REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można refakturować koszty eksploatacji przy oddaniu samochodu w użytkowanie

REKLAMA

Zgodnie z umową o współpracy przedstawiciel handlowy, podatnik VAT, prowadzący działalność gospodarczą, użytkuje samochód osobowy spółki. Spółka na koniec miesiąca ma obciążać przedstawiciela handlowego kosztami zakupionego i zużytego paliwa, amortyzacji i ubezpieczenia samochodu. Czy można w tym przypadku dokonywać refakturowania?
RADA
Refakturowanie w Państwa przypadku nie powinno mieć miejsca. Jest ono dopuszczalne. Przede wszystkim, gdy jego przedmiotem są usługi. W przedstawionej sytuacji w skład poniesionych kosztów wchodzi zakup paliwa (towaru, a nie usługi) oraz amortyzacja, która również nie jest usługą.

UZASADNIENIE
Przepisy ustawy o VAT nie regulują kwestii możliwości refakturowania nabytych uprzednio usług. Przedmiotem opodatkowania jest zasadniczo dostawa towarów i świadczenie usług. W praktyce jednak forma przenoszenia kosztów poprzez ich refakturowanie jest stosowana sporadycznie. Możliwość jego stosowania wypracowało w zasadzie orzecznictwo sądowe. W obecnym stanie prawnym organy podatkowe dopuszczają tę formę przenoszenia poniesionych kosztów na ostatecznego odbiorcę, ale tylko w sytuacji, gdy zaistnieją jednocześnie następujące przesłanki:
• przedmiotem refakturowania są usługi,
• z usług korzysta wyłącznie podmiot, na który są one refakturowane; z usług nie korzysta natomiast podmiot, który dokonuje refakturowania,
• z zawartej między stronami umowy wynika możliwość refakturowania usług w określonym zakresie, np. w umowie najmu określono, że koszty usług za media ponosi najemca,
• refakturowanie dokonywane jest bez naliczania marży, ani żadnego podobnego wynagrodzenia,
faktura (refaktura) wystawiana jest z taką samą stawką opodatkowania, jaka została zastosowana w fakturze pierwotnej.
Czynność refakturowania zrównana została na potrzeby VAT z odprzedażą usług. Dzieje się tak, gdy podmiot, na który wystawiona jest faktura pierwotna dokumentująca usługę, nie jest jej ostatecznym odbiorcą. Jest nim podmiot, na który przenoszony jest koszt tego świadczenia.
Z przedstawionej w pytaniu sytuacji wynika, że refakturowanie nie powinno mieć miejsca. Przede wszystkim w skład kosztów wchodzą: zakup paliwa i amortyzacja, które nie są czynnościami uznanymi za świadczenie usług na potrzeby VAT. Usługą jest to, co nie stanowi dostawy towarów. Dlatego oddanie w użytkowanie samochodu firmy podmiotowi, który jest odrębnym podatnikiem VAT, należy zaliczyć do świadczenia usługi na potrzeby VAT. Firma powinna kosztami użytkowania obciążyć przedstawiciela fakturą VAT, uwzględniając przedstawione elementy kosztów przy kalkulacji ceny tego użytkowania (lub najmu), i opodatkować je łącznie stawką VAT w wysokości 22%.

• art. 5, art. 7, art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz.˙1484

Marcin Darecki
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA