REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odliczać VAT z faktur otrzymanych od podatników rozliczających się metodą kasową

REKLAMA

Otrzymuję faktury od tzw. małych podatników. Kiedy mam je rozliczać? Czy istotne jest, że jedni rozliczają się z podatku VAT kwartalnie, a inni metodą kasową?

RADA
Faktury VAT-MP należy rozliczać za miesiąc, w którym uregulował Pan część należności na rzecz małego podatnika, rozliczającego się metodą kasową, bądź uregulował Pan w całości należność. Jeśli nie miał miejsca żaden z tych przypadków, wówczas VAT powinien Pan rozliczyć za miesiąc, w którym przypada 90. dzień od daty otrzymania towaru lub wykonania usługi przez małego podatnika.
To, w jaki sposób rozlicza się mały podatnik wpływa na sposób rozliczenia VAT przez nabywcę.

UZASADNIENIE
Mały podatnik ma możliwość wyboru dwóch form rozliczania się z podatku od towarów i usług. Może rozliczać się tylko za okresy kwartalne bądź metodą kasową. Rozliczając się kwartalnie, składa deklaracje podatkowe VAT-7 do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Rozliczając się metodą kasową, składa również deklaracje VAT-7K w terminie do 25. dnia kwartału następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek w VAT. To, jak rozlicza się mały podatnik, wpływa na sposób rozliczenia po stronie jego kontrahenta.

Sposób rozliczenia podatku naliczonego po stronie kontrahenta jest inny gdy sprzedawca wybrał kasową metodę rozliczania, niż w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych.

W przypadku zakupu u małego podatnika rozliczającego się na zasadach ogólnych, kontrahent nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o VAT naliczony w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Jednak, jeśli sprzedawcą jest mały podatnik rozliczający się metodą kasową, taki sposób rozliczenia podatku naliczonego przez kontrahenta nie jest możliwy.
Jest to związane z tym, że mały podatnik w tym przypadku rozlicza VAT według szczególnych zasad.

Przy tej metodzie obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od daty wydania towaru lub wykonania usługi. Częściowe uregulowanie należności powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

W zakresie czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał przed okresem, za który podatnik rozlicza się metodą kasową, obowiązek podatkowy nie powstaje w terminie określonym dla rozliczeń kasowych. Z kolei gdy podatnik zrezygnował z metody kasowej lub utracił prawo do stosowania tej metody, to obowiązek podatkowy w stosunku do czynności wykonanych w okresie, kiedy stosował tę metodę, powstaje w terminie określonym dla rozliczeń kasowych.

Faktury wystawiane przez małych podatników rozliczających się metodą kasową muszą mieć szczególne oznaczenie VAT-MP.

WAŻNE!
Istotą metody kasowej jest szczególny sposób powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on z chwilą otrzymania płatności za towar lub usługę. Faktura musi mieć oznaczenie VAT-MP.

Nabywca towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną jako faktura VAT-MP może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, określoną w tej fakturze w specyficzny sposób. Odlicza on VAT w rozliczeniu za miesiąc, w którym:
• uregulował część należności na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową,
• uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową,
• przypada 90. dzień od daty otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone wyżej.

Uregulowanie należności nawet w niewielkiej części powoduje, że podatnik może odliczyć VAT w całości.

Przykład
Podatnik dokonał zakupu towarów u małego podatnika 10 października. Otrzymał fakturę VAT-MP. Płatność za fakturę uregulował w całości 15 listopada. W takiej sytuacji nabywca ma prawo odliczyć podatek naliczony z faktury VAT-MP w rozliczeniu za listopad.

Tych zasad rozliczania VAT nie stosuje się do małych podatników rozliczających się metodą kasową oraz małych podatników nierozliczających się tą metodą, ale składających kwartalne deklaracje.

• art. 21 ust. 1, art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 172, poz. 1235

Magdalena Jabłecka
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA