reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć fakturę zaliczkową za zakup samochodu

Jak rozliczyć fakturę zaliczkową za zakup samochodu

Wpłaciliśmy zaliczkę na zakup samochodu ciężarowego w wysokości 10%. Sprzedawca wystawił nam fakturę VAT na tę zaliczkę. Samochód otrzymamy i resztę należności zapłacimy w czerwcu. Jak zaksięgować fakturę na wpłaconą zaliczkę i kiedy odliczyć VAT?

RADA
W sytuacji gdy uiścili Państwo część należności w formie zaliczki na zakup towaru i otrzymali fakturę potwierdzającą otrzymanie zaliczki przez kontrahenta, przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku wykazanego na tej fakturze niezależnie od nabycia prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel. Jeżeli kupowany samochód ciężarowy ma być środkiem trwałym, fakturę zaliczkową ewidencjonuje się na koncie „Środki trwałe w budowie”.

UZASADNIENIE
W zakresie, w jakim towary i usługi mają być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podatek naliczony stanowi m.in. kwota wynikająca z faktur potwierdzających dokonanie: przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty, jeżeli ich dokonanie wiązało się z powstaniem obowiązku podatkowego. W tym przypadku obowiązek wystawienia faktury potwierdzającej wpłatę części należności powstaje nie później niż siódmego dnia, licząc od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności.
Wzór wypełnionej faktury zaliczkowej i ostatecznej znajdą Państwo w nr. 5 „Biuletynu VAT”.
Otrzymanie zaliczki przed wydaniem towaru rodzi obowiązek podatkowy, obligując jednocześnie do wystawienia faktury zaliczkowej. Podatnik, który uiścił tę należność (zaliczkę) i otrzymał od kontrahenta fakturę, która potwierdza pobranie zaliczki, ma prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego wykazanego na tej fakturze w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, lub następnym. Prawo do odliczenia przysługuje niezależnie od uzyskania prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel. Ponieważ z pytania wynika, że jest to samochód ciężarowy (spełniający warunki do odliczenia 100% VAT), również z faktury zaliczkowej można odliczyć 100% VAT naliczonego.
Zależnie od rozwiązań przyjętych w jednostce, fakturę VAT dokumentującą wpłatę zaliczki na poczet zakupu środka trwałego można zaewidencjonować na koncie „Środki trwałe w budowie” (grupa 01…) – oczywiście w kwocie netto, VAT bowiem podlega rozliczeniu.

• art. 19 ust. 11, art. 86 ust. 1–2, ust. 10 pkt 1, ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 14 ust. 1–2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Paweł Dymlang
konsultant podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego CEiD

reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama