Czy prowizje bankowe od realizacji tytułu wykonawczego są kosztem podatkowym
REKLAMA
RADA
Nie. Koszt wspomnianych prowizji należy do kosztów egzekucyjnych, które zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Ale można spotkać też odmienne stanowisko urzędów skarbowych w tej sprawie. Dlatego warto uzyskać indywidualną interpretację przepisów.
UZASADNIENIE
Za koszty uzyskania przychodów nie uważa się m.in. kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań (art. 23 ust. 1 pkt 14 updof).
W toku egzekucji komornikowi należy się zwrot poniesionych wydatków gotówkowych, do których zalicza się m.in. koszty:
Natomiast kosztami egzekucji administracyjnej są opłaty egzekucyjne i manipulacyjne oraz inne wydatki egzekucyjne. Do wydatków tych zalicza się m.in. prowizje i opłaty pobierane w związku z przekazywaniem dochodzonych kwot organowi egzekucyjnemu.
Jak stwierdził jeden z organów podatkowych:
Jednak koszty egzekucyjne są wyłączone z kosztów podatkowych ponieważ są formą kar pieniężnych ponoszonych przez podatnika. Są bowiem skutkiem jego działań sprzecznych z przepisami prawa, powodujących konieczność dokonania czynności egzekucyjnych. To sprawia, że tego rodzaju koszty nie mogą powodować obniżenia podatku dochodowego. Dotyczy to, w moim przekonaniu, także prowizji bankowych ponoszonych w związku z realizacją tytułu wykonawczego.
Można jednak również spotkać się z odmienną interpretacją:
Ponieważ istnieją w tej kwestii sprzeczne poglądy urzędów skarbowych, więc w celu uniknięcia niekorzystnych skutków podatkowych należy zwrócić się do właściwego dla podatnika organu podatkowego o zajęcie stanowiska w konkretnej sprawie.
• art. 39 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji – Dz.U. Nr 133, poz. 882; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 84, poz. 585
Sławomir Liżewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat