REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zakwalifikować reklamę świetlną

REKLAMA

Do której grupy środków trwałych należy zakwalifikować umieszczoną na ścianie budynku reklamę świetlną zawierającą napis o treści reklamowo-informacyjnej składający się z podświetlonych liter przestrzennych. Jaką stawkę należy przyjąć do odpisów amortyzacyjnych?
RADA
Tego typu reklamę świetlną należy zakwalifikować do grupy „Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie” określonej w KŚT. Do celów podatkowych należy stosować 20-procentową stawkę amortyzacji. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Jeżeli reklama świetlna spełnia definicję środka trwałego, należy ją zaliczyć do rzeczowych aktywów trwałych i amortyzować.
Z opisu nie wynika wprost, czy jednostka wykorzystuje powierzchnię reklamową bezpośrednio na własne potrzeby, czy wynajmuje ją innej jednostce. Jednak w obu przypadkach – jeżeli reklama spełnia pozostałe dwa warunki definicji środków trwałych – powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych jako środek trwały. Z charakteru reklamy typu bill-board (również świetlny) wynika, że są one używane dłużej niż rok, dlatego nie ulega wątpliwości, że klasyfikacja taka jest poprawna.
Amortyzację przyjętych środków trwałych rozpoczynamy, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania.
Z kolei według przepisów podatkowych odpisów amortyzacyjnych dokonujemy począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji.
Jeżeli wartość środka trwałego nie przekracza 3500 zł, to można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Taką możliwość dają tylko przepisy podatkowe, ponieważ z punktu widzenia ustawy o rachunkowości istotna jest długość używania środka trwałego na własne potrzeby oraz jego kompletność w chwili przyjęcia do używania.
W praktyce częściej stosuje się obowiązujące w tym zakresie przepisy podatkowe i dokonuje amortyzacji od następnego miesiąca po przyjęciu środka trwałego do używania.
Stawkę amortyzacyjną dla środka trwałego, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, ustalamy na podstawie okresu jego ekonomicznej użyteczności.
UWAGA!
Jeśli jednostka założy, że okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego będzie pokrywał się z okresem przyjętym do celów podatkowych, można dokonywać odpisów amortyzacyjnych z zastosowaniem stawki podatkowej.
Wysokość stawki amortyzacyjnej do celów podatkowych zależy od tego, do jakiej grupy zaliczymy dany środek trwały. W tym celu należy posłużyć się Klasyfikacją Środków Trwałych.
Klasyfikacja Środków Trwałych wyodrębnia na pierwszym szczeblu podziału 10 grup środków trwałych.

Tabela. Grupy środków trwałych
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W pytaniu mowa jest o reklamie świetlnej, przy czym nie jest to obiekt wolno stojący, trwale związany z gruntem. Mowa jest tu o przestrzennych, podświetlanych literach umieszczonych na ścianie budynku, należy zatem ten środek trwały zaliczyć do grupy 8.
Grupa 8 obejmuje poszczególne obiekty środków trwałych, które stanowią pojedyncze narzędzia, aparaty, przyrządy kontrolno-pomiarowe oraz różnego typu wyposażenie i sprzęt specjalistyczny. Ponadto do grupy 8 zaliczane są wolno stojące, niezwiązane w sposób trwały z gruntem, budki, kioski, domki campingowe i inne obiekty, z wyjątkiem ujętych w grupie 1 „Budynki i lokale”.
Stawka amortyzacyjna dla tej grupy wynosi 20%.

• art. 16f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Wioletta Chaczykowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA