reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podlegają odliczeniu odsetki od kredytu na mieszkanie z TBS

Czy podlegają odliczeniu odsetki od kredytu na mieszkanie z TBS

Zaciągnęłam kredyt mieszkaniowy na wpłatę 40% wartości mieszkania. Jest to mieszkanie wybudowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego jestem tzw. najemcą, a inni - partycypantami. Właścicielem mieszkania jest oczywiście TBS. Czy w tym przypadku mogę odliczyć od dochodu, w PIT-D, odsetki od tego kredytu? Czy jest istotne ewentualne skorzystanie przeze mnie z odliczenia w poprzednich latach, czy też nie ma to żadnego znaczenia?

RADA
Nie. Odsetki od kredytu zaciągniętego w celu partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego prowadzonej przez TBS nie mogą zostać odliczone od dochodu, ponieważ nie stanowią wydatków poniesionych na żaden z celów wymienionych w ustawie.

UZASADNIENIE
Likwidując tzw. dużą ulgę budowlaną, ustawodawca zamiast niej wprowadził tzw. ulgę odsetkową. Tym samym dał podatnikom możliwość odliczenia od dochodu faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
•  budową budynku mieszkalnego albo
•  wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
•  zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
•  nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Aby móc skorzystać z odliczeń w ramach tej ulgi, konieczne jest ponadto spełnienie kilku dodatkowych warunków, określonych w przepisach ustawy. Jednym z nich jest uzyskanie w określonym terminie prawa własności do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Jak podkreślił Minister Finansów w interpretacji prawa podatkowego z 1 sierpnia 2002 r., nr PB5/MC-033-299-1889/02:
(…) Uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, jakie przysługuje od 1 stycznia 2002 r., jest (…) przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia.
Z pytania wynika, że kredyt został zaciągnięty nie na zakup mieszkania, ale na partycypację w kosztach jego budowy przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Mieszkanie to następnie jest wynajmowane osobie, która ten kredyt zaciągnęła, ale jego właścicielem pozostaje TBS.
(-) W wyniku umowy z TBS nie dochodzi do przeniesienia własności wybudowanego mieszkania na kredytobiorcę, który pozostaje jedynie jego najemcą.
reklama

Czytaj także

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama