REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie opakowań zwrotnych

REKLAMA

Firma kupuje towar wraz z opakowaniami zwrotnymi z krajów Unii Europejskiej, za które jest obciążana. Przy następnym nabyciu towarów opakowania te są zwracane i firma zostaje za te opakowania uznana notą uznaniową. Proszę o wyjaśnienie, czy powinniśmy naliczyć od nich VAT i wykazywać je w rejestrach VAT jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Zdaniem firmy opakowania te nie są ich własnością. Ponadto firma unijna, od której kupujemy towar, nie wykazuje wartości tych opakowań w zestawieniach kwartalnych. Jeżeli nasza firma musiałaby je wykazywać, wówczas powstaną różnice w tych zestawieniach między naszymi firmami.

RADA
Z pytania nie wynika, jaki charakter ma opłata pobierana za opakowania zwrotne. Może być ona uznana za kaucję gwarancyjną i wtedy nie wykazuje się jej jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Może jednak stanowić zapłatę za towar (opakowanie zwrotne), co obliguje nabywcę do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że w państwie dostawcy dostawa opakowań, o których mowa w pytaniu, jest wyłączona z podstawy opodatkowania w wewnątrz-wspólnotowej dostawie towarów. Dostawca nie wykazuje bowiem wartości przekazanych opakowań zwrotnych w informacji podsumowującej. Jednocześnie jednak nie znamy charakteru pobieranej za opakowania zwrotne opłaty. Fakt, że dostawca wyłączył opakowania z podstawy opodatkowania WDT na podstawie przepisów obowiązujących w jego państwie, nie oznacza jeszcze możliwości wyłączenia ich z opodatkowania w WNT w Polsce. Jeżeli z umowy z kontrahentem wynika, że jest to kaucja, to wartości tych opakowań nie uwzględnia się w podstawie opodatkowania WNT. W innym przypadku opłatę taką należałoby uwzględnić.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie opakowań zwrotnych
Niewątpliwie opakowania zwrotne jako towary nadające się do powtórnego wykorzystania w procesie produkcji stanowią towary w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Zatem obrót opakowaniami zwrotnymi, w tym wewnątrzwspólnotowe nabycie takich opakowań, podlega co do zasady opodatkowaniu VAT (wyjątek od tej zasady został opisany w dalszej części odpowiedzi).
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia opakowań zwrotnych można wyróżnić dwie sytuacje:
•  gdy opłaty za opakowania potraktowane są jako dodatkowe koszty podatnika w związku z nabyciem towarów – wtedy powiększają one podstawę opodatkowania w WNT towarów, albo
•  gdy opłaty za opakowania potraktowane są jako należność za dostawę odrębnego towaru – również wtedy nabycie opakowań zwrotnych rozlicza się jako WNT.
W pierwszym przypadku opakowania są związane z zasadniczą dostawą towarów i zwiększają łączną kwotę należną z tytułu transakcji. Wówczas wartość opakowania zwrotnego należy uwzględnić w cenie towaru i razem z towarem opodatkować oraz wykazać na fakturze jako jedną pozycję (art. 31 ustawy o VAT). W takiej sytuacji opakowanie zwrotne powinno być opodatkowane stawką właściwą dla danego towaru.
W drugim przypadku opakowania te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. tak jak WNT. W WNT stosuje się stawkę podstawową 22% także wtedy, gdy nie są to nowe opakowania. Gdy następuje zwrot opakowań od nabywcy, sprzedawca wystawia fakturę korygującą. Obrót zmniejsza się o wartość zwróconych towarów.
Wyłączenie z opodatkowania opakowań zwrotnych
Według przepisów obowiązujących w Polsce (§ 19 rozporządzenia MF z 25 maja 2005 r.) w treści faktury dokumentującej sprzedaż można nie uwzględnić wartości opakowania w momencie wydania opakowań, jeżeli:
•  sprzedawca pobrał kaucję lub
•  umowa określa wysokość kaucji.
Z pytania wynika, że sprzedawca pobrał opłatę za opakowanie zwrotne. Nie jest wspomniane jednak, czy wartość opakowania jest wykazana w fakturze dokumentującej dostawę. Jeżeli uregulowania analogiczne do polskich obowiązują w kraju dostawcy, to opakowania mogły nie być wykazane na fakturze (wskazuje na to również rozliczenie zwrotu opakowań notą). Fakturę dokumentującą sprzedaż opakowań zwrotnych sprzedawca wystawi dopiero wtedy, gdy odbiorca nie zwróci opakowań.
Opakowania zwrotne w VI Dyrektywie
W odniesieniu do obrotu międzynarodowego warto zwrócić uwagę na postanowienia VI Dyrektywy VAT. Zgodnie z tymi postanowieniami (artykuł 11 (C) pkt 3) państwa członkowskie są uprawnione do zastosowania, w odniesieniu do kosztów opakowań zwrotnych, dwóch różnych rozwiązań polegających na:
•  wyłączeniu opakowań zwrotnych z podstawy opodatkowania i podjęciu niezbędnych kroków, aby zapewnić, by podstawa opodatkowania została skorygowana, jeśli opakowania te nie zostaną zwrócone;
•  włączeniu opakowań zwrotnych do podstawy opodatkowania i podjęciu niezbędnych kroków, aby zapewnić, by podstawa opodatkowania została skorygowana, gdy opakowania zwrotne zostaną zwrócone.
Zatem państwa członkowskie mają prawo wybrać, czy opodatkować przekazanie opakowań zwrotnych funkcjonującym na terytorium państwa członkowskiego podatkiem VAT, czy też nie.
Sposób opodatkowania VAT opakowań zwrotnych zależy od uregulowań prawnych wdrożonych w państwie członkowskim sprzedawcy dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jeżeli państwo to przewiduje wyłączenie z podstawy opodatkowania podatkiem VAT części dotyczącej opakowań zwrotnych – to jedynie w przypadku braku ich zwrotu sprzedawca będzie obowiązany do wykazania obrotu z tego tytułu.
W opisanej w pytaniu sytuacji należy przyjąć, że mamy do czynienia z przypadkiem wyłączenia wartości opakowań zwrotnych z podstawy opodatkowania. Oznacza to, że sprzedawca towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie był obowiązany do zaliczenia wartości opakowań zwrotnych do podstawy opodatkowania realizowanej dostawy. Jednocześnie nabywca nie powinien wykazywać zapłaconej kaucji w podstawie opodatkowania w WNT. Kaucja nie ma bowiem w tym przypadku charakteru zapłaty należności za towar, ani też nie jest zapłatą za świadczenie uboczne związane z dostawą. Kaucja jest traktowana jako element rozliczenia opakowań zwrotnych odrębny od rozliczenia WNT.

•  § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860
•  art. 31 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
•  art. 11 lit. C pkt 3 VI Dyrektywy VAT Rady UE z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC) – tekst Dyrektywy dostępny jest na płycie „Dokumentacja VAT 2006” stanowiącej dodatek do „MONITORA księgowego” nr 13/2006.

Agnieszka Pajurek
doradca podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA