reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy ewidencjonować w kasie fiskalnej usługi budowlane

Kiedy należy ewidencjonować w kasie fiskalnej usługi budowlane

Kiedy zaewidencjonować w kasie fiskalnej zapłatę za fakturę VAT na usługi budowlane z odroczonym terminem płatności? Czy można najpierw wystawić fakturę, a dopiero po otrzymaniu zapłaty dokonać ewidencji w kasie fiskalnej?

RADA
Usługi budowlane, tak jak wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, należy ewidencjonować w kasie fiskalnej w dniu powstania obowiązku podatkowego. Możliwa jest sytuacja, w której najpierw wystawiana jest faktura, a dopiero później usługa budowlana jest ewidencjonowana w kasie fiskalnej.

UZASADNIENIE
Z przepisów nie wynika wprost, w jakim momencie należy ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Przyjmuje się jednak, że należy to czynić z chwilą powstawania obowiązku podatkowego. W piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju z 27 września 2004 r., nr PPDE/443-33/2004, publ. http://sip.mf.gov.pl/, czytamy: „Oznacza to, że w kasie podlegają zarejestrowaniu poszczególne transakcje – ich wartość netto – a także kwoty podatku przypisane do poszczególnych transakcji w momencie dokonania sprzedaży, tj. w momencie powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ w omawianym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów (butli z gazem), to w tym momencie transakcja ta winna być zarejestrowana w kasie rejestrującej”.
Inaczej ma się rzecz, jeśli chodzi o termin wystawienia faktury. Z przepisów § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia o fakturach wynika, że faktury dokumentujące świadczenie usług budowlanych należy wystawiać nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, nie później zaś niż z chwilą powstania tego obowiązku.
Z zestawienia powyższych przepisów wynika, że w pełni dopuszczalna jest sytuacja, że najpierw jest wystawiana faktura (nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego), a dopiero później (z chwilą powstania obowiązku podatkowego) usługa budowlana jest ewidencjonowana w kasie fiskalnej.
Na marginesie należy przypomnieć, że obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług budowlanych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi (por. art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług).

Przykład
Podatnik wykonał 13 maja 2006 r., na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, usługę budowlaną. W tym samym dniu wystawił fakturę z 14-dniowym terminem płatności. Zapłata została otrzymana 25 maja 2006 r. W tym też dniu należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej usługę budowlaną.
Może się przy tym zdarzyć, że zapłata dokonywana będzie w ratach lub że zapłata nie zostanie dokonana w całości do 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama