Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą powinna prowadzić raport kasowy
REKLAMA
RADA
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie musi prowadzić kasy. W takim przypadku wszystkie operacje związane z środkami pieniężnymi są ewidencjonowane jako „Rozrachunki z właścicielem”.
UZASADNIENIE
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest dość nietypowym podmiotem gospodarczym, ponieważ osoba właściciela jest tożsama z firmą. Właściciel firmy w zasadzie dowolnie dysponuje środkami pieniężnymi znajdującymi się w firmie. Oznacza to, że bez większych problemów może dokonywać wpłat i wypłat. Dlatego też jeżeli w firmie operacje gotówkowe dokonywane są wyłącznie przez właściciela, prowadzenie kasy nie zawsze jest obowiązkowe.
Sposób prowadzenia gospodarki kasowej w jednostce powinien być opisany w polityce rachunkowości. Określa ją kierownik jednostki (właściciel – w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).
Jeśli – zgodnie z decyzją kierownika jednostki – operacje gotówkowe odbywają się bez pośrednictwa kasy, to wszystkie operacje ewidencjonowane są na koncie „Rozrachunki z właścicielem”.
Czasami jednak wskazane jest prowadzenie ewidencji kasowej. Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim poprawa organizacji obrotu gotówkowego, który to w przypadku braku ewidencji księgowej kasy może być utrudniony. Ponadto raport kasowy pozwala na uzgodnienie rzeczywistego stanu kasy ze stanem wynikającym z raportu.
Gdy kierownik jednostki podejmuje decyzję o prowadzeniu kasy, niezbędne jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za jej prowadzenie. W tej sytuacji należy zaplanować cykl sporządzania raportów kasowych.
• ustawa z 24 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
Urszula Kucypera
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat