REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o podpisaniu umowy z biegłym rewidentem

REKLAMA

Jesteśmy spółką, która w tym roku będzie po raz pierwszy zobowiązana do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Kto i kiedy podpisuje umowę z biegłym rewidentem?

RADA

Umowa o badanie sprawozdania finansowego za 2006 r. powinna być zawarta przed zakończeniem roku obrotowego, tj. w roku 2006, tak aby biegły rewident mógł wziąć udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych w charakterze obserwatora lub weryfikatora spisu. Umowę z biegłym rewidentem zawiera kierownik jednostki, ale wyboru audytora dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości umowa o badanie sprawozdania finansowego powinna zostać zawarta już w tym roku obrotowym, który podlega badaniu. Umożliwia to biegłemu rewidentowi wzięcie udziału w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych w charakterze obserwatora lub weryfikatora spisu. Ponieważ w treści przywołanego zapisu pojawia się słowo „znaczących” – co oznacza, iż biegły rewident nie musi obowiązkowo uczestniczyć przy inwentaryzacji „wszystkich” składników majątkowych. Zbyt późne podpisanie umowy może znaleźć swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w treści opinii wystawianej przez biegłego rewidenta na temat zbadanego sprawozdania, ale nie unieważnia badania.

Kto jest kierownikiem jednostki

Kierownikiem jednostki jest osoba lub organ wieloosobowy, który zgodnie z przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zarządzania jednostką. Umowę z biegłym rewidentem o badanie sprawozdania finansowego zawiera kierownik jednostki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Co to jest organ zatwierdzający

Z punktu widzenia badania sprawozdania finansowego ważne jest jednak to, że wyboru samego biegłego rewidenta (podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych) dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki, chyba że statut lub umowa bądź inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kiedy biegłego nie można uznać za bezstronnego

Dodatkową i bardzo istotną kwestię stanowią warunki, jakie musi spełniać osoba, z którą jednostka podpisze umowę o przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego. Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy o rachunkowości badanie sprawozdania finansowego może przeprowadzać biegły rewident spełniający warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o tym sprawozdaniu. Bezstronność i niezależność, o której jest mowa, nie jest zachowana, jeżeli biegły rewident:
• posiada udziały, akcje lub inne tytuły własności w jednostce lub w jednostce z nią stowarzyszonej, dominującej, zależnej lub współzależnej, z wyłączeniem udziału w spółdzielni mieszkaniowej,
• jest lub był w ostatnich 3 latach przedstawicielem prawnym (pełnomocnikiem), członkiem organów nadzorczych bądź zarządzających lub pracownikiem jednostki albo jednostki z nią stowarzyszonej, dominującej, zależnej lub współzależnej,
• w ostatnich 3 latach uczestniczył w prowadzeniu ksiąg rachunkowych bądź sporządzaniu sprawozdania finansowego, które stanowi przedmiot badania,
• osiągnął chociażby w jednym roku w ciągu ostatnich 5 lat co najmniej 50% przychodu rocznego z tytułu świadczenia usług na rzecz danej jednostki, jednostki wobec niej dominującej lub jednostek z nią stowarzyszonych, jednostek od niej zależnych lub współzależnych – nie dotyczy to pierwszego roku działalności biegłego rewidenta,
• jest małżonkiem, krewnym lub powinowatym w linii prostej do drugiego stopnia lub jest związany z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli z osobą zarządzającą lub będącą w organach nadzorczych jednostki albo zatrudnia przy prowadzeniu badania takie osoby,
• z innych powodów nie może sporządzić bezstronnej i niezależnej opinii.

Przykład 1
Spółka przez 5 lat, w okresie od 1999 do 2004 r., zatrudniała księgową z licencją MF na stanowisku głównego księgowego. W tym czasie księgowa zdawała egzaminy i, po zrobieniu aplikacji, została biegłym rewidentem. Czy może ona dokonać badania w spółce za 2006 r.?
Nie, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy, jeżeli biegły rewident w ostatnich 3 latach uczestniczył w prowadzeniu ksiąg rachunkowych bądź sporządzaniu sprawozdania finansowego, którego stanowi przedmiot badania, bezstronność i niezależność biegłego nie jest zachowana.

Przykład 2
Czy spółka audytorska może dokonać badania sprawozdania finansowego jednostki, jeżeli posiada tylko 1,5% jej udziałów.
Nie, ponieważ ustawa o rachunkowości stanowi, iż bezstronność i niezależność biegłego rewidenta nie jest zachowana, jeżeli biegły rewident posiada udziały lub inne tytuły własności w jednostce, której sprawozdanie finansowe podlega badaniu. Zapis ten nie odnosi się do wielkości posiadanych udziałów – wyklucza wszelkie formy i rozmiar własności.

• art. 66 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119

Marek Ossowski
niezależny konsultant w dziedzinie finansów, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

REKLAMA