reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Księgowania zaangażowania na koncie 998

Księgowania zaangażowania na koncie 998

Czy sprawozdania Rb-28S mogą być podstawą do księgowania? Jak księgować wartość umów o pracę na koncie 999? Czy na czas trwania (np. 5, 20 lat), a może do emerytury?

Proszę o podanie konkretnego przepisu prawnego, który o tym mówi. Spotkałem się z publikacjami mówiącymi, że podstawą księgowania zaangażowania może być wyciąg bankowy. Jak się ma do tego stwierdzenia zapis ustawy o finansach publicznych (art. 17 ust. 2), że zaangażowanie księguje się przed dokonaniem wydatku, a nie po?


Wspomniany art. 17 ustawy o finansach publicznych mówi o tym, co powinny uwzględniać plany kont dla budżetu państwa i budżetów jednostek sektora finansów publicznych (m.in. zgodnie z ust. 2 w jednostkach tych ujmuje się wszystkie etapy rozliczeń poprzedzające płatność dochodów i wydatków, a w zakresie wydatków i kosztów także zaangażowanie środków).

Aktem prawnym szczegółowo regulującym zasady ewidencjonowania zaangażowania jest natomiast rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych. W załączniku nr 2, zawierającym plan kont dla jednostek budżetowych, wymieniono kilka kont dotyczących zaangażowania. Dwa z nich dotyczą każdej jednostki budżetowej i związane są z realizacją planu finansowego. Są to konta 998 „Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego” i 999 „Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat”.

Oprócz nich rozporządzenie wymienia jeszcze konta 996 „Zaangażowanie dochodów własnych jednostek budżetowych” i 997 „Zaangażowanie środków funduszy pomocowych”, które występują w jednostce tylko wówczas, gdy występuje w niej określony rodzaj gospodarki finansowej (dochodami własnymi bądź funduszami pomocowymi).

Według zapisów rozporządzenia konto 998 „Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego”
służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków budżetowych ujętych w planie finansowym jednostki budżetowej danego roku bud-żetowego oraz w planie finansowym niewygasających wydatków budżetowych ujętych do realizacji w danym roku budżetowym.

Wszystkie konta dotyczące zaangażowania wydatków są kontami pozabilansowymi, w związku z czym obowiązuje na nich zasada zapisu jednostronnego.

Na koncie 998 po stronie Ma ewidencjonuje się zaangażowanie wydatków, czyli jak mówi rozporządzenie, wartość umów, decyzji i postanowień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym (stąd np. zaangażowanie wynagrodzeń to wynagrodzenia wynikające z umów o pracę na dany rok, a nie na okres ich obowiązywania). W przypadku wynagrodzeń i pochodnych przyjmuje się zaangażowanie w wysokości wydatków na te cele zatwierdzonych w planie finansowym.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama