REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy naprawy gwarancyjne podlegają opodatkowaniu

REKLAMA

Czy należy naliczać VAT od nieodpłatnych napraw gwarancyjnych wykonywanych na naszą rzecz przez niemieckiego dostawcę?
Nie mamy z naszym dostawcą żadnej formalnej umowy dotyczącej serwisu i napraw gwarancyjnych. Jeśli powinniśmy naliczyć VAT, to co będzie podstawą naliczenia? Czy naliczenie ma przybrać formę faktury wewnętrznej czy też obciążenia fakturą VAT naszego kontrahenta?

RADA
Nieodpłatna naprawa gwarancyjna nie podlega opodatkowaniu VAT. Firma nie ma obowiązku rozliczania VAT od tej naprawy poprzez wystawianie faktury wewnętrznej, ani też faktury obciążeniowej na kontrahenta.

UZASADNIENIE
Naprawy gwarancyjne nie podlegają ustawie o VAT z tego względu, że nie stanowią świadczenia usługi w rozumieniu ustawy o VAT. Usunięcie wad fizycznych rzeczy albo dostarczenie rzeczy wolnej od wad jest obowiązkiem sprzedawcy w ramach zawartej umowy sprzedaży, a nie wzajemnym świadczeniem między dwoma podmiotami. Naprawa gwarancyjna nie stanowi jakiegokolwiek świadczenia usługi niezależnej od dostawy towaru. Wartość napraw gwarancyjnych wkalkulowana jest w cenę sprzedaży towaru, dlatego mają one zawsze charakter nieodpłatny. Jeżeli dostawca dokonał naprawy sprzedanego towaru i jej kosztami z tego tytułu nie obciążył firmy, to należy uznać, że zakwalifikował tę naprawę do naprawy gwarancyjnej. Ani po stronie dostawcy, ani po stronie kupującego nie powstanie więc obowiązek podatkowy w VAT. Nieprawidłowe byłoby postępowanie firmy polegające na wystawieniu faktury wewnętrznej i naliczeniu podatku należnego od tej naprawy (tak jak w przypadku importu usługi), a także jednoczesnym dokonaniu odliczenia tego podatku jako VAT naliczonego, ani też wystawieniu faktury obciążającej kontrahenta. Firma nie ma obowiązku rozliczenia podatku od tej naprawy.

Inna sytuacja miałaby miejsce, gdyby sprzedawca uznał, że nie jest obowiązany do dokonania naprawy gwarancyjnej, a dokonał jej odpłatnie. W takiej sytuacji naprawa towaru przez dostawcę byłaby świadczeniem usługi naprawy, podlegającym VAT. Sposób rozliczenia podatku zależny byłby od miejsca jej świadczenia. Decydujące znaczenie miałoby to, gdzie faktycznie naprawa została wykonana. Z pytania nie wynika, czy w związku z naprawą towar został wywieziony z kraju do kraju dostawcy (lub innego kraju Wspólnoty), czy też naprawa miała miejsce w Polsce, czyli w miejscu dostawy towaru. W tej sytuacji miałoby miejsce świadczenie usług na ruchomym majątku rzeczowym (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy), dla których, co do zasady, miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, czyli w Niemczech. W takiej sytuacji zobowiązany do rozliczenia podatku byłby kontrahent, z wyjątkiem sytuacji, gdyby nabywca usługi, czyli firma, podał mu swój numer NIP UE nadany w innym kraju Wspólnoty niż kraj, w którym wykonano naprawę. W takiej sytuacji zobowiązana do rozliczenia VAT od usługi byłaby firma, z tytułu importu usługi, na podstawie otrzymanej od kontrahenta faktury za tę usługę (bez kwoty podatku).

• art. 8, art. 27, art. 28 ust. 7 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA