REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych dopłaty wniesione przez spółkę

REKLAMA

Nasza spółka posiada udziały w innej spółce, która na koniec 2005 r. poniosła stratę. Wnieśliśmy dopłatę na pokrycie tej straty. Jak zaewidencjonować tę dopłatę?
RADA
Dokonanie dopłaty na pokrycie straty spółki jest kosztem finansowym dla udziałowca – w tym przypadku Państwa spółki.

UZASADNIENIE
Dokonanie dopłat – jeżeli takiego obowiązku nie ujęto w umowie spółki – następuje na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. Dopłata taka zwiększa w spółce otrzymującej kapitał własny, w tym zapasowy.
Ponieważ z tytułu dopłaty na spółce otrzymującej nie ciąży obowiązek wykonania świadczeń wobec spółki wnoszącej, dopłaty nie można zakwalifikować do zobowiązań. Nie powstaje też należność u drugiej strony – spółki dokonującej dopłaty.
UWAGA!
Dopłata staje się zobowiązaniem 3 miesiące po ogłoszeniu uchwały o jej zwrocie w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Tym samym dopiero po upływie tego okresu u spółki wnoszącej powstaje należność.
Dopłata będzie kosztem dla spółki wnoszącej, nie stanowi ona jednak ani kosztu operacyjnego, ani pozostałego. Objęcie udziałów – z finansowego punktu widzenia – oznacza pożyczenie środków pieniężnych. A ponieważ dopłata jest z tym związana, zaliczamy ją do kosztów finansowych. W przypadku gdy nastąpi zwrot dopłaty, powstaną koszty finansowe.
Ewidencja księgowa w księgach spółki dokonującej dopłaty
1. Dokonanie dopłaty:
Wn „Koszty finansowe”,
Ma „Rachunek bankowy”.
2. Zwrot dopłaty:
Wn „Rachunek bankowy”,
Ma „Przychody finansowe”.
3. Po upływie 3 miesięcy od daty ogłoszenia:
Wn „Pozostałe rozrachunki”,
Ma „Przychody finansowe”.
Ewidencja księgowa w księgach spółki otrzymującej dopłatę
1. Dokonanie dopłaty:
Wn „Rachunek bankowy”,
Ma „Kapitał zapasowy”.
2. Decyzja o zwrocie dopłaty:
Wn „Kapitał zapasowy”,
Ma „Rozrachunki ze wspólnikami”.

Przykład
Spółka A posiada udziały o wartości 20 000 zł w spółce B. Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o dopłacie w wysokości 2500 zł od każdego wspólnika na sfinansowanie inwestycji. Po wykonaniu inwestycji uchwalono zwrot 500 zł każdemu wspólnikowi.

Ewidencja księgowa
1. Dopłata:
Wn „Koszty finansowe” 2500
Ma „Rachunek bankowy” 2500
2. Zwrot:
Wn „Rachunek bankowy” 500
Ma „Przychody finansowe” 500

UWAGA!
Należy pamiętać, że kwota dopłaty stanowi podstawę naliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy ciąży na stronach solidarnie. Dlatego w uchwale o dokonaniu dopłaty należy również określić, która ze spółek uiszcza ten podatek.

• art. 6 ust. 1 pkt 8c ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1418
• art. 177–179 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539

Gyöngyvér Takáts
ekspert w zakresie rachunkowości
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

REKLAMA