Czy spółka akcyjna przekształcona ze spółki z o.o. może kontynuować opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy
REKLAMA
Spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki z o.o. ma prawo kontynuować opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy w takiej samej wysokości, jak robiła to spółka z o.o. Nie ma przy tym konieczności informowania o tej kontynuacji organu podatkowego.
UZASADNIENIE
Zasady przekształceń spółek handlowych są uregulowane w art. 551–584 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki, które przed dniem przekształcenia przysługiwały spółce przekształcanej (art. 553 § 1 k.s.h.).
Zasada sukcesji praw i obowiązków podatkowych przy przekształceniu spółek została uregulowana przez Ordynację podatkową. Osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej osoby prawnej (art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Dotyczy to również praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Spółka akcyjna i spółka z o.o. są osobami prawnymi. W związku z tym wspomniany art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej ma zastosowanie do ich przekształcenia.
WAŻNE!
Tak więc przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną nie prowadzi do istotnych zmian w jej stosunku do osób trzecich. Mimo przekształcenia i zmiany formy prawnej zachowana zostaje ciągłość osoby prawnej.
Regulacje art. 25 ust. 6–9 updop pozwalają na płacenie miesięcznych zaliczek w uproszczonej formie. To uproszczenie polega na ustaleniu ich wysokości w stałej kwocie równej 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym CIT-8, złożonym w poprzednim roku podatkowym. Tak więc np. zaliczki uproszczone płacone w 2006 r. trzeba wyliczać na podstawie złożonego w 2005 r. CIT-8, dotyczącego dochodów z 2004 r. W sytuacji gdy w CIT-8 z poprzedniego roku podatkowego nie wykazano podatku należnego, za podstawę obliczenia zaliczek uproszczonych można przyjąć podatek należny wykazany w zeznaniu sprzed 2 lat. Ale w sytuacji gdy także zeznanie sprzed 2 lat nie wykazało podatku należnego, nie jest już możliwe płacenie zaliczek w uproszczonej formie. O wyborze uproszczonej formy płacenia zaliczek trzeba poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki. Po dokonanym wyborze podatnik ma obowiązek stosować uproszczoną formę opłacania zaliczek w całym roku podatkowym. Uproszczenie polega również na tym, że płacąc zaliczki w tej formie, podatnik nie musi składać deklaracji miesięcznych.
Przepisy updop nie przewidują utraty prawa do opłacania zaliczek w uproszczonej formie ani też konieczności zmiany ich wysokości po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę akcyjną. Nie ma też obowiązku składania w takim przypadku odrębnego zawiadomienia do urzędu skarbowego.
Zaprezentowaną argumentację podzielają też organy podatkowe – np. w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 7 lutego 2006 r., nr 1472/ROP1/423-362/31/05/MC:
(...) skoro Spółka Akcyjna powstała w wyniku przekształcenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a przepisy ustawy nie wyłączają takiej możliwości, to może ona w dalszym ciągu płacić zaliczki w uproszczonej formie, bez obowiązku odrębnego złożenia zawiadomienia o wyborze tej formy, mając równocześnie na uwadze fakt, iż zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.
PRZYKŁAD
Pewne kontrowersje pojawiają się, gdy chodzi o ustalenie podstawy wyliczenia zaliczek uproszczonych w roku następnym po roku przekształcenia. Z zasady generalnej sukcesji praw i obowiązków podatkowych wynikałoby, że (biorąc pod uwagę dane z powyższego przykładu) jeśli w 2007 r. Hortensja S.A. będzie chciała również płacić zaliczki uproszczone, podstawą ich wyliczenia będzie dochód spółki z o.o. Aubrecja z 2005 r. wynikający z CIT-8 złożonego w 2006 r. Jednak zdaniem organów podatkowych, z którym należy się liczyć, na przeszkodzie takiemu rozumowaniu stoi art. 25 ust. 6a updop, w myśl którego:
Jeżeli zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy – podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy (...)
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 21 grudnia 2005 r., nr DP3/423-83/05/91803, rozpatrywał podobną sytuację spółki akcyjnej, która przekształciła się ze spółki z o.o. 2 czerwca 2005 r. Jego zdaniem właśnie z uwagi na zapis art. 25 ust. 6a updop:
• art. 25 ust. 6–9 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1353
Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat