REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy opłacone podatki mogą być zaliczone do kosztów podatkowych

REKLAMA

Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność handlową. Podatek od środków transportowych oraz podatek od nieruchomości za 2005 r. zostały zapłacone w 2006 r. Kiedy powinniśmy zaliczyć kwoty tych podatków do kosztów uzyskania przychodów?
RADA
Oba te podatki są kosztami podatkowymi o tzw. pośrednim charakterze. Najczęściej organy podatkowe nakazują tego rodzaju wydatki zaliczać do kosztów podatkowych w roku (miesiącu) ich poniesienia. W Pana przypadku będzie to zatem rok 2006.

UZASADNIENIE
Przepisy podatkowe nie rozróżniają kosztów bezpośrednich i pośrednich. Podział ten jest jednak często stosowany w urzędowych interpretacjach podatkowych. Co więcej, rzutuje on na zaliczenie danych kosztów do określonego roku podatkowego.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Organy podatkowe każą koszty bezpośrednie potrącać w roku (miesiącu) wystąpienia powiązanego z nimi przychodu. Natomiast koszty pośrednie – w momencie ich poniesienia.
Koszty uzyskania przychodów są potrącalne (pomniejszają przychody) przede wszystkim w tym roku, w którym zostały poniesione.
Możliwe jest także potrącenie w roku osiągnięcia przychodów: kosztów poniesionych w latach poprzedzających rok podatkowy, ale dotyczących przychodów tego roku podatkowego, oraz kosztów określonych co do rodzaju i kwoty, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów tego roku podatkowego.
Jeśli zarachowanie kosztów nie było możliwe, należy je potrącić w roku, w którym zostały faktycznie poniesione. O momencie zaliczenia kosztów do danego okresu decyduje zatem ich związek z przychodem osiągniętym w tym czasie. Dotyczy to jednak kosztów o charakterze bezpośrednim, tj. wydatków ściśle związanych z przychodami.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Kosztami pośrednimi są wydatki, które nie mają bezpośredniego wpływu na osiągane przychody. Są to koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika (np. koszty: utrzymania czystości, obsługi księgowej, badania sprawozdania finansowego, polis ubezpieczeniowych, podatek od nieruchomości). W ich przypadku nie jest możliwe ustalenie, którego konkretnego przychodu dotyczą.
Przykładem takiego rozróżnienia kosztów i kwalifikacji podatku od nieruchomości do kosztów pośrednich jest argumentacja zawarta w interpretacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich z 21 kwietnia 2005 r., sygn. USPDI-423/3/4211/P/i/1/05.
Organy podatkowe na ogół uważają, że koszty pośrednie (do których zaliczymy zarówno podatek od nieruchomości, jak i podatek od środków transportowych) należy potrącać w roku (miesiącu) ich faktycznego poniesienia.
Takie stanowisko zajęło też Ministerstwo Finansów, stwierdzając:
W przypadku kosztów podatkowych, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami, a więc których nie można przypisać do konkretnego przychodu, koszty te należy rozpoznawać w rozliczeniach podatkowych w roku ich poniesienia (art. 15 ust. 1 updop). Oznacza to, że w sytuacji gdy zaległy podatek od nieruchomości, np. za lata 2003-–2004, został faktycznie zapłacony w roku 2005, to do kosztów uzyskania przychodów może być zaliczony dopiero w 2005 r.
(pismo Departamentu Podatków Bezpośrednich MF z 3 marca 2006 r., sygn. PB 3-IP-8213-21/06-181).

• art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 753

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie podatków dochodowych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA