REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy prowizje bankowe od realizacji tytułu wykonawczego są kosztem podatkowym

REKLAMA

Moje pytanie dotyczy prowizji za przelew środków firmy na podstawie tytułu egzekucyjnego. Bank otrzymał od komornika zawiadomienie o zajęciu środków na rachunku bankowym. Przekazując środki z rachunku, naliczył sobie prowizję. Czy jest ona dla nas kosztem uzyskania przychodów?

RADA

Nie. Koszt wspomnianych prowizji należy do kosztów egzekucyjnych, które zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Ale można spotkać też odmienne stanowisko urzędów skarbowych w tej sprawie. Dlatego warto uzyskać indywidualną interpretację przepisów.

UZASADNIENIE

Za koszty uzyskania przychodów nie uważa się m.in. kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań (art. 23 ust. 1 pkt 14 updof).

W toku egzekucji komornikowi należy się zwrot poniesionych wydatków gotówkowych, do których zalicza się m.in. koszty:
• działania komornika poza terenem rewiru komorniczego,
• doręczenia środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym,
• uzyskiwania informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego lub zabezpieczającego.

Natomiast kosztami egzekucji administracyjnej są opłaty egzekucyjne i manipulacyjne oraz inne wydatki egzekucyjne. Do wydatków tych zalicza się m.in. prowizje i opłaty pobierane w związku z przekazywaniem dochodzonych kwot organowi egzekucyjnemu.

Jak stwierdził jeden z organów podatkowych:
Z chwilą dokonania zajęcia wierzytelności przez komornika ustała możliwość dysponowania przez podatnika tą wierzytelnością, spółka podlegała zatem określonym prawem rygorom. Tym samym nieprzekazanie właściwej kwoty komornikowi skutkowało koniecznością poniesienia przez spółkę dodatkowych kosztów (pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pleszewie z 26 maja 2004 r., nr PB/OP 423/3/2004).

Jednak koszty egzekucyjne są wyłączone z kosztów podatkowych ponieważ są formą kar pieniężnych ponoszonych przez podatnika. Są bowiem skutkiem jego działań sprzecznych z przepisami prawa, powodujących konieczność dokonania czynności egzekucyjnych. To sprawia, że tego rodzaju koszty nie mogą powodować obniżenia podatku dochodowego. Dotyczy to, w moim przekonaniu, także prowizji bankowych ponoszonych w związku z realizacją tytułu wykonawczego.

Można jednak również spotkać się z odmienną interpretacją:
Kosztami egzekucyjnymi są wszelkie koszty ponoszone przez organ egzekucyjny w związku z wszczęciem i prowadzeniem egzekucji. W tej sytuacji pobrana przez bank prowizja za przelanie zobowiązań wynikających z tytułów egzekucyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą zdaniem tutejszego organu podatkowego będzie stanowić koszt uzyskania przychodów (pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z 16 czerwca 2004 r., nr PD/415-19/04).

Ponieważ istnieją w tej kwestii sprzeczne poglądy urzędów skarbowych, więc w celu uniknięcia niekorzystnych skutków podatkowych należy zwrócić się do właściwego dla podatnika organu podatkowego o zajęcie stanowiska w konkretnej sprawie.

• art. 39 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji – Dz.U. Nr 133, poz. 882; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 84, poz. 585
• art. 64 ust. 1 i 6, art. 64b pkt 8, art. 64c ust. 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 104, poz. 1711
• art. 23 ust. 1 pkt 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1354

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie podatków dochodowych
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Senat nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie KSeF, przepisy trafią już teraz do podpisu prezydenta

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

REKLAMA