REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wycenić potrącenie z należności wyrażonych w walucie obcej

REKLAMA

Wystawiliśmy fakturę na dostawę wewnątrzwspólnotową w kwocie 1000 euro. Kontrahent (odbiorca) obciążył nas kosztami związanymi z dokonaną płatnością (100 euro) i przesłał na nasz rachunek bankowy 900 euro. Jak wycenić powstałe na tej transakcji różnice kursowe?
RADA
Do obliczenia powstałych na tej transakcji różnic kursowych należy zastosować kurs sprzedaży walut banku, z którego usług korzysta jednostka, z dnia poniesienia kosztu.

UZASADNIENIE
Kwota należności została obniżona z powodu potrącenia przez bank kosztów związanych z realizacją przelewu. Są to tzw. opłaty transgraniczne.
Bank zleceniodawcy jest obowiązany do wykonania przelewu transgranicznego w pełnej kwocie objętej zleceniem, jednak jeśli zleceniodawca zaznaczył, że koszty pokrywa w całości bądź w części beneficjent, bank obciąża odbiorcę należności. Beneficjent jest wówczas informowany o tym fakcie przez własny bank. Po wykonaniu przelewu transgranicznego zarówno bank zleceniodawcy, jak i beneficjenta przekazują swoim klientom potwierdzenie jego wykonania (klienci mogą zrezygnować z otrzymywania potwierdzeń). Potwierdzenie to może być przekazane w formie wyciągu z rachunku bankowego.
UWAGA!
W dniu, w którym należność wyrażona w walucie obcej wpłynęła na rachunek bankowy, należy zastosować kurs kupna dewiz banku, z którego usług korzystamy. Natomiast pobraną przez bank prowizję wyceniamy po kursie sprzedaży banku z dnia jej pobrania.
Różnice kursowe powstaną między kursem kupna banku z dnia otrzymania należności a kursem sprzedaży banku z dnia pobrania opłaty.

Przykład
1. Spółka wystawiła fakturę sprzedaży na kwotę 1000 euro. Kurs euro w NBP z dnia wystawienia faktury wynosi 3,9030 PLN/EUR:
1000 zł × 3,9030 PLN/EUR = 3903 zł
Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 3903
Ma „Przychody ze sprzedaży usług” 3903
2. Na rachunek bankowy spółki wpłynęło 900 euro. Kurs euro w NBP z dnia wpływu wynosi 3,8860 PLN/EUR:
900 zł × 3,8860 PLN/EUR = 3497,4 zł
Wn „Rachunek bankowy” 3497,4
Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 3497,4
3. Powstałe ujemne różnice kursowe odnoszone są w ciężar kosztów finansowych:
900 zł × (3,9030 – 3,8860) = 15,3 zł
Wn „Koszty finansowe”
– w analityce „Ujemne różnice kursowe” 15,3
Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 15,3
4. Bank pobrał opłatę w wysokości 100 euro, którą przeliczamy według kursu sprzedaży banku z dnia pobrania opłaty, który wynosi 3,9140 PLN/EUR:
100 euro × 3,9140 PLN/EUR = 391,4 zł
Wn „Usługi obce”
– w analityce „Prowizje bankowe” 391,4
Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 391,4
5. Między kursem z dnia pobrania i kursem z dnia ujęcia wartości faktury występują rozbieżności, które wymagają ustalenia różnic kursowych:
100 euro × (3,9140 – 3,9030) = 1,1 zł
Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 1,1
Ma „Przychody finansowe” 1,1
– w analityce „Dodatnie różnice kursowe” 1,1

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


UWAGA!
Obliczone w przykładzie różnice kursowe, dotyczące zarówno otrzymanej należności, jak i pobranej opłaty, są różnicami kursowymi zrealizowanymi. Dlatego zaliczamy je do przychodów lub kosztów podatkowych.
Przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice kursowe wynikające z zastosowania różnych kursów walut. Podobnie jest z różnicami kursowymi, które dotyczą transakcji kosztowych. Koszt ten podwyższa się lub obniża o różnicę wynikającą z zastosowania różnych kursów w dniu zarachowania kosztu i ich zapłaty.
Wioletta Chaczykowska
księgowa z licencją MF

• art. 63g ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398
• § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 21 sierpnia 2003 r. w sprawie przelewów transgranicznych – Dz.U. Nr 163, poz. 1576
• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Wioletta Chaczykowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

REKLAMA