reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować koszty postępowania sądowo-egzekucyjnego

Jak zaewidencjonować koszty postępowania sądowo-egzekucyjnego

Zawarliśmy umowę dostawy towarów. Dostawy dokonaliśmy zgodnie z umową. Odbiorca towarów do chwili obecnej nie uiścił należności za otrzymane towary. Wystąpiliśmy o zasądzenie nakazu zapłaty. Jak zaewidencjonować koszty postępowania sądowo-egzekucyjnego?


RADA
Poniesione koszty postępowania sądowo-egzekucyjnego zwiększają roszczenia sporne. Zasądzone koszty sądowe zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych.

UZASADNIENIE
Przez koszty postępowania sądowego i windykacyjnego należy rozumieć koszty windykacyjne, koszty postępowania sądowego (wpis, opłata kancelaryjna, wydatki, które mogą dotyczyć m.in. należności świadków, biegłych i tłumaczy itp.), koszty wynagrodzenia pełnomocnika procesowego, koszty nadania klauzuli wykonawczej oraz koszty egzekucji komorniczej. Wierzyciel w pozwie wnosi żądanie o zwrot kosztów procesowych przez dłużnika, a sąd orzeka o ich przysądzeniu. Wierzyciel, gdy dłużnik nie spłaca zobowiązania, ma trzy możliwości do wyboru:
• sam windykuje wierzytelność,
• korzysta – za stosownym wynagrodzeniem – z usług firmy windykacyjnej albo
• sprzedaje wierzytelność firmie windykacyjnej.

Jeżeli dłużnik, wbrew wezwaniom wierzyciela lub firmy windykacyjnej nie spłaca długu, a wierzyciel nie chce sprzedać wierzytelności poniżej jej wartości, to roszczenie kieruje się na drogę postępowania sądowego za pośrednictwem firmy windykacyjnej lub kancelarii prawnej. W przypadku wygrania sprawy ma on możliwość komorniczego wyegzekwowania wierzytelności.

UWAGA!
Koszty postępowania sądowo-egzekucyjnego odnoszą się do wykonania zarówno zobowiązań pieniężnych, jak i zobowiązań niepieniężnych.

Ewidencja księgowa kosztów postępowania sądowo-egzekucyjnego u wierzyciela
Wierzyciel powinien pomniejszyć należności kwestionowane przez dłużnika oraz te należności, z których zapłatą dłużnik zalega, a ich spłata w kwocie wynikającej z umowy nie jest prawdopodobna. Od wartości wątpliwych należy dokonać odpisów aktualizujących zgodnie z art. 35b ust. 1–5 ustawy o rachunkowości.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład
Spółka z o.o. „Lawenda” złożyła pozew w sądzie o należność w kwocie 60 000 zł. Po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty i uzyskaniu klauzuli wykonalności sąd skierował sprawę do komornika celem jej wyegzekwowania.
Sąd zasądził wierzycielowi:
• 12 000 zł odsetek za zwłokę,
• 3000 zł kosztów postępowania sądowego.
Koszty adwokackie wyniosły 3660 zł, w tym 1660 zł VAT.
Ewidencja księgowa
1. Zaewidencjonowanie odsetek za zwłokę:
Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 12 000
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama