Kiedy zaewidencjonować w kasie fiskalnej zapłatę za fakturę VAT na usługi budowlane z odroczonym terminem płatności? Czy można najpierw wystawić fakturę, a dopiero po otrzymaniu zapłaty dokonać ewidencji w kasie fiskalnej?
RADA
Usługi budowlane, tak jak wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, należy ewidencjonować w kasie fiskalnej w dniu powstania obowiązku podatkowego. Możliwa jest sytuacja, w której najpierw wystawiana jest
faktura, a dopiero później usługa budowlana jest ewidencjonowana w kasie fiskalnej.
UZASADNIENIE
Z przepisów nie wynika wprost, w jakim momencie należy ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Przyjmuje się jednak, że należy to czynić z chwilą powstawania obowiązku podatkowego. W piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju z 27 września 2004 r., nr PPDE/443-33/2004, publ. http://sip.mf.gov.pl/, czytamy: „Oznacza to, że w kasie podlegają zarejestrowaniu poszczególne transakcje – ich wartość netto – a także kwoty podatku przypisane do poszczególnych transakcji w momencie dokonania sprzedaży, tj. w momencie powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ w omawianym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów (butli z gazem), to w tym momencie transakcja ta winna być zarejestrowana w kasie rejestrującej”.
Inaczej ma się rzecz, jeśli chodzi o termin wystawienia faktury. Z przepisów § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia o fakturach wynika, że faktury dokumentujące świadczenie usług budowlanych należy wystawiać nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, nie później zaś niż z chwilą powstania tego obowiązku.
Z zestawienia powyższych przepisów wynika, że w pełni dopuszczalna jest sytuacja, że najpierw jest wystawiana faktura (nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego), a dopiero później (z chwilą powstania obowiązku podatkowego) usługa budowlana jest ewidencjonowana w kasie fiskalnej.
Na marginesie należy przypomnieć, że obowiązek podatkowy w przypadku
świadczenia usług budowlanych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi (por. art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług).
Przykład
Podatnik wykonał 13 maja 2006 r., na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, usługę budowlaną. W tym samym dniu wystawił fakturę z 14-dniowym terminem płatności. Zapłata została otrzymana 25 maja 2006 r. W tym też dniu należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej usługę budowlaną.
Może się przy tym zdarzyć, że zapłata dokonywana będzie w ratach lub że zapłata nie zostanie dokonana w całości do 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Przykład
Podatnik wykonał 13 maja 2006 r., na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, usługę budowlaną. W tym samym dniu wystawił fakturę z 14-dniowym terminem płatności. Część zapłaty została dokonana 20 maja 2006 r., część – 25 maja 2006 r., zaś pozostała część – dopiero 8 lipca 2006 r. W tej sytuacji usługa budowlana powinna zostać zaewidencjonowana częściowo 20 maja oraz 25 maja, zaś w pozostałej części powinna zostać zaewidencjonowana 12 czerwca (w dniu, w którym upłynął 30. dzień, licząc od dnia wykonania usługi).
• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
• art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy