W czerwcu spółka-matka dokonała w jednostce szczegółowej kontroli, w trakcie której przeprowadzono inwentaryzację kontrolną majątku. Czy wynik tej inwentaryzacji powinien być ujęty w ewidencji księgowej, tak jak wynik inwentaryzacji rocznej? Czy inwentaryzację przeprowadzoną w tym terminie można uznać za wiążącą do bilansu?
RADA
Wyniki inwentaryzacji kontrolnej należy ująć w księgach rachunkowych jednostki. Do celów bilansowych jednak należy przeprowadzić inwentaryzację majątku ponownie w terminach przewidzianych w ustawie o rachunkowości, czyli na koniec roku obrotowego.
UZASADNIENIE
Generalną zasadą wynikającą z art. 26 ustawy o rachunkowości jest, że inwentaryzację przeprowadza się na ostatni dzień roku obrotowego.
Jeżeli jednak kierownictwo spółki uzna, że konieczne jest regularne przeprowadzanie inwentaryzacji w trakcie roku finansowego, można ją przeprowadzać częściej, a różnice ująć w księgach. Celem inwentaryzacji jest bowiem ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów oraz porównanie go z zapisami w księgach.
Jeżeli jednostka kończy działalność lub została postawiona w stan likwidacji, inwentaryzację przeprowadzamy:
• na dzień zakończenia działalności,
• na dzień poprzedzający postawienie jej w stan likwidacji lub upadłości.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Kliknij aby zobaczyć ilustrację.UWAGA!
Jeżeli nastąpił podział lub połączenie jednostek (nie dotyczy to spółek kapitałowych) strony mogą w pisemnej umowie odstąpić od inwentaryzacji.
W celu zapewnienia sprawnego przebiegu inwentaryzacji powinno się przestrzegać kilku podstawowych zasad:
1. Inwentaryzację przeprowadzamy w terminach przewidzianych w planie inwentaryzacyjnym oraz z zachowaniem częstotliwości określonej w ustawie o rachunkowości.
2. Określamy kolejność prac do wykonania w czasie inwentaryzacji.
3. W trakcie inwentaryzacji nie dokonujemy obrotu magazynowego.
4. Ustalamy faktyczny stan aktywów i pasywów poprzez identyfikację nazw, symboli, cen.
5. Spisem inwentaryzacyjnym obejmujemy wszystkie składniki, zarówno znajdujące się w ewidencji jak i nie, a będące na stanie.
6. Należy wyznaczyć co najmniej dwie osoby do kontroli spisowej, tak aby wyeliminować pomyłki.
7. Wyznaczamy co najmniej dwie osoby do komisji spisowej.
8. W inwentaryzacji uczestniczy osoba odpowiedzialna materialnie.
9. W spisie mogą uczestniczyć tylko osoby, które przeszły
szkolenie przedinwentaryzacyjne.
• art. 26 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
Wioletta Chaczykowska