| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy zaliczyć do kosztów zaległy podatek od nieruchomości

Kiedy zaliczyć do kosztów zaległy podatek od nieruchomości

Nasza spółka miała zaległość w podatku od nieruchomości za 2005 r. Zapłaciliśmy go w 2006 r. Kiedy zaliczyć do kosztów zaległy podatek od nieruchomości?


RADA
Spółka powinna zaliczyć kwotę zaległego podatku od nieruchomości do kosztów uzyskania przychodu 2006 r. Ponieważ wydatku tego nie można powiązać bezpośrednio z określonym przychodem, podlega on zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie faktycznego poniesienia.

UZASADNIENIE
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu Państwa wydatków zależy od tego, czy można je bezpośrednio powiązać z przychodem uzyskiwanym z działalności. W przypadku płacenia podatku od nieruchomości związek ten jest jedynie pośredni. Oznacza to, że wydatek taki można zaliczyć do kosztów dopiero w momencie poniesienia. Taki sposób potrącania kosztów wynika z przepisu art. 15 ust. 4 updop.

WAŻNE!
Wydatki pośrednio związane z przychodami należy zaliczać do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia.
Stanowisko to potwierdzają także w swoich interpretacjach urzędy skarbowe. I tak, Izba Skarbowa w Opolu w interpretacji z 29 września 2006 r. (sygn. PDI-42190/I/4/MC/06) stwierdziła:

W przypadku kosztów podatkowych, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami, a więc nie można przypisać ich do konkretnego przychodu, koszty te należy rozpoznawać w rozliczeniach podatkowych w roku ich poniesienia.

Odnośnie przedmiotowej sprawy, tj. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na zapłatę zaległego podatku od nieruchomości (…), należy stwierdzić, że podatek ten ma jedynie pośredni związek z uzyskanym przychodem. Oznacza to, że podlega on zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie faktycznego poniesienia, tj. dokonania wydatku z tego tytułu.

• art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1353

Sławomir Biliński
konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK