reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy opłacone podatki mogą być zaliczone do kosztów podatkowych

Kiedy opłacone podatki mogą być zaliczone do kosztów podatkowych

Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność handlową. Podatek od środków transportowych oraz podatek od nieruchomości za 2005 r. zostały zapłacone w 2006 r. Kiedy powinniśmy zaliczyć kwoty tych podatków do kosztów uzyskania przychodów?

RADA
Oba te podatki są kosztami podatkowymi o tzw. pośrednim charakterze. Najczęściej organy podatkowe nakazują tego rodzaju wydatki zaliczać do kosztów podatkowych w roku (miesiącu) ich poniesienia. W Pana przypadku będzie to zatem rok 2006.

UZASADNIENIE
Przepisy podatkowe nie rozróżniają kosztów bezpośrednich i pośrednich. Podział ten jest jednak często stosowany w urzędowych interpretacjach podatkowych. Co więcej, rzutuje on na zaliczenie danych kosztów do określonego roku podatkowego.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Organy podatkowe każą koszty bezpośrednie potrącać w roku (miesiącu) wystąpienia powiązanego z nimi przychodu. Natomiast koszty pośrednie – w momencie ich poniesienia.
Koszty uzyskania przychodów są potrącalne (pomniejszają przychody) przede wszystkim w tym roku, w którym zostały poniesione.
Możliwe jest także potrącenie w roku osiągnięcia przychodów: kosztów poniesionych w latach poprzedzających rok podatkowy, ale dotyczących przychodów tego roku podatkowego, oraz kosztów określonych co do rodzaju i kwoty, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów tego roku podatkowego.
Jeśli zarachowanie kosztów nie było możliwe, należy je potrącić w roku, w którym zostały faktycznie poniesione. O momencie zaliczenia kosztów do danego okresu decyduje zatem ich związek z przychodem osiągniętym w tym czasie. Dotyczy to jednak kosztów o charakterze bezpośrednim, tj. wydatków ściśle związanych z przychodami.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Kosztami pośrednimi są wydatki, które nie mają bezpośredniego wpływu na osiągane przychody. Są to koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika (np. koszty: utrzymania czystości, obsługi księgowej, badania sprawozdania finansowego, polis ubezpieczeniowych, podatek od nieruchomości). W ich przypadku nie jest możliwe ustalenie, którego konkretnego przychodu dotyczą.
Przykładem takiego rozróżnienia kosztów i kwalifikacji podatku od nieruchomości do kosztów pośrednich jest argumentacja zawarta w interpretacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich z 21 kwietnia 2005 r., sygn. USPDI-423/3/4211/P/i/1/05.
Organy podatkowe na ogół uważają, że koszty pośrednie (do których zaliczymy zarówno podatek od nieruchomości, jak i podatek od środków transportowych) należy potrącać w roku (miesiącu) ich faktycznego poniesienia.
Takie stanowisko zajęło też Ministerstwo Finansów, stwierdzając:
W przypadku kosztów podatkowych, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami, a więc których nie można przypisać do konkretnego przychodu, koszty te należy rozpoznawać w rozliczeniach podatkowych w roku ich poniesienia (art. 15 ust. 1 updop). Oznacza to, że w sytuacji gdy zaległy podatek od nieruchomości, np. za lata 2003-–2004, został faktycznie zapłacony w roku 2005, to do kosztów uzyskania przychodów może być zaliczony dopiero w 2005 r.
(pismo Departamentu Podatków Bezpośrednich MF z 3 marca 2006 r., sygn. PB 3-IP-8213-21/06-181).

• art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 753

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Czytaj także

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama