 wyżej cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa. W sytuacji gdy z przepisów odrębnych ustaw wynika, że dane, które mają być złożone w urzędzie skarbowym i przekazane podatnikowi, wyraźnie określone są jako „informacja”, stanowią one „informację podatkową” w rozumieniu art. 82 § 1 pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa i art. 80 Kodeksu karnego skarbowego.
Dlatego w sytuacji opisanej w pytaniu niesporządzenie i nieprzekazanie byłemu pracownikowi informacji PIT-11 grozi pociągnięciem płatnika do odpowiedzialności na podstawie art. 80 k.k.s.
PRZYKŁAD
Z końcem września 2005 r. Jan Kowalski prowadzący własną firmę rozwiązał stosunek pracy z dwoma pracownikami. Wypłata należności ze stosunku pracy miała miejsce 15 października. W trakcie wewnętrznej kontroli, która została przeprowadzona w styczniu 2006 r., okazało się, że osoba odpowiedzialna za rozliczenia z pracownikami nie sporządziła i nie przekazała im informacji PIT-11 w ustawowym terminie do 15 listopada 2005 r. Niezwłocznie po zakończeniu kontroli przekazano byłym pracownikom te informacje. Mimo to w razie wykrycia w trakcie ewentualnej kontroli faktu nieterminowego przekazania tych informacji płatnikowi grozi kara grzywny na podstawie art. 80 k.k.s.
• art. 53 § 30, art. 80 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy – Dz.U. Nr 83, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 178, poz. 1479
• art. 82 § 1 pkt 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Anna Welsyng
doradca podatkowy