REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka akcyjna przekształcona ze spółki z o.o. może kontynuować opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy

W trakcie 2006 r. spółka z o.o. przekształciła się w spółkę akcyjną. Czy spółka akcyjna miała prawo kontynuować w tym roku opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy? Jeżeli tak, to w jakiej kwocie? Czy w takiej samej jak spółka z o.o.? Czy trzeba informować w tym zakresie urząd skarbowy?
 
RADA

Spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki z o.o. ma prawo kontynuować opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy w takiej samej wysokości, jak robiła to spółka z o.o. Nie ma przy tym konieczności informowania o tej kontynuacji organu podatkowego.

UZASADNIENIE

Zasady przekształceń spółek handlowych są uregulowane w art. 551–584 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki, które przed dniem przekształcenia przysługiwały spółce przekształcanej (art. 553 § 1 k.s.h.).

Zasada sukcesji praw i obowiązków podatkowych przy przekształceniu spółek została uregulowana przez Ordynację podatkową. Osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej osoby prawnej (art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Dotyczy to również praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Spółka akcyjna i spółka z o.o. są osobami prawnymi. W związku z tym wspomniany art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej ma zastosowanie do ich przekształcenia.

WAŻNE!
Spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki z o.o. wstępuje w prawa i obowiązki, które miała przed dniem przekształcenia spółka z o.o., chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Dotyczy to również praw i obowiązków podatkowych.

Tak więc przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną nie prowadzi do istotnych zmian w jej stosunku do osób trzecich. Mimo przekształcenia i zmiany formy prawnej zachowana zostaje ciągłość osoby prawnej.

Regulacje art. 25 ust. 6–9 updop pozwalają na płacenie miesięcznych zaliczek w uproszczonej formie. To uproszczenie polega na ustaleniu ich wysokości w stałej kwocie równej 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym CIT-8, złożonym w poprzednim roku podatkowym. Tak więc np. zaliczki uproszczone płacone w 2006 r. trzeba wyliczać na podstawie złożonego w 2005 r. CIT-8, dotyczącego dochodów z 2004 r. W sytuacji gdy w CIT-8 z poprzedniego roku podatkowego nie wykazano podatku należnego, za podstawę obliczenia zaliczek uproszczonych można przyjąć podatek należny wykazany w zeznaniu sprzed 2 lat. Ale w sytuacji gdy także zeznanie sprzed 2 lat nie wykazało podatku należnego, nie jest już możliwe płacenie zaliczek w uproszczonej formie. O wyborze uproszczonej formy płacenia zaliczek trzeba poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki. Po dokonanym wyborze podatnik ma obowiązek stosować uproszczoną formę opłacania zaliczek w całym roku podatkowym. Uproszczenie polega również na tym, że płacąc zaliczki w tej formie, podatnik nie musi składać deklaracji miesięcznych.

Przepisy updop nie przewidują utraty prawa do opłacania zaliczek w uproszczonej formie ani też konieczności zmiany ich wysokości po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę akcyjną. Nie ma też obowiązku składania w takim przypadku odrębnego zawiadomienia do urzędu skarbowego.

Zaprezentowaną argumentację podzielają też organy podatkowe – np. w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 7 lutego 2006 r., nr 1472/ROP1/423-362/31/05/MC:

(...) skoro Spółka Akcyjna powstała w wyniku przekształcenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a przepisy ustawy nie wyłączają takiej możliwości, to może ona w dalszym ciągu płacić zaliczki w uproszczonej formie, bez obowiązku odrębnego złożenia zawiadomienia o wyborze tej formy, mając równocześnie na uwadze fakt, iż zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

PRZYKŁAD
Sp. z o.o. Aubrecja opłacała od stycznia do maja 2006 r. miesięczne zaliczki uproszczone na podatek dochodowy w wysokości 27 520 zł (podstawą wyliczenia zaliczki był dochód z 2004 r. wykazany w CIT-8 złożonym w 2005 r.). 1 czerwca 2006 r. spółka ta została przekształcona w trybie określonym w art. 577–580 k.s.h. w spółkę akcyjną.
Powstała w wyniku tego przekształcenia spółka akcyjna pod firmą Hortensja S.A. (dawniej Sp. z o.o. Aubrecja) może bez żadnych dodatkowych wymagań kontynuować w 2006 r. opłacanie zaliczek uproszczonych również w tej samej wysokości 27 520 zł.

Pewne kontrowersje pojawiają się, gdy chodzi o ustalenie podstawy wyliczenia zaliczek uproszczonych w roku następnym po roku przekształcenia. Z zasady generalnej sukcesji praw i obowiązków podatkowych wynikałoby, że (biorąc pod uwagę dane z powyższego przykładu) jeśli w 2007 r. Hortensja S.A. będzie chciała również płacić zaliczki uproszczone, podstawą ich wyliczenia będzie dochód spółki z o.o. Aubrecja z 2005 r. wynikający z CIT-8 złożonego w 2006 r. Jednak zdaniem organów podatkowych, z którym należy się liczyć, na przeszkodzie takiemu rozumowaniu stoi art. 25 ust. 6a updop, w myśl którego:

Jeżeli zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy – podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy (...)

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 21 grudnia 2005 r., nr DP3/423-83/05/91803, rozpatrywał podobną sytuację spółki akcyjnej, która przekształciła się ze spółki z o.o. 2 czerwca 2005 r. Jego zdaniem właśnie z uwagi na zapis art. 25 ust. 6a updop:
(...) i z uwagi na fakt wyboru przez Spółkę akcyjną dokonywania wpłat zaliczek miesięcznych w sposób uproszczony za rok podatkowy obejmujący okres od 01.01.2006 do 31.12.2006 roku – zaliczki za poszczególne miesiące winny być uiszczane w wysokości podatku należnego, wykazanego w zeznaniu za rok podatkowy trwający od 01.01.2005 r. do 01.06.2005 r., przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku. Natomiast za rok podatkowy trwający od 01.01.2007 r. do 31.12.2007 r. – zaliczki za poszczególne miesiące winny być uiszczane w wysokości podatku należnego, wykazanego w zeznaniu za rok podatkowy trwający od 02.06.2005 r. do 31.12.2005 roku, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku.

• art. 25 ust. 6–9 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1353
• art. 551–584 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 90, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935
• art. 93a, 93d, 93e ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1031

Paweł Huczko
konsultant podatkowy, redaktor BIULETYNU podatków DOCHODOWYCH
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

    Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

    Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

    MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

    W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

    Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

    Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

    KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

    Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

    Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

    Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

    KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

    E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

    Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

    Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

    Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

    W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

    Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

    Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

    REKLAMA