reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy prowizje bankowe od realizacji tytułu wykonawczego są kosztem podatkowym

Czy prowizje bankowe od realizacji tytułu wykonawczego są kosztem podatkowym

Moje pytanie dotyczy prowizji za przelew środków firmy na podstawie tytułu egzekucyjnego. Bank otrzymał od komornika zawiadomienie o zajęciu środków na rachunku bankowym. Przekazując środki z rachunku, naliczył sobie prowizję. Czy jest ona dla nas kosztem uzyskania przychodów?


RADA

Nie. Koszt wspomnianych prowizji należy do kosztów egzekucyjnych, które zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Ale można spotkać też odmienne stanowisko urzędów skarbowych w tej sprawie. Dlatego warto uzyskać indywidualną interpretację przepisów.

UZASADNIENIE

Za koszty uzyskania przychodów nie uważa się m.in. kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań (art. 23 ust. 1 pkt 14 updof).

W toku egzekucji komornikowi należy się zwrot poniesionych wydatków gotówkowych, do których zalicza się m.in. koszty:
• działania komornika poza terenem rewiru komorniczego,
• doręczenia środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym,
• uzyskiwania informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego lub zabezpieczającego.

Natomiast kosztami egzekucji administracyjnej są opłaty egzekucyjne i manipulacyjne oraz inne wydatki egzekucyjne. Do wydatków tych zalicza się m.in. prowizje i opłaty pobierane w związku z przekazywaniem dochodzonych kwot organowi egzekucyjnemu.

Jak stwierdził jeden z organów podatkowych:
Z chwilą dokonania zajęcia wierzytelności przez komornika ustała możliwość dysponowania przez podatnika tą wierzytelnością, spółka podlegała zatem określonym prawem rygorom. Tym samym nieprzekazanie właściwej kwoty komornikowi skutkowało koniecznością poniesienia przez spółkę dodatkowych kosztów (pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pleszewie z 26 maja 2004 r., nr PB/OP 423/3/2004).

Jednak koszty egzekucyjne są wyłączone z kosztów podatkowych ponieważ są formą kar pieniężnych ponoszonych przez podatnika. Są bowiem skutkiem jego działań sprzecznych z przepisami prawa, powodujących konieczność dokonania czynności egzekucyjnych. To sprawia, że tego rodzaju koszty nie mogą powodować obniżenia podatku dochodowego. Dotyczy to, w moim przekonaniu, także prowizji bankowych ponoszonych w związku z realizacją tytułu wykonawczego.

Można jednak również spotkać się z odmienną interpretacją:
Kosztami egzekucyjnymi są wszelkie koszty ponoszone przez organ egzekucyjny w związku z wszczęciem i prowadzeniem egzekucji. W tej sytuacji pobrana przez bank prowizja za przelanie zobowiązań wynikających z tytułów egzekucyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą zdaniem tutejszego organu podatkowego będzie stanowić koszt uzyskania przychodów (pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z 16 czerwca 2004 r., nr PD/415-19/04).

Ponieważ istnieją w tej kwestii sprzeczne poglądy urzędów skarbowych, więc w celu uniknięcia niekorzystnych skutków podatkowych należy zwrócić się do właściwego dla podatnika organu podatkowego o zajęcie stanowiska w konkretnej sprawie.

• art. 39 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji – Dz.U. Nr 133, poz. 882; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 84, poz. 585
• art. 64 ust. 1 i 6, art. 64b pkt 8, art. 64c ust. 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 104, poz. 1711
• art. 23 ust. 1 pkt 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1354

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie podatków dochodowych
reklama

Czytaj także

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama