reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować aport i obciążającą go hipotekę

Jak zaewidencjonować aport i obciążającą go hipotekę

Spółka X wniosła aportem do spółki Y nieruchomość, na której ciąży hipoteka bankowa w wysokości 15 mln zł. Wartość aportu wynosi 4,5 mln zł, a wartość udziałów w zamian za aport - 7 tys. zł. Spółka Y wynajmuje nieruchomość i kwotę z wynajmu przekazuje na konto komornika. Jak zaksięgować te operacje w spółce X i w spółce Y?

RADA
Ewidencja księgowa następuje tak samo jak w przypadku zwykłego przekazania wkładu niepieniężnego. Równocześnie należy rozliczać hipotekę. Przykład ewidencji u wnoszącego i przyjmującego aport podajemy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, a także liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.
UWAGA!
Składniki majątku wnoszone aportem powinny zostać wycenione według cen nie wyższych od cen rynkowych.
Zakładając, że wraz z wniesieniem aportu otrzymujący aport przejmuje wierzytelności banku zabezpieczone hipoteką, w umowie spółki powinny zostać określone:
• wartość rynkowa nieruchomości,
• wysokość zabezpieczenia hipotecznego banku.
Dodatkowo wnoszący aport powinien scedować na otrzymującego swoje zobowiązania wobec banku (za jego zgodą).
W dniu wpisu do rejestru sądowego podwyższenia kapitału zakładowego w zamian za aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część w spółce wnoszącej aport powstają przychody podatkowe. Przychody te określa się w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny.
UWAGA!
W przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych przychodem podatkowym jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.
Z danych zawartych w pytaniu wynika, że wartość udziałów objętych w zamian za aport znacznie odbiega od jego wartości.
Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, kosztem uzyskania przychodu dla tej operacji jest wartość początkowa przedmiotu wkładu, zaktualizowana zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszona o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych.
Spółka otrzymująca aport nie zalicza do przychodów podatkowych przychodów z tytułu agio.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama