REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaewidencjonować otrzymaną w konkursie nagrodę

REKLAMA

Spółka z o.o. w konkursie organizowanym przez jednego z kontrahentów wygrała sprzęt RTV o wartości rynkowej 2500 zł. Proszę o przedstawienie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem tej nagrody oraz sposobu ujęcia jej wartości w księgach rachunkowych spółki.
RADA
Otrzymanie nagrody rzeczowej od kontrahenta spowoduje u otrzymującej ją spółki powstanie przychodu z działalności gospodarczej. Przychód ustala się w wysokości wartości rynkowej otrzymanej nagrody. W przypadku gdy nagroda nie będzie zakwalifikowana jako środek trwały, powinna być zaewidencjonowana w cenie rynkowej w pozostałe przychody operacyjne.

UZASADNIENIE
Wygrana w konkursie organizowanym przez kontrahenta stanowi u otrzymującej ją spółki jedno z wymienionych przez ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych źródeł przychodów. Uregulowania te wskazują, że do przychodów zalicza się również wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw (art. 12 ust. 1 pkt 2 updop). Są to przychody z działalności gospodarczej, które ujmuje się w deklaracji podatkowej wraz z pozostałymi przychodami z tego tytułu.
Wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art. 12 ust. 5a updop).
Odnośnie do momentu powstania przychodu z tytułu otrzymania nagrody rzeczowej wypowiedziała się Izba Skarbowa w Krakowie. W informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 7 września 2004 r. (sygn. PD-1/005/2-263/04/WK) czytamy m.in.:(...) W świetle ww. przepisów nagroda, którą Spółka otrzymała w związku z dokonanymi wcześniej zakupami od dostawców, bezsprzecznie wiąże się z działalnością gospodarczą i powinna zostać zakwalifikowana do podstawy opodatkowania jako przychód należny. Datę powstania tego przychodu należy ustalić zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 3a ustawy. Przedmiotowa nagroda nie stanowi przychodu z tytułu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego czy wykonania usługi, lecz jest formą wynagrodzenia za dobrą współpracę. Z tych względów – w ocenie tut. organu – nagroda (premia pieniężna) powinna zostać zakwalifikowana do pozostałych przypadków wymienionych w art. 12 ust. 3a pkt 3 ustawy i zwiększać przychody podlegające opodatkowaniu w miesiącu otrzymania zapłaty, a w tym konkretnym przypadku w miesiącu dokonania kompensaty wzajemnych wierzytelności. (...).
Jeżeli spółka zaliczy wartość wygranej do środków trwałych, to wartość dokonywanych odpisów amortyzacyjnych będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Zaliczenie odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów ustawodawca wykluczył jedynie w odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, jeżeli nabycie to nie stanowiło przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, co w opisywanej sytuacji nie ma miejsca.
W przypadku gdy spółka postanowi sprzedać otrzymaną nagrodę, to (art. 15 ust. 1i updop) kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tej nagrody będzie wartość przychodu ustalonego przy nabyciu nagrody, pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych (oczywiście jeżeli nagroda była uznana za środek trwały i amortyzowana).

Ujęcie otrzymanej nagrody w księgach rachunkowych
Tak jak ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, również ustawa o rachunkowości (art. 28 ust. 2) nakazuje wycenę nieodpłatnie otrzymanych aktywów wg ceny rynkowej, a dokładnie według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.
Sposób ujęcia otrzymanej nagrody w księgach rachunkowych spółki zależy od tego, czy otrzymaną nagrodę spółka postanowi zaliczyć do środków trwałych, czy też nie. Jeżeli wartość nagrody nie przekroczy 3500 zł, to wówczas podatnik, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, w połączeniu z odpowiednimi zapisami w polityce rachunkowości, może nie zaliczać wygranej do środków trwałych. Również w przypadku uzyskania nagrody o wartości przekraczającej 3500 zł spółka może nie zaliczać jej do środków trwałych, jeżeli zamierza dokonać zbycia wygranej przed upływem roku.
Według ustawy o rachunkowości wartość otrzymanej nagrody, niezakwalifikowanej do środków trwałych (art. 3 ust. 1 pkt 32g), zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych.
Jeżeli otrzymana nagroda potraktowana zostanie jako środek trwały, to zastosowanie będzie miał tu przepis art. 41 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zaliczający otrzymane nieodpłatnie środki trwałe do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Kwota ujęta na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów będzie stopniowo zwiększać pozostałe przychody operacyjne – równolegle do odpisów amortyzacyjnych, dokonywanych od środka trwałego.

WAŻNE!
Mimo że dla celów bilansowych przychód w związku z otrzymaniem nagrody zaliczonej do środków trwałych powstaje stopniowo, to dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powstaje on jednorazowo – w momencie otrzymania nagrody.

PRZYKŁAD
Spółka z o.o. w ramach konkursu zorganizowanego przez kontrahenta, otrzymała w sierpniu nagrodę – kamerę wideo o wartości rynkowej 2700 zł.
Wariant I – nagroda została potraktowana u otrzymującej ją spółki jako środek trwały.
W sierpniu przyjęto sprzęt do ewidencji i używania. Zastosowano liniową metodę amortyzacji i 20% stawkę amortyzacyjną.
Zapisy w księgach rachunkowych sierpnia:
1. Ujęcie w księgach nagrody w kwocie 2700 zł
Wn konto 010 „Środki trwałe” 2700 zł
Ma konto 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 2700 zł
W deklaracji CIT-2 za ten okres spółka wykaże po stronie przychodów kwotę 2700 zł pomimo braku jej wykazania w rachunku zysków i strat.
Zapisy w księgach rachunkowych września:
2. Odpis amortyzacyjny od otrzymanej nagrody [(2700 zł × 20%) : 12] = 45 zł
Wn konto 408 „Amortyzacja” 45 zł
Ma konto 070 „Umorzenie środków trwałych” 45 zł
3. Równoległy odpis na konto pozostałych przychodów operacyjnych
Wn konto 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 45 zł
Ma konto 760 „Pozostałe przychody operacyjne” 45 zł
Wariant II – nagroda nie została uznana za środek trwały.
1. Ujęcie w księgach nagrody – 2700 zł
Wn konto 401 „Zużycie materiałów i energii” 2700 zł
Ma konto 760 „Pozostałe przychody operacyjne” 2700 zł

• art. 12 ust. 1 pkt 2, art. 12 ust. 3a, art. 12 ust. 5a, art. 15 ust. 1i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 3 ust. 1 pkt 32g, art. 28 ust. 2, art. 41 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Izabela Grochola
główna księgowa w spółce z o.o.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA