reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można otrzymać zwrot nadpłaty podatku wynikającej z formularza PIT-40

Czy można otrzymać zwrot nadpłaty podatku wynikającej z formularza PIT-40

Pracownik złożył pracodawcy (płatnikowi) oświadczenie w celu rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40. Wykazana została nadpłata. Czy możliwy jest jej zwrot? Kto ma dokonać ewentualnego zwrotu - pracodawca czy organ podatkowy?


RADA

Pracodawca jako płatnik jest obowiązany do zwrotu nadpłaty podatku dochodowego wykazanej w formularzu PIT-40. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Podatnik może złożyć płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie PIT-12, które traktuje się na równi z zeznaniem, że poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów (z wyjątkiem dochodów opodatkowanych w formie zryczałtowanej) oraz że spełnia pozostałe, określone w ustawie warunki (m.in. nie będzie korzystał z odliczeń oraz z możliwości rozliczenia się na preferencyjnych zasadach).

W takiej sytuacji płatnik jest obowiązany sporządzić, według ustalonego wzoru, roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40).

Roczne obliczenie podatku PIT-40 płatnik sporządza w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego. W tym samym terminie przekazuje je podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Z rocznego obliczenia podatku PIT-40 może wyniknąć nadpłata (wykazywana w poz. 76 formularza). Jeżeli taka nadpłata została wykazana, zalicza się ją na poczet zaliczki na podatek dochodowy należnej za marzec. Jeżeli po pobraniu tej zaliczki nadal pozostaje nadpłata, płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce.

Płatnik potrąca nadpłatę wynikającą z PIT-40 z kwot pobranych zaliczek na podatek dochodowy przekazywanych urzędowi skarbowemu, wykazując to w deklaracji PIT-4 (w poz. 48 formularza).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Niedopełnienie obowiązku zwrotu nadpłaty przez płatnika nie powoduje, że nadpłatę zwróci organ podatkowy.

Jeżeli płatnik nie zwróci pracownikowi (podatnikowi) nadpłaty wykazanej jako podlegająca zwrotowi w złożonej deklaracji PIT-4, powinien złożyć korektę deklaracji PIT-4. Musi wykazać w niej kwotę podlegającej zwrotowi nadpłaty, o którą uprzednio pomniejszone zostały pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
W przypadku rozwiązania stosunku pracy obowiązek zwrotu nadpłaty nadal ciąży na płatniku.

Rozwiązanie stosunku pracy w okresie między wykazaniem nadpłaty a jej zwrotem nie zwalnia pracodawcy z obowiązków płatnika. Dlatego były pracodawca powinien zwrócić nadpłatę wynikającą z rocznego obliczenia podatku.

• art. 37 ust. 1–4, art. 38 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1354
• art. 81 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1199

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu
reklama

Czytaj także

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama