REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż akcji nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

REKLAMA

W październiku 2006 r. nabyłem w drodze spadku akcje. Po zapłaceniu podatku od spadków i darowizn sprzedałem je. Czy uzyskany w ten sposób przychód jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

RADA

Dochód uzyskany ze zbycia akcji otrzymanych w drodze spadku jest wolny od podatku dochodowego jedynie w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

UZASADNIENIE

Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych z tytułu m.in. spadku.

Nabywając akcje w drodze spadku, zapłacił Pan podatek od spadków i darowizn (ich wartość przekraczała kwotę wolną). Przy sprzedaży tych akcji powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, ponieważ są dwa różne sposoby uzyskania przychodu: pierwszy – w drodze spadku, drugi – w drodze sprzedaży.

Powyższa wykładnia zaprezentowana jest również w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. III SA 2017/99) z 10 kwietnia 2000 r.:

Wbrew twierdzeniom skarżącej dochód uzyskany ze sprzedaży akcji nie podlega wyłączeniu od podatku dochodowego na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy, bowiem unormowanie to dotyczy przychodu innego rodzaju, a mianowicie przychodu uzyskanego w drodze spadku lub wykonania umowy darowizny. Nie zachodzi zatem zarzucane przez skarżących podwójne opodatkowanie, o którym można by mówić jedynie wówczas, gdyby kwota z jednego źródła przychodu była opodatkowana dwa razy, dwoma różnymi podatkami.

Źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 pkt 8 lit. a)–c) updof. Przychodami z kapitałów pieniężnych są należne (nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane) przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów. W prezentowanej sytuacji koszt nabycia akcji wynosi 0 zł, chyba że został uiszczony podatek od spadków i darowizn.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jeżeli akcje zostały nabyte w drodze spadku, ich wartość nie jest kosztem uzyskania przychodu przy ich sprzedaży. Kosztem uzyskania przychodu jest w tym przypadku jedynie kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
Jeżeli nabycie akcji następuje w drodze spadku, to nie występuje cena ich nabycia, ponieważ spadkobierca nie ponosi wydatku na ich zakup. Wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn (art. 21 ust. 1 pkt 105 updof).

Jeżeli wartość nabytych akcji przekracza kwoty wolne określone w ustawie o podatku od spadków i darowizn dla poszczególnych grup podatkowych i został zapłacony podatek od spadków i darowizn, to jego wysokość pomniejszy przychód ze sprzedaży akcji.

Interpretację taką podzielają organy podatkowe. Przykładem jest postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie (nr PUS.I/415/5/06) z 26 maja 2006 r.:

(…) w świetle wyżej przytoczonych przepisów wolny od podatku dochodowego będzie jedynie dochód uzyskany przez Panią w 2004 r. ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny, w części odpowiadającej kwocie zapłaconego przez Panią podatku od spadków i darowizn. Natomiast pozostała część uzyskanego w 2004 r. dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, ustalona zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach wyżej opisanych.

Przykład
Podatnik, zaliczony do I grupy podatkowej, nabył spadek, w skład którego weszły następujące rzeczy i prawa majątkowe:
nieruchomości i ruchomości o łącznej wartości 100 000 zł,
akcje o łącznej wartości 20 000 zł.
Wartość spadku wynosi 120 000 zł.
Obliczenie podatku od spadków i darowizn:
120 000 zł – 9637 zł (kwota wolna) = 110 363 zł,
110 363 zł – 20 556 zł = 89 807 zł,
89 807 zł × 7% = 6286,49 zł,
6286,49 zł + 822,20 zł = 7108,69 (po zaokrągleniu do pełnych złotych) = 7109 zł.
Akcje stanowiły 20% wartości całej schedy spadkowej, dlatego ich udział w zapłaconym podatku wynosi 1421,80 zł (7109 zł × 20% = 1421,80 zł).
Akcje zostały sprzedane za 30 000 zł.
Obliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych:
30 000 zł – 1421,80 zł = 28 578,20 zł (po zaokrągleniu do pełnych złotych) = 28 578 zł,
28 578 zł × 19% = 5429,82 zł (po zaokrągleniu do pełnych złotych) = 5430 zł.

• art. 9 pkt 1, art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a), art. 30b ust. 2 pkt 1–3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1354
• art. 1 ust. 1 pkt 1, art. 9 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 116, poz. 1205; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• art. 63 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1031

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA