REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy wykazywać w księgach rachunkowych otrzymanie darowizny usług

REKLAMA

Nasza jednostka (klub sportowy) otrzymała darowiznę w postaci usługi - malowanie pomieszczeń. Jak powinniśmy postępować w przypadku otrzymania takiej usługi? Czy słuszne byłoby księgowanie: Wn konto "Rozrachunki", Ma konto "Przychody operacyjne" oraz Wn konto "Koszty operacyjne", Ma konto "Rozrachunki"?
RADA
Podany przez Państwa sposób księgowania nie jest prawidłowy. Jeżeli wykonana nieodpłatnie na rzecz Państwa klubu usługa remontowa (malowanie) nie posiada charakteru ulepszenia lub modernizacji, zwiększających wartość początkową budynku wprowadzonego na stan środków trwałych, to nie zostanie wcale wykazana w księgach rachunkowych, ponieważ nie powoduje zwiększenia stanu aktywów. Oznacza to, że wykonanie nieodpłatnej usługi malowania pomieszczeń na rzecz Państwa klubu nie wymaga żadnych księgowań. Do rozważenia pozostaje natomiast kwestia przychodu podatkowego w związku z uzyskaniem nieodpłatnego świadczenia.

UZASADNIENIE
Wykazanie otrzymanej darowizny w księgach rachunkowych jest możliwe wówczas, gdy ma ona charakter składnika majątku, a więc towarów, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych lub środków pieniężnych. „Remont” lokalu miałby taki charakter, gdyby zwiększał wartość budynku wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, a więc gdyby został uznany za jego ulepszenie (modernizację). Wówczas darowiznę należałoby wykazać podobnie jak darowiznę środka trwałego (uwzględniając art. 41 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości), zapisem:
Wn konto 010
„Środki trwałe” (zwiększenie wartości początkowej istniejącego środka z tytułu ulepszenia, ewentualnie przez konto „Środki trwałe w budowie”),
Ma konto 845 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”, a następnie – równolegle do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości środka trwałego otrzymanego lub sfinansowanego darowizną:
Wn konto 845 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”,
Ma konto 765 „Pozostałe przychody operacyjne”.
Pozyskanej nieodpłatnie usługi remontowej (malowania), niepowodującej zwiększenia wartości budynku (środka trwałego), nie ewidencjonuje się w księgach rachunkowych, nawet wówczas gdy otrzymane świadczenie spowoduje powstanie przychodu podatkowego, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód taki odnotowuje się pozaksięgowo, dla potrzeb opodatkowania, i wykazuje w deklaracji.
WAŻNE!
Otrzymania darowizny usługi mającej charakter remontowy nie ewidencjonuje się w księgach rachunkowych, nawet gdy otrzymane świadczenie powoduje powstanie przychodu podatkowego. Przychód podatkowy odnotowuje się pozaksięgowo.
Jak stanowią przepisy podatku dochodowego (art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i analogicznie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) – przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych wyjątek stanowi jedynie wartość świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
WAŻNE!
W deklaracji podatku dochodowego należy w przychodach wykazać wartość wykonanego remontu, wyceniając go według cen, za jakie podobne usługi można nabyć na rynku (art. 12 ust. 6 updop).
Jednakże w przypadku wielu jednostek (w tym klubów sportowych) istnieje szereg zwolnień, z których jednostki te mogą korzystać. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 updop wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.
Również wolne od podatku są dochody podatników będących klubami sportowymi w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym, w części przeznaczonej na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży, co wynika z treści art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

• art. 12 ust. 6, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 41 ust. 1–2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
• ustawa z 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym – Dz.U. Nr 155, poz. 1298; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 64, poz. 448

Tadeusz Waślicki
autor jest biegłym rewidentem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

REKLAMA

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA