| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy sprzedaż akcji nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Czy sprzedaż akcji nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

W październiku 2006 r. nabyłem w drodze spadku akcje. Po zapłaceniu podatku od spadków i darowizn sprzedałem je. Czy uzyskany w ten sposób przychód jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


RADA

Dochód uzyskany ze zbycia akcji otrzymanych w drodze spadku jest wolny od podatku dochodowego jedynie w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

UZASADNIENIE

Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych z tytułu m.in. spadku.

Nabywając akcje w drodze spadku, zapłacił Pan podatek od spadków i darowizn (ich wartość przekraczała kwotę wolną). Przy sprzedaży tych akcji powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, ponieważ są dwa różne sposoby uzyskania przychodu: pierwszy – w drodze spadku, drugi – w drodze sprzedaży.

Powyższa wykładnia zaprezentowana jest również w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. III SA 2017/99) z 10 kwietnia 2000 r.:

Wbrew twierdzeniom skarżącej dochód uzyskany ze sprzedaży akcji nie podlega wyłączeniu od podatku dochodowego na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy, bowiem unormowanie to dotyczy przychodu innego rodzaju, a mianowicie przychodu uzyskanego w drodze spadku lub wykonania umowy darowizny. Nie zachodzi zatem zarzucane przez skarżących podwójne opodatkowanie, o którym można by mówić jedynie wówczas, gdyby kwota z jednego źródła przychodu była opodatkowana dwa razy, dwoma różnymi podatkami.

Źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 pkt 8 lit. a)–c) updof. Przychodami z kapitałów pieniężnych są należne (nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane) przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów. W prezentowanej sytuacji koszt nabycia akcji wynosi 0 zł, chyba że został uiszczony podatek od spadków i darowizn.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jeżeli akcje zostały nabyte w drodze spadku, ich wartość nie jest kosztem uzyskania przychodu przy ich sprzedaży. Kosztem uzyskania przychodu jest w tym przypadku jedynie kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK