REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odliczać VAT z faktur otrzymanych od podatników rozliczających się metodą kasową

REKLAMA

Otrzymuję faktury od tzw. małych podatników. Kiedy mam je rozliczać? Czy istotne jest, że jedni rozliczają się z podatku VAT kwartalnie, a inni metodą kasową?

RADA
Faktury VAT-MP należy rozliczać za miesiąc, w którym uregulował Pan część należności na rzecz małego podatnika, rozliczającego się metodą kasową, bądź uregulował Pan w całości należność. Jeśli nie miał miejsca żaden z tych przypadków, wówczas VAT powinien Pan rozliczyć za miesiąc, w którym przypada 90. dzień od daty otrzymania towaru lub wykonania usługi przez małego podatnika.
To, w jaki sposób rozlicza się mały podatnik wpływa na sposób rozliczenia VAT przez nabywcę.

UZASADNIENIE
Mały podatnik ma możliwość wyboru dwóch form rozliczania się z podatku od towarów i usług. Może rozliczać się tylko za okresy kwartalne bądź metodą kasową. Rozliczając się kwartalnie, składa deklaracje podatkowe VAT-7 do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Rozliczając się metodą kasową, składa również deklaracje VAT-7K w terminie do 25. dnia kwartału następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek w VAT. To, jak rozlicza się mały podatnik, wpływa na sposób rozliczenia po stronie jego kontrahenta.

Sposób rozliczenia podatku naliczonego po stronie kontrahenta jest inny gdy sprzedawca wybrał kasową metodę rozliczania, niż w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych.

W przypadku zakupu u małego podatnika rozliczającego się na zasadach ogólnych, kontrahent nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o VAT naliczony w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Jednak, jeśli sprzedawcą jest mały podatnik rozliczający się metodą kasową, taki sposób rozliczenia podatku naliczonego przez kontrahenta nie jest możliwy.
Jest to związane z tym, że mały podatnik w tym przypadku rozlicza VAT według szczególnych zasad.

Przy tej metodzie obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od daty wydania towaru lub wykonania usługi. Częściowe uregulowanie należności powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

W zakresie czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał przed okresem, za który podatnik rozlicza się metodą kasową, obowiązek podatkowy nie powstaje w terminie określonym dla rozliczeń kasowych. Z kolei gdy podatnik zrezygnował z metody kasowej lub utracił prawo do stosowania tej metody, to obowiązek podatkowy w stosunku do czynności wykonanych w okresie, kiedy stosował tę metodę, powstaje w terminie określonym dla rozliczeń kasowych.

Faktury wystawiane przez małych podatników rozliczających się metodą kasową muszą mieć szczególne oznaczenie VAT-MP.

WAŻNE!
Istotą metody kasowej jest szczególny sposób powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on z chwilą otrzymania płatności za towar lub usługę. Faktura musi mieć oznaczenie VAT-MP.

Nabywca towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną jako faktura VAT-MP może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, określoną w tej fakturze w specyficzny sposób. Odlicza on VAT w rozliczeniu za miesiąc, w którym:
• uregulował część należności na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową,
• uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową,
• przypada 90. dzień od daty otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone wyżej.

Uregulowanie należności nawet w niewielkiej części powoduje, że podatnik może odliczyć VAT w całości.

Przykład
Podatnik dokonał zakupu towarów u małego podatnika 10 października. Otrzymał fakturę VAT-MP. Płatność za fakturę uregulował w całości 15 listopada. W takiej sytuacji nabywca ma prawo odliczyć podatek naliczony z faktury VAT-MP w rozliczeniu za listopad.

Tych zasad rozliczania VAT nie stosuje się do małych podatników rozliczających się metodą kasową oraz małych podatników nierozliczających się tą metodą, ale składających kwartalne deklaracje.

• art. 21 ust. 1, art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 172, poz. 1235

Magdalena Jabłecka
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA