Do której grupy środków trwałych należy zakwalifikować umieszczoną na ścianie budynku reklamę świetlną zawierającą napis o treści reklamowo-informacyjnej składający się z podświetlonych liter przestrzennych. Jaką stawkę należy przyjąć do odpisów amortyzacyjnych?
RADA
Tego typu reklamę świetlną należy zakwalifikować do grupy „Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie” określonej w KŚT. Do celów podatkowych należy stosować 20-procentową stawkę amortyzacji. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Jeżeli
reklama świetlna spełnia definicję środka trwałego, należy ją zaliczyć do rzeczowych aktywów trwałych i amortyzować.
Z opisu nie wynika wprost, czy jednostka wykorzystuje powierzchnię reklamową bezpośrednio na własne potrzeby, czy wynajmuje ją innej jednostce. Jednak w obu przypadkach – jeżeli reklama spełnia pozostałe dwa warunki definicji środków trwałych – powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych jako środek trwały. Z charakteru reklamy typu bill-board (również świetlny) wynika, że są one używane dłużej niż rok, dlatego nie ulega wątpliwości, że klasyfikacja taka jest poprawna.
Amortyzację przyjętych środków trwałych rozpoczynamy, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania.
Z kolei według przepisów podatkowych odpisów amortyzacyjnych dokonujemy począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji.
Jeżeli wartość środka trwałego nie przekracza 3500 zł, to można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Taką możliwość dają tylko przepisy podatkowe, ponieważ z punktu widzenia ustawy o rachunkowości istotna jest długość używania środka trwałego na własne potrzeby oraz jego kompletność w chwili przyjęcia do używania.
W praktyce częściej stosuje się obowiązujące w tym zakresie przepisy podatkowe i dokonuje amortyzacji od następnego miesiąca po przyjęciu środka trwałego do używania.
Stawkę amortyzacyjną dla środka trwałego, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, ustalamy na podstawie okresu jego ekonomicznej użyteczności.
UWAGA!
Jeśli jednostka założy, że okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego będzie pokrywał się z okresem przyjętym do celów podatkowych, można dokonywać odpisów amortyzacyjnych z zastosowaniem stawki podatkowej.
Wysokość stawki amortyzacyjnej do celów podatkowych zależy od tego, do jakiej grupy zaliczymy dany środek trwały. W tym celu należy posłużyć się Klasyfikacją Środków Trwałych.
Klasyfikacja Środków Trwałych wyodrębnia na pierwszym szczeblu podziału 10 grup środków trwałych.
Tabela. Grupy środków trwałych
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.W pytaniu mowa jest o reklamie świetlnej, przy czym nie jest to obiekt wolno stojący, trwale związany z gruntem. Mowa jest tu o przestrzennych, podświetlanych literach umieszczonych na ścianie budynku, należy zatem ten środek trwały zaliczyć do grupy 8.
Grupa 8 obejmuje poszczególne obiekty środków trwałych, które stanowią pojedyncze narzędzia, aparaty, przyrządy kontrolno-pomiarowe oraz różnego typu wyposażenie i sprzęt specjalistyczny. Ponadto do grupy 8 zaliczane są wolno stojące, niezwiązane w sposób trwały z gruntem, budki, kioski, domki campingowe i inne obiekty, z wyjątkiem ujętych w grupie 1 „Budynki i lokale”.
Stawka amortyzacyjna dla tej grupy wynosi 20%.
• art. 16f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
Wioletta Chaczykowska