reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy zaliczyć do kosztów zaległy podatek od nieruchomości

Kiedy zaliczyć do kosztów zaległy podatek od nieruchomości

Nasza spółka miała zaległość w podatku od nieruchomości za 2005 r. Zapłaciliśmy go w 2006 r. Kiedy zaliczyć do kosztów zaległy podatek od nieruchomości?


RADA
Spółka powinna zaliczyć kwotę zaległego podatku od nieruchomości do kosztów uzyskania przychodu 2006 r. Ponieważ wydatku tego nie można powiązać bezpośrednio z określonym przychodem, podlega on zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie faktycznego poniesienia.

UZASADNIENIE
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu Państwa wydatków zależy od tego, czy można je bezpośrednio powiązać z przychodem uzyskiwanym z działalności. W przypadku płacenia podatku od nieruchomości związek ten jest jedynie pośredni. Oznacza to, że wydatek taki można zaliczyć do kosztów dopiero w momencie poniesienia. Taki sposób potrącania kosztów wynika z przepisu art. 15 ust. 4 updop.

WAŻNE!
Wydatki pośrednio związane z przychodami należy zaliczać do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia.
Stanowisko to potwierdzają także w swoich interpretacjach urzędy skarbowe. I tak, Izba Skarbowa w Opolu w interpretacji z 29 września 2006 r. (sygn. PDI-42190/I/4/MC/06) stwierdziła:

W przypadku kosztów podatkowych, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami, a więc nie można przypisać ich do konkretnego przychodu, koszty te należy rozpoznawać w rozliczeniach podatkowych w roku ich poniesienia.

Odnośnie przedmiotowej sprawy, tj. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na zapłatę zaległego podatku od nieruchomości (…), należy stwierdzić, że podatek ten ma jedynie pośredni związek z uzyskanym przychodem. Oznacza to, że podlega on zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie faktycznego poniesienia, tj. dokonania wydatku z tego tytułu.

• art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1353

Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama