| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy odliczać VAT z faktur otrzymanych od podatników rozliczających się metodą kasową

Kiedy odliczać VAT z faktur otrzymanych od podatników rozliczających się metodą kasową

Otrzymuję faktury od tzw. małych podatników. Kiedy mam je rozliczać? Czy istotne jest, że jedni rozliczają się z podatku VAT kwartalnie, a inni metodą kasową?


RADA
Faktury VAT-MP należy rozliczać za miesiąc, w którym uregulował Pan część należności na rzecz małego podatnika, rozliczającego się metodą kasową, bądź uregulował Pan w całości należność. Jeśli nie miał miejsca żaden z tych przypadków, wówczas VAT powinien Pan rozliczyć za miesiąc, w którym przypada 90. dzień od daty otrzymania towaru lub wykonania usługi przez małego podatnika.
To, w jaki sposób rozlicza się mały podatnik wpływa na sposób rozliczenia VAT przez nabywcę.

UZASADNIENIE
Mały podatnik ma możliwość wyboru dwóch form rozliczania się z podatku od towarów i usług. Może rozliczać się tylko za okresy kwartalne bądź metodą kasową. Rozliczając się kwartalnie, składa deklaracje podatkowe VAT-7 do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Rozliczając się metodą kasową, składa również deklaracje VAT-7K w terminie do 25. dnia kwartału następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek w VAT. To, jak rozlicza się mały podatnik, wpływa na sposób rozliczenia po stronie jego kontrahenta.

Sposób rozliczenia podatku naliczonego po stronie kontrahenta jest inny gdy sprzedawca wybrał kasową metodę rozliczania, niż w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych.

W przypadku zakupu u małego podatnika rozliczającego się na zasadach ogólnych, kontrahent nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o VAT naliczony w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Jednak, jeśli sprzedawcą jest mały podatnik rozliczający się metodą kasową, taki sposób rozliczenia podatku naliczonego przez kontrahenta nie jest możliwy.
Jest to związane z tym, że mały podatnik w tym przypadku rozlicza VAT według szczególnych zasad.

Przy tej metodzie obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od daty wydania towaru lub wykonania usługi. Częściowe uregulowanie należności powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

W zakresie czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał przed okresem, za który podatnik rozlicza się metodą kasową, obowiązek podatkowy nie powstaje w terminie określonym dla rozliczeń kasowych. Z kolei gdy podatnik zrezygnował z metody kasowej lub utracił prawo do stosowania tej metody, to obowiązek podatkowy w stosunku do czynności wykonanych w okresie, kiedy stosował tę metodę, powstaje w terminie określonym dla rozliczeń kasowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »