Czy można otrzymać zwrot nadpłaty podatku wynikającej z formularza PIT-40
REKLAMA
RADA
Pracodawca jako płatnik jest obowiązany do zwrotu nadpłaty podatku dochodowego wykazanej w formularzu PIT-40. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Podatnik może złożyć płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie PIT-12, które traktuje się na równi z zeznaniem, że poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów (z wyjątkiem dochodów opodatkowanych w formie zryczałtowanej) oraz że spełnia pozostałe, określone w ustawie warunki (m.in. nie będzie korzystał z odliczeń oraz z możliwości rozliczenia się na preferencyjnych zasadach).
W takiej sytuacji płatnik jest obowiązany sporządzić, według ustalonego wzoru, roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40).
Roczne obliczenie podatku PIT-40 płatnik sporządza w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego. W tym samym terminie przekazuje je podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.
Z rocznego obliczenia podatku PIT-40 może wyniknąć nadpłata (wykazywana w poz. 76 formularza). Jeżeli taka nadpłata została wykazana, zalicza się ją na poczet zaliczki na podatek dochodowy należnej za marzec. Jeżeli po pobraniu tej zaliczki nadal pozostaje nadpłata, płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce.
Płatnik potrąca nadpłatę wynikającą z PIT-40 z kwot pobranych zaliczek na podatek dochodowy przekazywanych urzędowi skarbowemu, wykazując to w deklaracji PIT-4 (w poz. 48 formularza).
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jeżeli płatnik nie zwróci pracownikowi (podatnikowi) nadpłaty wykazanej jako podlegająca zwrotowi w złożonej deklaracji PIT-4, powinien złożyć korektę deklaracji PIT-4. Musi wykazać w niej kwotę podlegającej zwrotowi nadpłaty, o którą uprzednio pomniejszone zostały pobrane zaliczki na podatek dochodowy.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Rozwiązanie stosunku pracy w okresie między wykazaniem nadpłaty a jej zwrotem nie zwalnia pracodawcy z obowiązków płatnika. Dlatego były pracodawca powinien zwrócić nadpłatę wynikającą z rocznego obliczenia podatku.
• art. 37 ust. 1–4, art. 38 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1354
Leszek Syguła
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat