| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wypłacając zasądzone za godziny nadliczbowe wynagrodzenie, trzeba uwzględnić koszty uzyskania przychodów

Czy wypłacając zasądzone za godziny nadliczbowe wynagrodzenie, trzeba uwzględnić koszty uzyskania przychodów

Sąd zasądził od byłego pracodawcy na rzecz pracownika należne wynagrodzenie z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych w okresie od stycznia do grudnia 2005 r. Były pracodawca wypłacił wynagrodzenie jednorazowo w czerwcu 2006 r. Czy od wypłaconej kwoty przysługują koszty uzyskania przychodów i w jakiej wysokości?


RADA

Tak. Płatnik przy wypłacie wynagrodzenia powinien uwzględnić jednomiesięczne zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Artykuł 10 ust. 1 updof stanowi między innymi, że źródłem przychodów jest stosunek pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, a więc również wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.

Niezależnie od tego, czy wypłaty wynagrodzenia dokonuje były czy obecny pracodawca – pełni on funkcję płatnika. Do obowiązków płatnika należy obliczanie i pobieranie w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Za dochód uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne. Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy zostały określone kwotowo w ustawie. Są zróżnicowane w zależności od liczby zakładów pracy, w których jest zatrudniony pracownik, oraz od położenia jego miejsca zamieszkania w stosunku do miejscowości, w której znajduje się zakład pracy.

Przy wypłacie wynagrodzenia pracodawca powinien odliczać zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodów. Jeżeli wynagrodzenie za godziny nadliczbowe wypłacone zostanie po ustaniu stosunku pracy, pracownikowi również przysługują koszty uzyskania przychodów, lecz w limicie miesięcznym określonym w ustawie (tj. w 2006 r. w wysokości 102,25 zł bądź 127,82 zł). Jeśli zatem pracodawca, na skutek orzeczenia sądu, wypłacił wynagrodzenie za godziny nadliczbowe wyłącznie w czerwcu 2006 r., to pracownikowi przysługują koszty za ten miesiąc. Bez znaczenia pozostaje tu fakt, za ile miesięcy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Ważny jest jedynie moment uzyskania przychodu ze stosunku pracy.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Koszty uzyskania przychodów podatnik może sam uwzględnić przy składaniu zeznania rocznego (PIT-37 lub PIT-36).

Jeżeli pracodawca błędnie ustalił koszty uzyskania przychodów, podatnik może sam je skorygować, wypełniając zeznanie roczne na podstawie informacji PIT-11 otrzymanej od płatnika.

Taki pogląd podzielają organy podatkowe. Przykładem jest postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 10 maja 2005 r. (nr IIUSpbIB/415- -31/77a/23/06/KSz) w sprawie interpretacji prawa podatkowego:

(…) koszty uzyskania przychodu (w wysokości podstawowej bądź podwyższonej) nie mogą przekroczyć miesięcznie kwoty 102 zł 25 gr bądź kwoty 127 zł 82 gr. W związku z tym płatnik, dokonując w jednym miesiącu wypłaty wynagrodzeń ze stosunku pracy przysługujących za kilka miesięcy – wykonując obowiązki nałożone na niego ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych związane z ustalaniem zaliczki miesięcznej na podatek dochodowy – winien w tej sytuacji zastosować tylko jedne koszty uzyskania przychodu (w wysokości podstawowej bądź podwyższonej).

• art. 10 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 22 ust. 2, art. 31 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1354

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK